Сьогодні в Росії стартували наймасштабніші військові навчання за останні 40 років. Імітація воєнних дій буде проводитись з 11 по 15 вересня на Далекому Сході Росії. Як повідомила російська сторона, вони тестують рівень готовності армії під час планування та проведення перегрупувань військ на великі відстані.
Факти ICTV поспілкувалися з політологом-міжнародником Олегом Волошиним і з’ясували, навіщо Росія демонструє військовий потенціал, при чому тут Китай і чим це обернеться для України.
Далі – пряма мова
Навчання – демонстрація сили армії
Росія проводить масштабні навчання – 300 тис осіб, 36 тис одиниць військової техніки, 1 тис літаків і вертольотів, 80 кораблів.
Ці навчання демонструють підготовку до великої війни. Але це не означає, що вони збираються на когось нападати. Вони збираються продемонструвати американцям, що готові до великої війни.
При чому тут Китай?
У цих навчаннях вперше відкрито і офіційно беруть участь китайські війська – близько 3 тис солдатів і 900 одиниць техніки.
Це символ ймовірного військово-політичного союзу Росії та Китаю.
Сукупний військовий потенціал Росії і Китаю (а до них примикає Іран, Пакистан, Туреччина, Північна Корея) істотно більше ніж військовий потенціал США і їх союзників.
Виграти війну проти Росії і Китаю разом американці вже не можуть. Звичайно, формально. Тому що про військові дії не може йти мови.
Але колосальні людські ресурси Китаю, помножені на російські військові технології (а в сфері військових технологій вони явно далеко пішли вперед, це визнає вся західна аналітика), створюють дуже небезпечний коктейль, який американці ігнорувати не можуть.
Вони можуть здобути перемогу в неядерній війні, суто використовуючи крилаті ракети, літаки, кораблі. Без зброї масового ураження – хімічного, ядерного.
Make America great again
Військова сила – це єдине на чому тримається США.
У сфері економіки вони давно вже не перші. Вони вже не контролюють, як раніше, майже половину світового ВВП.
З цілої низки параметрів імідж їх дуже сильно підірваний, а Трамп його взагалі добиває. З союзниками у них все погано.
Америка колосально сильна досі, але це вже не очевидний світовий “бегемот”.
Ніхто, навіть гіпотетично, ще не подумував про війну з США. А сьогодні Китай і Росія разом можуть кинути їм виклик.
Природно, вони не будуть відбивати Аляску або Гавайські острови. Але якщо завтра Китай захоче повернути Тайвань і американці будуть цьому опиратися, може початися серйозна війна з незрозумілим результатом.
Чим далі і активніше Вашингтон буде тиснути на Москву, тим більше Росія буде зближуватися з Китаєм.
Америка vs Китай
У Китаю і Америки повноцінне суперництво за глобальне лідерство.
Росія не може претендувати на глобальне домінування. У них для цього немає ні населення, ні економіки, ні фінансових ресурсів. У них є армія і першість у зовнішній політиці.
А Китай може. Америка і Китай 20 років намагалися партнерствувати. В результаті китайці перехоплюють технології, перекуповують вчених, навчають своїх студентів в американських вузах.
Сьогодні Китай домінує в області електромобілів, у виробництві сонячних батарей. Китай виривається вперед в області комп’ютерів і гаджетів. Вони створюють свою альтернативу Boing і Airbus, активно займаються штучним інтелектом.
Вигідний союзник
Завтра китайці перші полетять на Марс, і ми будемо жити в світі, де домінує Китай, а не Сполучені Штати.
Росія в цьому плані Китаю, фактично, допомагає. Крім армії, Росія це ще й колосальний джерело ресурсів – нафта, ліс, газ. Цього у Китаю немає.
Відповідно разом вони один одного дуже добре доповнюють і взаэмодіють, що для американців дуже небезпечно.
Якщо Вашингтон не піде на компроміс з Москвою, він буде посилювати свого головного опонента. Питання тільки, який компроміс і за рахунок чого.
Путін точно Америці в стратегічному плані не загрожує. Росія дуже далеко від Штатів за багатьма критеріями, а ось разом з Китаєм вони сила.
При чому тут Україна
Якщо хтось в Україні розраховував, що США розгорне свою політику, що б розгромити Росію, то це не так. Максимум, що можуть зробити американці – це спробувати послабити Путіна на стільки, щоб умови його угоди стали більш зручними для США. Цим вони і займаються – санкції вводять, обмежують доступ Росії на світовому ринку.
Фото: офіційні сторінки Facebook, dreamstime
Спілкувалась Лілія Ященко