Вчені отримали науковий Оскар за прорив у лікуванні розсіяного склерозу

прорив в лікуванні РС

пексель

Американський невролог Стівен Гаузер та італійський епідеміолог Альберто Аскеріо здобули престижну премію Breakthrough Prize, яка вважається аналогом голлівудського Оскара у науковому світі.

– Вони десятиліттями шукали рішення, що допоможуть полегшити життя мільйонам пацієнтів, які страждають на розсіяний склероз, – йдеться у повідомленні.

Не просто проблеми з пам’яттю

Розсіяний склероз – це не просто проблеми з пам’яттю, як іноді вважають, а серйозне аутоімунне захворювання, що вражає спинний та головний мозок.

Ця хвороба призводить до численних порушень в організмі: погіршується зір, зникає чутливість у пальцях рук та ніг, м’язи слабшають, виникають проблеми з рівновагою, когнітивні функції знижуються.

У важких випадках людина може втратити здатність до самостійного життя і стати залежною від допомоги інших.

Революція у лікуванні РС

Стівен Гаузер розпочав свої дослідження ще у 27 років, понад 45 років тому. На той час наукова спільнота вважала, що причиною розсіяного склерозу є Т-клітини – особливий тип лейкоцитів.

Проте експерименти на тваринах, проведені Гаузером та його командою, показали, що ураження центральної нервової системи викликають В-клітини – інший тип білих кров’яних тілець.

Вчений переконав керівництво фармацевтичної компанії Genentech підтримати клінічні дослідження, які через роки принесли блискучі результати. Вже 2006 року було доведено, що нова терапія здатна знизити запалення у мозку на 90%.

Смертоносна інфекція

Альберто Аскеріо зробив інший важливий внесок: він звернув увагу на низький рівень захворюваності на розсіяний склероз серед населення тропічних країн, розташованих поблизу екватора.

Протягом двох десятиліть він проводив масштабні дослідження, що у 2022 році підтвердили  зв’язок між хворобою та вірусом Епштейна-Барра, поширеним у Європі та Північній Америці.

Цей вірус у деяких людей викликає мононуклеоз, що супроводжується лихоманкою, болями у м’язах, мігренню та запаленням лімфатичних вузлів. Як з’ясувалося, інфікування вірусом Епштейна-Барра збільшує ризик розвитку розсіяного склерозу у 32 рази.

Рятівні ліки

Поки що медицина не здатна повністю подолати це складне захворювання, проте препарати, створені завдяки відкриттям Гаузера та Аскеріо, успішно уповільнюють його розвиток, дозволяючи пацієнтам зберігати якість життя тривалий час.

Breakthrough Prize, заснована у 2013 році Сергієм Бріном, Прісціллою Чан, Марком Цукербергом, Юрієм та Джулією Мільнер, а також Енн Воджицьки, щорічно нагороджує вчених, які здійснили прориви у сфері медицини, біології, математики та фізики.

Читайте також
Вчені розкрили біологічний механізм аутизму

Джерело: Breakthrough Prize

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
Категорії: Медицина