Колишній керівник компанії Stream 2 Маттіас Варніг, який є близьким соратником російського диктатора Володимира Путіна, за підтримки американських інвесторів працює над проєктом перезапуску російського газопроводу Північний потік-2 до Європи.
Про це повідомляє газета Financial Times, посилаючись на джерела.
Соратник Путіна працює над перезапуском Північного потоку-2
За даними співрозмовників видання, план Варніга передбачає зв’язок із командою президента США Дональда Трампа через американських бізнесменів.
Йдеться не лише про перезапуск газопроводу, а й про глибшу співпрацю Вашингтона й Москви, включно з можливим посередництвом у завершенні війни в Україні.
Джерела FT зазначають, що ініціатором перезапуску став Варніг. А деякі посадовці адміністрації Трампа розглядають це як частину прагнення відновити відносини з Москвою.
Один зі співрозмовників заявив, що один із потенційних консорціум, який очолюють американські інвестори, вже окреслив контури угоди з російським Газпромом.
Реакція ЄС на можливу угоду
Зазначається, що високопосадовці ЄС дізналися про обговорення Північного потоку-2 протягом останніх тижнів. Лідери кількох країн Європи стурбовані й уже обговорили можливі наслідки відновлення газопроводу.
Один із двох трубопроводів було пошкоджено у 2022 році внаслідок диверсії, але другий, потужністю 27,5 млрд кубометрів газу на рік, залишився неушкодженим, але так і не був введений в експлуатацію.
– Ну, тепер Росія буде надійною, тому що в центрі подій перебувають американці, які заслуговують на довіру, – сказав колишній високопосадовець США, який знайомий з питанням.
Як вказує FT, новий план теоретично дасть Сполученим Штатам безпрецедентний вплив на постачання енергії до Європи. Проте це вимагало б від Вашингтона зняття санкцій із Москви, від РФ – згоди на продажі, а від Німеччини – дозвіл на надходження газу до будь-яких потенційних покупців у Європі.
Однак залишається безліч перепон, включно з політичними ризиками та ймовірним опором країн Європи, які після повномасштабного вторгнення РФ в Україну намагаються зменшити залежність від російських енергоносіїв.