Удар по монополії РФ: як заборона імпорту урану з Росії у США послабить країну-агресора

заборона імпорту урану з РФ

Сенат США схвалив закон про заборону імпорту збагаченого урану з РФ. Поки документ чекає на підпис президента Джозефа Байдена, розбиремося, чому це важливо, як це послаблює Росію та чи не активізує таке рішення ще більше іранську ядерну програму.

Заборона імпорту урану з РФ

Законодавці одностайно підтримали заборону імпорту російського урану. Документ набуде чинності через 90 днів після підписання. Відповідні обмеження діятимуть аж до 2040 року, однак певні послаблення все ж таки очікуються до січня 2028 року.

Білий дім закликав законодавців запровадити довгострокову заборону на російський імпорт, оскільки у США хочуть розвивати вітчизняну уранову промисловість, на яку виділено близько $2,7 млрд.

– Це пріоритет національної безпеки, оскільки залежність від російських джерел урану створює ризик для економіки США та цивільної атомної промисловості, яка перебуває під ще більшим тиском через війну Росії в Україні, – зазначили у Білому домі.

Міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що таке рішення Сенату США є історичним, і не тільки для такої потужної атомної держави, як США,  а й для України, оскільки це черговий рішучий крок до санкцій проти Росатому, який фактично фінансує війну проти нашої держави.

– Це потужний сигнал усьому цивілізованому світу про неможливість подальшої співпраці в атомній та урановій галузях з країною-терористом, яка поставила під ядерну загрозу весь світ, – написав він у Facebook.

Галущенко висловив впевненість, що “рішення заборони імпорту урану стане початком подальшої відмови від співпраці з терористом, який не має права продавати цивілізовані технології, кошти з яких використовує на варварську війну з цивільними громадянами України”.

Зі свого боку заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук в ефірі національного телемарафону Єдині новини зазначила, що Україна проводила колосальну роботу, щоб це рішення було ухвалено Сенатом, а місяць тому Галущенко спрямовув спеціальне звернення до Конгресу США, яке зачитали на засіданні, де розглядалося запровадження додаткових санкцій проти російської ядерної галузі.

За її словами, цей крок може допомогти позбавити Росію монополії на ядерному ринку.

– Це буде додатковим прикладом для інших країн, що працювати з країною-агресором – Росією – неможливо, вона – ненадійний партнер, тож це значно послабить їхню атомну галузь і економіку, – додала вона.

Однак політолог Володимир Фесенко в ексклюзивному коментарі Фактам ICTV зазначив, що поспішати з висновками не варто, оскільки рішення щодо заборони на імпорт урану з РФ ще повинна ухвалити Нижня палата США.

– Не будемо поспішати з висновками, спершу подивимось, чи проголосують у Нижній палаті за цей документ і якою буде його подальша доля. Тому що ми знаємо чимало прикладів, коли у Сенаті голосували, а потім рішення блокувалося на іншому рівні.

Таке рішення необхідне, його давно треба було ухвалити, але тут постає питання, що візьме гору – економічний інтерес, який полягає у зберіганні імпорту російського урану, чи безпековий і стратегічний момент. Якщо переможе останній, тоді цей імпорт буде заборонено. Поки що питання відкрите, побачимо, – додав він.

Чому заборона імпорту урану з РФ – важлива

За словами Фесенка, це рішення давно назріло, оскільки для США дуже небезпечно отримувати важливий ресурс з боку стратегічного противника.

До того ж, продаж Росією урану США – це важливий інструмент взаємодії країн.

– Якщо постачання урану з РФ до США буде припинено, то безпека Штатів стане сильнішою, а от чи стане слабшою Росія, я не впевнений. РФ цей уран буде використовувати для себе або у численних проєктах за кордоном. Головна проблема не у продажу урану для США, це, швидше, морально-політичний аспект. Це прояв слабкості з боку США. Проблема в іншому – Росія останніми роками активно формує і розширює мережу атомних електростанцій в різних країнах світу. І туди постачається якраз російський уран, – зазначив експерт.

