Президент США Дональд Трамп розпочав торговельну війну, що спричинило різке падіння світових ринків і значні коливання валютних курсів. Одним із найбільших прикладів став обвал курсу китайського юаня 9 квітня до найнижчого рівня з 2007 року після підвищення митних ставок на імпорт з КНР до 125% та призупинення тарифів для інших країн.
Речниця Білого дому Керолайн Лівіт, коментуючи ці кроки, відкинула занепокоєння щодо рішення президента, зазначивши, що це всього лише елемент його переговорної стратегії.
– Багато хто з вас у ЗМІ явно пропустив мистецтво угоди. Ви явно не зрозуміли, що тут робить президент Трамп, – сказала вона, наголошуючи, що ринки лише реагують на 90-денну паузу.
ЗМІ зауважили, що це було натяком на книжку Трампа Мистецтво укладати угоди.
Факти ICTV запитали політолога, голову правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимира Фесенка, чи дійсно книжка може нам прояснити теперішню політику Дональда Трампа.
Мистецтво укладати угоди: суть книжки Дональда Трампа
Політолог Володимир Фесенко, коментуючи цю ситуацію, зазначив, що стиль Трампа в переговорах корениться в його бізнес-кар’єрі.
Книжка Мистецтво укладати угоди належить до популярного жанру, в якому експерти в певній сфері діляться своїм досвідом, ставши наставниками для інших. Це ціла видавнича категорія, і, як зазначив експерт, таких книг існує чимало.
На сьогодні в інтернеті можна знайти різні курси, а раніше люди купували квитки і відвідували тренінги, де їх навчали так звані коучі.
– У Трампа було своє реаліті-шоу Учень, де він навчав бізнесу, а переговори – це частина бізнесу. Тому ця книжка – це також спосіб Трампа просувати один зі своїх бізнесів, де він навчає молодих бізнесменів, як треба вести бізнес, як проводити бізнес-переговори тощо, – розповів політолог, зауваживши, що президент США уже давно виступає в ролі наставника.
Мистецтво Трампа укладати угоди: як книжка може прояснити політику президента США
У своїй книзі Мистецтво укладати угоди Дональд Трамп не тільки ділиться бізнес-порадами, а й створює своєрідний мануал з ведення переговорів. Протягом своєї бізнес-кар’єри він став відомим завдяки агресивному стилю ведення переговорів, який є основою його політичної тактики.
За словами політолога, чимало людей вже давно звернули увагу на необхідність вивчити книжку, оскільки позиції Трампа, викладені в ній, відображають його стиль поведінки, який він використовуватиме й у політиці.
– Одна з класичних фішок Трампа – агресивний стиль ведення переговорів. Треба на свого опонента по переговорах тиснути, провести на нього потужну агресивну бізнес-атаку й примусити його до поступок. Щоб не чекати переговорів, де шукати компроміси, а щоб одразу захопити ініціативу через агресивний тиск.
Такий стиль ми зараз бачимо і в політиці у Трампа. Зокрема, ця митна війна, багато хто розглядає її саме як підтвердження переговорного стилю президента США. Він і на нас так тиснув, по ресурсної угоді, – розповів Володимир Фесенко.
Експерт зазначив, що в цьому контексті він погоджується з речницею Білого дому: дійсно, варто вивчати книжку про мистецтво Трампа укладати угоди і враховувати її зміст. Тому, як каже Фесенко, не потрібно панікувати чи впадати у відчай, коли Трамп висуває погрози – це лише початок.
За словами політолога, це, по суті, сигнал до початку переговорів. Необхідно витримати натиск, показати американському лідеру готовність до захисту своїх інтересів, але водночас продемонструвати готовність до компромісів і пошуку рішень. Найголовніше – не піддаватися страху.
Володимир Фесенко звернув увагу, що Дональд Трамп іноді не слідує власним порадам, викладеним у книзі Мистецтво укладати угоди, особливо коли йдеться про його взаємини з російським диктатором Володимиром Путіним.
Так, у книжці про мистецтво укладати угоди йдеться про важливість не демонструвати надмірну зацікавленість у швидкому досягненні результату під час переговорів. Оскільки це може дати перевагу опоненту. Проте у відносинах із президентом РФ він цю пораду порушує, оскільки показав, що прагне досягти швидкого розв’язання питання.
Також глава Білого дому не дотримався поради щодо необхідності не розповідати свої реальні позиції, не показувати свої поступки до того, як розпочнуться переговори. Втім, у випадку з Путіним Трамп порушує власні рекомендації.
Тобто, як пояснив політолог, в митній війні президент США слідує своїм настановам, хоча й не завжди, тоді як у відносинах з Путіним він порушує багато власних порад.
У чому полягає так зване мистецтво Трампа укладати угоди
Володимир Фесенко розглядає стиль Дональда Трампа у переговорах як важливу частину його іміджу.
За словами політолога, Трамп сприймає себе як неперевершеного переговірника, що підтверджує його публічні висловлювання, коли він каже: Я геній угод.
Він завжди демонструє оптимізм і каже, що все добре, навіть у випадку масштабної торговельної війни з Китаєм. У той час коли ситуація на світових ринках стає нестабільною, а Пекін шукає способи підтримати економіку, Трамп продовжував говорити, що глава КНР Сі Цзіньпін його друг.
Такий підхід є частиною бренду Трампа. Фесенко зазначив, що вже багато хто обговорює необхідність створити нову навчальну дисципліну для політиків і дипломатів – Трампологію. Важливо вивчати Дональда Трампа, розуміти його підходи до ухвалення рішень, його дії в політиці та бізнесі, щоб мати можливість адаптуватися до його стратегії.
Водночас політолог зауважив, що потрібно вивчати не лише книжки Трампа, а й мемуари його колишніх співробітників, таких як Джон Болтон, який у колонці для однієї з американських газет звернув увагу на психологію президента США, зокрема те, що Трамп зосереджений на тарифах та сам на собі.
Експерт зауважив, що книжки колишніх працівників Трампа мають особливий попит у політичному середовищі Європи.
– Він (Дональд Трамп – Ред.) думає не про США, не про Китай і не про Путіна, він сам про себе думає, те, що йому подобається. І якщо щось йде супереч його очікуванням, тоді він може змінити своє рішення, як зараз з митами. Спочатку він вирішив всіх “накрити” тарифами, ну і це справді було частиною його стилю – всіх налякати, всіх примусити до переговорів.
З іншого боку, коли він зробив крок назад? Тільки тоді, коли негативні наслідки торкнулися його власного банківського рахунку, – зауважив Фесенко.
Книжка про мистецтво Трампа укладати угоди справді могла б допомогти зрозуміти його підхід до переговорів і реалізації політики.
А щодо її популярності, то книжка очолила список бестселерів The New York Times, пробула на першому місці 13 тижнів і залишалася в списку 48 тижнів.