PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Юрій Подорожній

Звільнення Шевчука з посади голови КС: чи вплине це на інавгурацію

Судді Конституційного суду України 14 травня проголосували за звільнення Станіслава Шевчука з посади судді КС.

Причиною зміни голови Конституційного суду стали одіозні кадрові рішення очільника суду та резонансні рішення, які ухвалював цей орган. Конспірологічні теорії про те, що це зроблено, аби затягнути інавгурацію новообраного президента, не витримують критики. До присяги його зміг би привести і заступник, однак у суду є новий голова.

Резонансне минуле Конституційного суду

Несподівано для більшості громадян Конституційний суд нагадав про своє існування в лютому 2019 року, коли виніс неоднозначну ухвалу щодо статті Кримінального кодексу (КК) про незаконне збагачення як неконституційної.

З формальної точки зору, дійсно, ці статті суперечать Основному закону, але з політичної — саме затвердження цих норм відкрило шлях до безвізу та можливості продовження співпраці із МВФ.

Однак найбільше суспільство обурило те, що Конституційний суд цим рішенням фактично загальмував боротьбу з корупцією в лавах українських чиновників. Таке рішення стало можливим за поданням 59 народних обранців, частина з яких є фігурантами проваджень саме за цією статтею.

Скандал набув такого розголосу, що став елементом президентської виборчої кампанії та примусив тоді чинного президента Петра Порошенка виправдовуватись і пояснювати цю судову ухвалу як міжнародним партнерам, так і власне суспільству.

Читайте: Наталя Шаптала: що відомо про нового голову Конституційного суду Під Конституційним судом побилися активісти Проблем для інавгурації немає: реакція команди Зеленського на зміну глави КСУ

Резонансне рішення навіть призвело до того, що частина суддів зрештою звинуватили голову Конституційного суду Станіслава Шевчука в тому, що його поведінка й ухвали спричинять розвал цієї важливої інституції.

Не залишився осторонь оцінки дій голови суду і Вашингтон, скасувавши візу до США Шевчуку.

Дорога до зміни голови

У квітні 2019 року Постійна комісія з питань регламенту та етики Конституційного суду дійшла висновку про наявність підстав для звільнення Шевчука з посади судді КСУ.

І врешті-решт, 14 травня Конституційний суд виносить ухвалу про усунення Станіслава Шевчука з посади голови цієї інстанції. Причиною звільнення стали одіозні кадрові рішення очільника суду та резонансні судові ухвали.

Подія набула суспільного резонансу ще й тому, що вперше судді ключової інстанції прийняли таке рішення й одразу обрали нового голову. 12 із 18 суддів Конституційного суду підтримали кандидатуру Наталії Шаптали.

Попри те що у неї неоднозначна репутація вона  є компромісною фігурою, у зв’язку з тим, що у неї скоро закінчується термін повноважень.

Чи вплине зміна голови КС на інавгурацію 

Прихильники конспірологічних теорій, звичайно, звинувачували в цих подіях президента Порошенка. Насамперед тому, що голова Конституційного суду приводить до присяги новообраного президента, хоча в разі відсутності очільника суду його функцію мав виконати заступник.

А тому, якщо й дійсно комусь спало на думку таким чином затягнути інавгурацію та вступ на пост Володимира Зеленського, таке припущення не витримує критики.

Суд, звільнивши старого голову та призначивши нового, не блокував інавгурацію. З формальної та юридичної точки зору саме Наталія Шаптала приведе до присяги президента як новообраний голова Конституційного суду.

Події, які відбулись у цьому органі, можна оцінювати як обережне, та все ж сподівання на здатність судової гілки до самоочищення. Адже саме до судів серед усіх державних інституцій суспільство має чи не найбільше претензій. Особливо щодо проведення судової реформи та ухвалення судами одіозних рішень, які викликали бурхливу реакцію.

Автор: Юрій Подорожній, політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка