Міжнародний паралімпійський комітет розіслав у червні командам документ, у якому прописані правила щодо демонстрацій під час літніх Паралімпійських ігор-2024 у Парижі.
Він фактично забороняє будь-які форми протестів під час змагань. Це означає, що спортсмени не зможуть проявляти свою позицію щодо представників країн-агресорів або війни в Україні, як це робили українські атлети під час чемпіонатів Європи або на інших турнірах.
Як пише Суспільне, під час пресконференції у Києві президент Національного паралімпійського комітету Валерій Сушкевич назвав ці положення “репресивними” та такими, що порушують права людини, а також виступають проти миру.
Про що йдеться в документів МПК щодо демонстрацій
У документі зазначено, що будь-які форми демонстрацій, протестів чи політичних заяв заборонені на всіх паралімпійських об’єктах та у будь-яких зонах, пов’язаних із Паралімпійськими іграми.
Це охоплює жести та поведінку, що містять будь-які неприпустимі елементи, а також суперечать паралімпійським цінностям, місії та цілям Міжнародного паралімпійського комітету, зриває змагання, церемонії чи підготовку команд.
Також передбачаються заборони на виступи, що містять “ворожість, упередження або незаконну дискримінацію за ознаками раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, національного чи соціального походження, інвалідності чи іншого захищеного статусу”, “насилля, погрози, образливі коментарі чи поведінку”, виступи, пов’язані із “заподіянням фізичної шкоди” або “шкоди майну”.
Заборона поширюється на всю делегацію, а не лише на спортсменів. Тобто під неї підпадають також тренери, персонал команд та інші офіційні особи.
Протести та демонстрації заборонені на всій території, де відбуватиметься Паралімпіада-2024, а саме: спортивні арени, зона нагородження, тестування на допінг, пресконференції, зона для тренувань, а також паралімпійське селище.
Бан на подібні акції й висловлювання поширюється й на збори команд та використання як майданчика ЗМІ й соцмереж.
Якщо МПК стане відомо про порушення, на учасників чекає судовий трибунал, а призначена комісія може накласти санкції. Серед можливих покарань: штраф, дискваліфікація зі змагань, заборона на участь у наступних Паралімпіадах, конфіскація медалей, позбавлення акредитацій тощо.
Ба більше, учасники не мають права оскаржити санкції, що поширюватимуться на Паралімпійські ігри-2024. Згідно з документом, будь-якій апеляції, окрім як щодо складу комісії, заборонені.
Нагадаємо, на Паралімпійських іграх-2024 у Парижі Україна буде представлена 140 спортсменами. Українці змагатимуться у 17 із 22 видів спорту, що є рекордом у паралімпійській історії нашої країни.