Чверть століття тому у Німеччині впав Берлінський мур, символ холодної війни та розподілу світу. В останні п‘ять років існування муру свою службу біля нього ніс і офіцер КДБ Володимир Путін. Журналісти «Фактів тижня» знайшли тих, хто досі пам‘ятає, чим займався нинішній російський президент наприкінці 80-х у Німеччині.
Перша зупинка нашої подорожі по місцях активної діяльності Штазі – місто Бауцен. Найстрашніше місце в усій НДР – в’язниця суворого режиму Штазі-кнаст. Тут тримали особливо небезпечних політв’язнів, і тих, хто допомагав втікачам на Захід.
О першій годині ночі 13 серпня 1961 року народна армія НДР за підтримки радянських солдат закрила кордон із Західною Німеччиною. Почалося будівництво муру. Стіна пройшла крізь будинки, річки, станції метро, родини і долі людей.
Далі ми завітали до Дрездена, де служив капітан КДБ Володимир Путін. Роботу агентів Штазі у країнах НАТО курувало КДБ Радянського Союзу. І передавало розвіддані до Москви.
33-річний капітан КДБ Володимир Путін прибув до Дрездена у 1985 році і залишив місто 5 років потому у званні підполковника. Служив під прикриттям директора дрезденського будинку дружби СРСР-НДР.
Відрядження Путіна до Дрездена відбувається під час перебудови Михайла Горбачова. Кремль ослаблює хватку, однак лідер НДР Ерік Хоннекер не хоче йти за московським патроном і посилює репресії. Штазі хапає людей посеред білого дня. Закручування гайок виливається у масові демонстрації і захоплення управління Штазі у Дрездені.
В улюбленій пивній Путіна ми призначаємо зустріч учаснику тих подій – тодішньому дисиденту Крістіану Кемнітцеру.
– Ось це я на фотографії штурму 5 грудня 1989-го, – розповідає Крістіану. –Тоді нас було до півтисячі людей. У Штазі всі були з автоматами, однак вони відступили, і ми захопили штаб-квартиру…
Далі демонстранти пішли штурмувати представництво КДБ, де Путін з колегами всі дні після знесення Берлінської стіни спалювали секретні документи.
Михайло Малий, «Факти тижня»