Як рішення про уран послабить Росію

Як зауважує політолог, такий перебіг подій може створити певні проблеми для Росії, але, найімовірніше, це рішення спрацює на посилення безпеки США, а не послаблення Росії.

– Певною мірою таке рішення США здатне дещо послабити Росію, але думати, що РФ внаслідок цього програє війну або у країни-агресора не буде грошей на війну, не варто, оскільки основні кошти Росія отримує від експорту своєї нафти та інших енергоносіїв. Уран – важливий для Росії, але, напевно, не у плані продажу США, – додає Фесенко.

Зі свого боку експерт Бюро комплексного аналізу прогнозів Сергій Дяченко розповів Фактам ICTV, що перший наслідок рішення щодо урану зможемо побачити в економічній сфері.

– Перше – це економічні моменти. Що менше Росія постачатиме на світові ринки – тим краще, бо це заробіток. Ядерну галузь розвивають дуже небагато країн, особливо після аварії на Чорнобильській АЕС. Тоді ядерна галузь багатьма країнами була визнана неперспективною, чого не скажеш про Росію, у якої й вимушені закуповувати уран на ряду з іншими енергоносіями. Перше – це гроші, друге – це свідчить про те, що Штати, ймовірно, будуть змушені розвивати свої потужності зі збагачення урану. І це добре, тобто США визнали, що з точки зору безпеки, закуповувати уран у Росії – недоцільно, – говорить Дяченко.

Тож це якраз момент недоотримання коштів, які б пішли на розвиток ядерної галузі.

Чому це важливо для України

Найімовірніше, на думку енергетика, що США захочуть інвестувати в поклади урану та руди в нашій країні.

– Я бачу, що зараз в Україні з погляду безпеки відновлювальна енергетика себе не надто добре показала, вона не може бути опорою енергосистеми у таких ситуаціях, як у нас, вона нестабільна, потребує резервування тощо. Тобто потрібна традиційна енергетика, а це мішень для ударів РФ. А от ядерна енергетика показала себе з хорошого боку, бо вона надійна і в плані роботи, і щодо стійкості до ударів РФ, – говорить Дяченко.

Отже, зараз розвиток ядерної енергетики може набути значного поштовху.

– Шкоди завдають, але скоріш не самій ядерній генерації, бо її не ризикують чіпати, та й вона надійно захищена, непросто її пошкодити. Зараз це дасть поштовх до розвитку ядерної енергетики. І це знак, що Штати будуть вкладатися в розвиток ядерної енергетики, як і інші країни, зокрема європейські,  – говорить він.

Читайте також
США дозволили операції з найбільшими банками РФ: що це означає, причини та наслідки

Чи активізує це рішення ядерну програму Ірану

Переорієнтація на постачання урану в Іран замість США навряд чи буде, оскільки Тегеран розвиває власне збагачення.

– Це дасть поштовх і ядерній програмі Ірану, але, я вважаю, що це, швидше, зашкодить Росії, аніж допоможе Ірану. Не було перешкод до цього, не було дефіциту. Крім того, Ірану весь час намагалися різними способами обмежити можливості й плани щодо збагачення урану до рівня військового. Це різні речі –  збагачення до рівня палива, і збагачення до збройного урану.

До речі, зараз ідеться про паливо, але Іран намагається розвивати власні потужності, тож те, що у Росії не будуть закуповувати уран, жодним чином не вплине на іранські програми, – пояснює Сергій Дяченко.

Володимир Фесенко також зазначає, що Іран може впоратися і без Росії.

– Щодо іранської ядерної програми – вона почала реалізовуватися задовго до цього рішення і буде працювати, незалежно від подальшої долі документа, – говорить політолог.

Тож, якщо Росія захоче допомогти, то буде це робити, незалежно від того, заборонять імпорт урану з РФ чи ні. Це буде суто політичне рішення.

Володимир Фесенко політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»
Маліновська Ангеліна редакторка стрічки
Категорії: Світ