Організатори Букерівської премії 2025 оголосили цьогорічний шортліст. До фінального переліку увійшли шість книжок: п’ять романів і одна збірка оповідань.
До слова, для всіх авторів це вперше, коли вони потрапили до шортліста премії, що вважається однією з найвпливовіших літературних відзнак у світі за перекладену прозу.
Букерівська премія 2025 – оголошено шортліст
Список обрали п’ятеро суддів на чолі з письменником Максом Портером, який сам був номінантом на Букера. До складу журі також увійшли поет і режисер Калеб Фемі, письменниця та директорка видавництва Wasafiri Сана Гоял, перекладач Антон Гур і співачка Бет Ортон.
Усього журі розглянуло рекордні 154 книжки, видані у Великій Британії або Ірландії з 1 травня 2024 до 30 квітня 2025 року. Переможець отримає 50 тис. фунтів стерлінгів (близько $65 тис.). Крім того, кожен фіналіст отримає по 5 тис. фунтів (понад $3 тис.), які також поділить з перекладачем.
Шортліст Букерівської премії 2025
- On the Calculation of Volume I (Про обчислення об’єму I) – Сольвей Бале (Данія), переклад Барбара Дж. Гавеланд
- Small Boat (Малий човен) – Венсан Делакруа (Франція), переклад Гелен Стівенсон
- Under the Eye of the Big Bird (Під оком великого птаха) – Хіромі Кавакамі (Японія), переклад Аса Йонеда
- Perfection (Досконалість) – Вінченцо Латроніко (Італія), переклад Софі Г’юз
- Heart Lamp (Лампа у вигляді серця) – Бану Муштак (Індія), переклад Діпа Бгашті
- A Leopard-Skin Hat (Капелюх з леопардової шкіри) – Анн Серр (Франція), переклад Марк Гатчінсон
Цьогорічна добірка вирізняється широкою географією – у списку представлені сім країн та п’ять мов: данська, французька (двічі), японська, італійська та каннада (вперше в історії премії). Дев’ять із дванадцяти номінантів (автори й перекладачі) – жінки. Також уперше всі шість фінальних книжок видано незалежними видавництвами
Про що книжки з шортліста Букерівської премії 2025
Книга Сольвей Бале розповідає історію букіністки, яка застрягла у часі: щодня вона прокидається 18 листопада. Це перша частина з семитомника, ідея якого з’явилася ще в 1980-х. Книжку порівнюють із Днем бабака у стилі Самуеля Беккета.
Твір Венсана Делєкруа заснований на реальній трагедії 2021 року, коли 27 мігрантів загинули під час спроби перетнути Ла-Манш. Події подано з перспективи співробітниці французької берегової охорони, яка не прийняла сигнал SOS.
Роман Хіромі Кавакамі переносить читача у далеке майбутнє, де людство перебуває на межі зникнення. Дітей виготовляють на фабриках, а дорослих контролюють штучні істоти – так звані Матері. Через часові стрибки книга досліджує стійкість людини перед лицем катастроф.
Проза Вінченцо Латроніко зображує життя пари мілленіалів у Берліні, які намагаються реалізувати мрію про ідеальне життя. Соцмережі, естетизоване дозвілля й блискучі інтер’єри поступово обертаються на внутрішню порожнечу.
Історії Бану Муштак – це 12 проникливих оповідей про життя мусульманських жінок у південній Індії. Її героїні – зухвалі бабусі, вперті доньки, самовіддані матері – борються за виживання в патріархальному суспільстві.
Літературна робота Анн Серр присвячена інтенсивному, але платонічному зв’язку між двома друзями дитинства. Через фрагменти спогадів головний герой намагається осягнути складну постать Фанні, яка страждає на психічні розлади. Натхненням для книги стала смерть молодшої сестри авторки.
Церемонія оголошення переможця Букерівської премії 2025 відбудеться 20 травня в галереї Tate Modern у Лондоні.