Націоналізм у Польщі: кому вигідні антиукраїнські настрої

Націоналізм у Польщі: кому вигідні антиукраїнські настрої

Перемишль – місто над Сяном за 14 кілометрів від кордону з Україною. Цього літа польсько-українську любов затьмарив неприємний інцидент. Під час маршу вшанування пам’яті Січових Стрільців в українську процесію втрутились кілька десятків  молодиків. Стали вигукувати антибандерівські гасла. Дійшло до сутичок, постраждав чоловік – 60 років.

У колах націоналістів Перемишля, з представником яких вдалось поспілкуватись Фактам Тижня, кажуть – українці самі у цьому винні бо пропагували культ Степана Бандери. Деякі учасники маршу мовляв одягнули червоно-чорні вишиванки.

– Червоно-чорні барви асоціюються в Польщі із бандерівськими кольорами. Для нас це організація, яка масово нищила поляків і не тільки, – розповідає голова товариства історичних реконструкцій Мирослав Майковський.

У Польщі і раніше були випадки нищення пам’ятників та надгробків бійців УПА. Але цього року невідомі уперше зламали Хрест героям Небесної сотні. Це сталось на півночі країни. А українському журналісту у Варшаві Ігорю Ісаєву нагрубіянили лише за те, що на футболці мав тризуб.

Громадські організації відзначають зростання ксенофобії, щодо різних нацменшин у Польщі.

Є випадки нападів на сирійців, турків, індусів, латиноамериканців. У вересні у Варшаві побили поляка, який говорив німецькою. Професор Єжи Кохановський їхав у трамваї та розмовляв телефоном зі своїм німецьким колегою коли до нього підійшли невідомі.

Одним із передвиборчих гасел партії, яка має нині майже абсолютну владу, було – не пустити до Польщі біженців із Близького Сходу. А прем’єр Польщі Беата Шидло на початку цього року так пояснювала в Європарламенті небажання приймати у себе вихідців з Азії.

– Польща прийняла близько мільйона біженців з України, людей, яким ніхто не хотів допомагати. Вони сьогодні у нас і ми їм допомагаємо, – говорить прем’єр-міністр Беата Шидло.

Натомість політолог Андрій Шептицький говорить, що – Це цілковита дурниця, бо ми маємо до мільйона мігрантів з України. Різниця між біженцями і мігрантами у тому, що – біженцю треба платити, а мігранту треба важко працювати, плюс – він збільшує ВВП країни.

На думку політолога Андрія Шептицького польська влада будує чимало хибних стереотипів, чим заграє із польськими націоналістами.

– Раніше багато людей не виказували своїх настроїв патріотичних чи націоналістичних бо це не було модно. В моді була Європа, мультикультура, відкритість, а тепер прийшла нова влада, яка каже щось зовсім інше і вони повилазили з тіні, – коментує політолог.

Павло Кукіз – польский рок-музикант, а нині лідер третьої за чисельністю партії в Сеймі також йшов до влади під антиімігрантськими гаслами. Дещо навіть перейняли у Дональда Трампа. На початку цього року представники його партії ініціювали  будівництво стіни на кордоні з Україною  – мовляв для захисту від нелегалів.

Саме його партія свого часу активно лобіювала закон про визнання Волинської різанини – геноцидом поляків українцями. В інтервю Фактам Тижня Кукіз заявив, що України взагалі скоро не буде на політичній карті світу.

ЧитайтеСпалення українського прапора у Варшаві – провокація Росії – посол Польщі

І партія Кукіза, і нині владна Право, і Справедливість – є євроскептиками. Вони виступають за зменшення ролі Брюсселя у внутрішній політиці країн. Тобто цілком вписуються у небезпечний європейський тренд. От тільки на відміну від решти країн де подібні рухи здебільшого підтримують люди старшого віку у Польщі це молодь.

Молодь вважає, що у Польщі треба щось змінити і до кінця не розуміють яким чином це змінити і тому вибирають різні варіанти  – ненависть до інших, приязні контакти з Росією де вони ніколи не були, – каже журналіст Ігор Ісаєв.

Але подібне переконання не панівне серед польських націоналістів. Більшість з них мають антиросійські погляди.

Є європейський рапорт, так званий ЦПА, який говорить, що росіяни в Польщі підтримують навіть антиросійські націоналістичні угруповання, щоб вести антидемократичні настрої, друге – щоб везти до роздору в суспільстві.

Із цією тезою згоден і польський опозиціонер, колишній активіст Солідарності Богдан Борусевич – каже Росія вдало грає на національних почуттях поляків.

Нагадаємо, Польща закликала скасувати візи для українців.

Категорії: Світ
Теги: Польща