PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Голландія – країна млинів і плавучих будинків

«Факти» запрошують вас на вихідні в Амстердам.

Голландія – країна млинів і плавучих будинків

«Факти» запрошують вас на вихідні в Амстердам.

Не наркотики і райони червоних ліхтарів, а канали, тюльпани, вітряки й велосипеди. Амстердам називають Північною Венецією, адже тут – 1200 каналів. Вони не глибокі – у 2-3 метри, а під берегом – плавучі будиночки. Саме канали перетворили маленьке рибацьке село на дамбах – звідси й назва – АмстерДАМ, на один із торговельних та транспортних центрів Європи. Люди осушували землю і для цього ще з XVI століття будували млини.

Водяні млини – це чисто голландський винахід. Ще у XV столітті люди мусили відвойовувати територію в озер і переправляти воду в море. Нині цим займаються водонасосні станції, а млини перетворили на музеї.

Колись у Голландії було 10 тисяч млинів, нині – у 10 разів менше. 8 вціліли навколо Амстердама. Один з них – Молен ван Слотен, як транcформер – деякі частини ще з XIX століття. А після реконструкції в 90-х тут зробили ліфт, який допомагає піднятися нагору людям на інвалідних візках. Гідами та, паралельно, мельниками тут працюють волонтери.

Крісу Сміту – 65. Був учителем, а на пенсії розпочав нове життя – одразу на двох млинах!

«Думаю, пороблю тут ще років 10 – 15. У такому віці – як же можна планувати. Я вмикаю млин, бігаю вгору і вниз сходами. А самі лопаті, які мушу запускати, важать 20 тисяч кілограмів!», – каже мельник.

Найскладніше у його роботі – впіймати вітер. За штилю млин не працює. Через те, що Амстердам поступово йде під воду, млини довелось підіймати на кілька метрів.

«Електрична насосна станція набагато ефективніша. Ми відкачуємо 60 тисяч літрів води за хвилину. Для них це секундна робота. Та старовинні теж мусять працювати – аби не розвалилися і залишились наступним поколінням», – пояснює Сміт.

А ще тут розповідають про стародавні ремесла і романтичні історії. За легендою, на одному з млинів майбутню дружину зустрів художник Рембрант, а тому нині особливий шик – там одружися і провести веселий вікенд у Амстердамі.

//Ольга Чайко, «ФАКТИ», ICTV

 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка