Попри оголошену паузу в запровадженні нових тарифів, торговельна політика президента США Дональда Трампа вже почала впливати на світову економіку.
Як мита Трампа впливають на світову економіку
Про це пише Bloomberg, посилаючись на дані провідних економістів, бізнес-опитування та поведінку глобальних компаній.
– Президент США Дональд Трамп, можливо, оголосив про відстрочку деяких із своїх тарифних планів, але перші ознаки економічного уповільнення світової торгівлі вже з’являються, оскільки компанії по всьому світу натискають на власні кнопки призупинення замовлень, — наголошується в публікації.
У середу Трамп заявив про підвищення мит на імпорт китайських товарів до 125%, а також оголосив про 90-денну паузу в запровадженні нових тарифів для інших країн, встановивши базову ставку у 10%.
У відповідь Китай підвищив власні мита до 84%.
Аналітики Bloomberg Economics Рана Саджеді, Маева Кузін і Том Орлік зазначають, що мита Трампа вже закріпилися як структурна загроза для глобальної торгівлі.
– Змінні зміни тарифних ставок у країнах не зменшать і без того рекордні рівні невизначеності торговельної політики… Трамп, схоже, вважає невизначеність позитивним фактором для переговорів. Компанії та ринки це гальмує, — зазначають економісти.
Середня тарифна ставка США навіть після оголошеної паузи зростає до 24%, що на 22 процентних пункти вище, ніж на початку другого терміну Трампа.
Експерти прогнозують тривалий шок, який впливатиме на інфляцію та зростання щонайменше 2-3 роки.
Вже є конкретні наслідки для бізнесу. Amazon почала скасовувати замовлення з Китаю, а компанія Haas Automation згортає виробництво та скасовує понаднормову роботу для 1700 працівників через різке зниження попиту.
Дані компанії Vizion Inc., яка відстежує ланцюги поставок, також свідчать про різке охолодження:
– Глобальні замовлення контейнерів із 1 до 8 квітня впали на 49%, а імпорт до США — на 64%, — повідомив CEO компанії Кайл Гендерсон. – Підхід очікуй і подивися зараз використовується в мільйонах поставок, запланованих щомісяця, — додав він.
Джейк Колвін, президент Національної ради зовнішньої торгівлі США, попередив: Хоча ця тимчасова пауза може зменшити негайний біль, вона не зменшує невизначеності, яка паралізує торгівлю компаній, постачання та інвестиційні розрахунки.
Девід Воррік, колишній директор глобальних ланцюгів постачання Microsoft, застерігає, що для багатьох компаній зараз головна стратегія — “не поспішати і чекати”.
Роберт Купман, колишній головний економіст СОТ, прогнозує значне сповільнення глобальної торгівлі вже найближчими місяцями.
– Але я думаю, що протягом наступних чотирьох або п’яти місяців це буде набагато повільніше. Найбільшим негативним шоком стане торгівля між США та Китаєм із забороненими митами в обох напрямках на будь-що, окрім продуктів, які більше ніде недоступні, — додав Купман.
Попри 700 мільярдів доларів двосторонньої торгівлі між США та КНР торік, цей обсяг становить менше 3% світової торгівлі, однак аналітики наголошують: ефект може мати ланцюговий характер.
Купман вважає, що певне пом’якшення удару можуть дати стимулювальні заходи Китаю, Німеччини та ЄС, але загалом Трамп “будує економічну стіну”, яка вже почала ізолювати американську економіку від решти світу.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп повідомив, що на 90 днів призупинить запроваджені ввізні мита для 75 країн світу. Протягом наступних трьох місяців для цих країн діятиме тариф лише 10%.