Дослідження японських вчених показало, що надмірне використання смартфонів може негативно впливати на здоров’я.
Залежність від гаджетів
Попри те, що цифрові пристрої, зокрема смартфони, стали невід’ємною частиною нашого повсякденного життя, ми досі не зовсім розуміємо, як саме вони на нас впливають.
Команда дослідників університету Хоккайдо припустила, що залежність від гаджетів нагадує пристрасть до азартних ігор або вживання психоактивних речовин.
Виходячи з цього, вони поставили за мету вивчити, як саме подразники, як-от цифрові сповіщення, можуть відволікати увагу і водночас впливати на інтероцепцію — здатність відчувати внутрішні сигнали тіла, зокрема серцебиття.
Науковий експеримент
Для цього залучили 58 молодих здорових учасників, яким пропонували виконати просте завдання: якнайшвидше реагувати на появу певних літер на екрані.
Під час цього експерименту періодично з’являлися два типи зображень: перші були пов’язані зі смартфонами (наприклад, екран із вхідним дзвінком), а інші — нейтральними або зашифрованими.
Проаналізувавши швидкість реакції учасників, науковці класифікували їх у дві групи.
До першої увійшли ті, кого смартфонні зображення відволікали постійно, незалежно від складності завдання.
У другій групі були ті, чия увага відволікалася лише тоді, коли завдання було легким.
Далі обидві групи пройшли опитування, яке допомогло з’ясувати, що люди з першої групи — ті, хто частіше відволікався, — демонстрували нижчий рівень обізнаності щодо внутрішніх тілесних відчуттів.
Також виявилось, що саме ці учасники мали посилену фізіологічну реакцію (прискорене серцебиття) під час перегляду зображень, пов’язаних зі смартфонами.
Попри те, що візуальні подразники не мали безпосередньої причетності до завдання, приблизно половина учасників інстинктивно зосереджувала на них увагу.
Тобто ті, хто частіше відволікався на сигнали смартфона, гірше виконували завдання і мали нижчу інтероцептивну чутливість, що типово для моделей поведінкових залежностей.
Отже, результати дослідження, опубліковані в журналі Communications Psychology, показали, що залежні від дзвінків, повідомлень чи сповіщень, реагують на них не лише на ментальному рівні, а й фізіологічно.
А занадто часте користування смартфонами може призвести до когнітивних порушень та дефіциту уваги, але фактори, що сприяють цьому, ще не повністю вивчені.
Учені наголошують, що ці результати можуть стати основою для розробки методів втручання, спрямованих на формування здоровішого ставлення до цифрових пристроїв — особливо серед молоді.
У майбутніх дослідженнях команда планує проаналізувати, які саме процеси відбуваються в мозку, коли людина реагує на смартфонні подразники, і як такі патерни формуються в підлітковому віці.
Особливу увагу буде приділено зв’язку між мозковою активністю та порушеннями уваги.
Джерело: МedicalXpress