Представники фінансових відомств із країн Групи семи (G7) планують дати розвиток переговорам щодо використання доходів від заморожених російських активів для виділення кредиту Україні в розмірі $50 млрд, оскільки США прагнуть отримати більше впевненості, зокрема від Європейського Союзу, в тому, що активи будуть “знерухомлені” на тривалий термін.
Як пише Reuters, переговори відбудуться в кулуарах зустрічі фінансових лідерів G20 у Бразилії, присвяченій ширшим питанням економіки, клімату та розвитку.
Заморожені активи РФ для України: позиції США та ЄС
Високопоставлений представник Міністерства фінансів США заявив журналістам, що на зустрічі G7 навряд чи буде досягнуто згоди або зроблено заяву, але міністрам фінансів важливо проаналізувати технічні деталі плану кредитування України. Водночас посли країн-членів ЄС обговорювали варіанти того, як розв’язати питання, якими занепокоєні в США.
Ще в червні лідери країн G7 дійшли принципової згоди використати доходи від суверенних російських активів на суму приблизно $300 млрд, заморожених із моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну у 2022 році, для виділення кредиту в розмірі $50 млрд на допомогу Україні та забезпечення українській стороні впевненості в зовнішньому фінансуванні в майбутніх роках.
У плані не передбачено конфіскації активів, що дасть змогу уникнути прецеденту, який, на думку Європейського Союзу, може дестабілізувати світову фінансову систему. Однак деталі позики виявилися складнішими, ніж передбачалося спочатку.
З боку Сполучених Штатів є бажання отримати гарантії того, що активи буде заморожено на тривалий термін – принаймні доти, доки не буде укладено мирний договір, який покладе кінець війні, збереже суверенітет України і забезпечить від Росії компенсацію за шкоду, заподіяну війною, сказав представник Мінфіну США.
Однак це “дещо суперечить” режиму санкцій ЄС щодо Росії, який необхідно оновлювати кожні шість місяців, що залишає можливість звільнення активів, які лежать в основі санкцій.
– Ми чітко дали зрозуміти нашим партнерам, що нам потрібні тверді гарантії того, що ці активи не будуть знову використовуватися таким чином, щоб покласти кінець потоку прибутку, якщо не буде укладено мирну угоду… де Росія заплатить за те, що вона зробила. І тому, з нашої точки зору, щось, що зробить це дуже зрозумілим, дасть нам упевненість у тому, що ми знаємо, що цей кредит може бути надано, – наголосило фінансове відомство США.
Неназваний чиновник відмовився повідомити, як можна домогтися такої впевненості, але сказав, що лідери країн G7 вирішили, що план кредитування має бути реалізований.
У проєкті документа ЄС зазначено, що посли країн-членів ЄС обговорювали варіанти продовження терміну дії санкцій, зокрема щодо активів російського Центробанку, щоб забезпечити план кредитування.
Йшлося або про “безстроковий” період продовження, або про його збільшення до трьох років. У будь-якому разі потрібна одностайність країн-членів ЄС.
У проєкті також йдеться про те, що продовження буде спрямоване на “підвищення правової визначеності та передбачуваності для партнерів G7 щодо надзвичайних потоків доходів, які буде надано Україні для обслуговування і погашення додаткових двосторонніх кредитів ЄС і партнерів G7”.