Неврологи пояснили, як невеликі зміни у повсякденному житті можуть мати велике значення для захисту мозку та запобігання когнітивному спаду в майбутньому.
Вчені вважають, що до 45% випадків деменції можна відтермінувати або запобігти за допомогою простих, іноді дивовижних змін у поведінці.
– Час має вирішальне значення, коли йдеться про формування захисних сил мозку, особливо з урахуванням того, що зазвичай повернути назад пошкодження мозку вже неможливо, – зазначила професор неврології в Інституті неврології університету Мічігану Єва Фельдман.
Одягніть шолом
Повторні травми голови від черепно-мозкових травм та струсів можуть призвести до хронічної травматичної енцефалопатії (ХТЕ), яка може погіршити когнітивні здібності, а в деяких випадках навіть спричинити деменцію.
Носіння шолома під час таких занять, як їзда на велосипеді та катання на лижах, може значно знизити ризик травм.
Використовуйте засоби захисту слуху
Літні люди зі втратою слуху мають більший ризик розвитку недоумства. Вчені вважають, що це може бути пов’язано з тим, що частина мозку, що обробляє слух, розташована близько до тієї частини, яка відповідає за пам’ять, або це може бути результатом атрофії.
Люди зі втратою слуху зазвичай уникають соціальної активності, яка могла б зайняти їхній розум.
Перевірте зір
Одне дослідження 2023 року показало, що близько третини дорослих старше 71 року з помірним або тяжким порушенням зору також страждають на деменцію.
Планування регулярних перевірок зору (кожні кілька років у зрілому віці, залежно від вашого віку та загального стану здоров’я) та носіння окулярів або проведення коригувальної операції за необхідності можуть допомогти мінімізувати цей ризик.
Прогуляйтеся
Неврологи стверджують, що вправи приносять користь мозку, збільшуючи приплив крові і доставляючи до нього кисень. Навіть невелика доза щоденних вправ, наприклад прогулянка на два кілометри може принести велику користь.
Контролюйте рівень холестерину
Ліпопротеїни низької щільності (або поганий) холестерин, який може надходити через вживання червоного м’яса, жирних молочних продуктів та солодких напоїв, можуть призвести до затвердіння артерій, обмежити приплив крові до мозку та підвищити ризик інсульту та зниження когнітивних здібностей.
Користуйтеся зубною ниткою
Гігієна порожнини рота необхідна для профілактики інфекцій та захворювань ясен. Інфекції ротової порожнини можуть поширюватися на пазухи, що може викликати утворення тромбів або проблеми з дренажем у мозку. Дослідження також виявили зв’язок між захворюваннями ясен і недоумством.
Вступіть у книжковий клуб
Підтримка активного соціального життя стримує негативні наслідки ізоляції для здоров’я, такі як депресія або навіть рання смертність.
За словами експертів, пацієнти, які мають сильну систему соціальної підтримки, зазвичай мають кращий загальний стан здоров’я, ніж ті, у кого її немає.
Носіть маску у дні смогу чи диму
Зростає кількість досліджень, що пов’язують вплив забруднення повітря з когнітивними порушеннями. Вчені вважають, що дуже дрібні частинки у вдихуваному повітрі можуть викликати хімічні зміни, коли вони потрапляють у мозок.
Бережіть шию
Травми шиї можуть обмежити цей приплив крові, позбавляючи мозок кисню і навіть викликаючи тромби.
Щоб захистити шию від травм, уникайте різких поворотів або потягування шеєю. Також важливо пристібатися ременем безпеки в машині.
Добре висипайтеся
За словами Єви Фельдман, розум, що відпочив, має вирішальне значення для здоров’я мозку, оскільки сон допомагає консолідувати спогади і очищати мозок від клітинного сміття.