Зростання цін і падіння ринків: як відіб’ється торгова війна між США і Китаєм на світовій економіці

як сша рахували мита

Колаж: Факти ICTV

Між Китаєм і США може розпочатися торговельна війна після того, як президент Америки Дональд Трамп запровадив тарифи на імпорт китайських товарів, що перевищують 100%.

Китай заявив, що буде “боротися до кінця”, а не капітулювати перед тим, що він вважає примусом з боку США, і підвищив власні тарифи на американські товари з 34% до 84% у відповідь на останній крок Білого дому.

Така ескалація матиме наслідки для усієї світової економіки та передусім – для Штатів та Китаю, пише BBC.

На який обсяг торгівлі вплинуть мита США і Китаю

Минулого року товарообіг між двома економічними силами становив близько $585 млрд.

Хоча США імпортували з Китаю набагато більше ($440 млрд), ніж КНР з Америки ($145 млрд).

Це призвело до того, що у 2024 році дефіцит торгового балансу США з Китаєм – різниця між імпортом та експортом – становитиме $295 млрд. Це значний торговий дефіцит, еквівалентний приблизно 1% економіки США.

Але це менше ніж $1 трлн, про які Трамп неодноразово заявляв цього тижня.

Трамп вже запроваджував значні тарифи для Китаю під час свого першого президентського терміну. Вони були збережені і збільшені його наступником Джо Байденом.

Разом ці торговельні бар’єри допомогли знизити частку товарів, які США імпортували з Китаю, з 21% від загального обсягу американського імпорту в 2016 році до 13% минулого року.

Тож залежність США від Китаю в торгівлі зменшилася за останнє десятиліття.

Проте аналітики відзначають, що експорт деяких китайських товарів до США був перенаправлений через країни Південно-Східної Азії.

Наприклад, у 2018 році адміністрація Трампа запровадила 30% тарифів на імпортовані з Китаю сонячні панелі.

Але в 2023 році Міністерство торгівлі США представило докази того, що китайські виробники сонячних панелей перенесли свої складальні операції в такі країни, як Малайзія, Таїланд, Камбоджа та В’єтнам, а потім відправили готову продукцію до США з цих країн, фактично ухиляючись від тарифів.

Тож нові тарифи Трампа у відповідь, введені проти цих країн, призведуть до зростання цін у США на широкий спектр товарів, які в кінцевому підсумку походять з Китаю.

Читайте також
Світові ринки обвалились після відповіді Китаю на мита США: які існують ризики

Що США і Китай імпортують один в одного

У 2024 році найбільшою категорією експорту товарів зі США до Китаю була соя, яка в основному використовується для годування приблизно 440 млн свиней у Китаї.

США також відправляли до Китаю фармацевтичну продукцію та нафту.

У зворотному напрямку, з Китаю до США, йшли великі обсяги електроніки, комп’ютерів та іграшок. Також було експортовано велику кількість акумуляторів, які є життєво важливими для електромобілів.

Найбільшою категорією американського імпорту з Китаю є смартфони, на які припадає 9% від загального обсягу. Значна частина них виробляється в Китаї для американської транснаціональної корпорації Apple.

Тарифи США щодо Китаю стали одним з головних чинників падіння ринкової вартості компанії Apple в останні тижні: за останній місяць ціна її акцій впала на 20%.

Експорт США до Китаю

  • Соєві боби — 9%
  • Літаки та двигуни — 8%
  • Інтегральні схеми — 4%
  • Фармацевтика — 4%
  • Нафта — 3%

Китайський експорт до США

  • Смартфони — 9%
  • Ноутбуки — 7%
  • Батареї — 3%
  • Іграшки — 2%
  • Телекомунікаційне обладнання — 2%

Всі ці товари, що імпортуються до США з Китаю, вже були готові стати значно дорожчими для американців через 20% мита, яке адміністрація Трампа запровадила проти Пекіна.

Тепер тариф зріс до 104%, вплив може бути в п’ять разів більшим.

Американський імпорт до Китаю також подорожчає через китайські тарифи у відповідь, що, зрештою, так само боляче вдарить по китайських споживачах.

Але окрім тарифів, існують й інші способи, якими ці дві країни намагаються завдати шкоди одна одній через торгівлю.

Китай відіграє центральну роль у переробці багатьох життєво важливих для промисловості металів, від міді та літію до рідкісноземельних елементів.

Пекін може створити перешкоди на шляху цих металів до США.

Це те, що він вже зробив у випадку з двома матеріалами – германієм і галієм, які використовуються військовими в тепловізорах і радарах.

Що стосується США, то вони можуть спробувати посилити технологічну блокаду Китаю, розпочату Джо Байденом, ускладнивши імпорт передових мікрочипів, які є життєво важливими для таких застосувань, як штучний інтелект, але які він поки що не може виробляти самостійно.

Торговий радник Дональда Трампа Пітер Наварро припустив цього тижня, що США можуть чинити тиск на інші країни, зокрема Камбоджу, Мексику і В’єтнам, щоб вони не торгували з Китаєм, якщо хочуть продовжувати експортувати до США.

Читайте також
У відповідь на дії США: Китай запроваджує 84% мит на американські товари

Як це може вплинути на інші країни та світ

За даними Міжнародного валютного фонду, на США і Китай разом припадає дуже велика частка світової економіки – близько 43% цього року.

Якщо вони почнуть тотальну торговельну війну, яка сповільнить їхнє зростання або навіть підштовхне до рецесії, це, ймовірно, завдасть шкоди економікам інших країн у вигляді сповільнення глобального зростання.

Глобальні інвестиції також, ймовірно, постраждають.

Є й інші потенційні наслідки. Наприклад, Китай є найбільшою виробничою країною світу і виробляє набагато більше, ніж його населення споживає всередині держави.

Він вже має позитивне сальдо торгового балансу в розмірі майже $1 трлн, тобто експортує більше товарів до решти світу, ніж імпортує.

Китай часто виробляє ці товари за цінами, нижчими за справжню собівартість, завдяки внутрішнім субсидіям та державній фінансовій підтримці, як-от дешеві кредити для привілейованих фірм. Прикладом цього є сталь.

Існує ризик, що якщо такі товари не зможуть потрапити до США, китайські фірми можуть спробувати “демпінгувати” їх за кордоном.

Хоча це може бути вигідним для деяких споживачів, це також може підірвати виробників у країнах, що загрожує робочим місцям і заробітній платі.

Лобістська група UK Steel попередила про небезпеку перенаправлення надлишкової сталі на британський ринок.

Побічні наслідки торговельної війни між Китаєм і США відчуватимуться в усьому світі, і більшість економістів вважають, що вони будуть вкрай негативними.

Читайте також
КНР про додаткові мита Трампа: Китай боротиметься до кінця
Джерело: Зростання цін і падіння ринків: як відіб’ється торгова війна між США і Китаєм на світовій економіці | Факти ICTV
Ілля Нежигай редактор стрічки
Категорії: Світ