Більше неоднозначних сигналів надходить із боку США – зокрема спочатку держсекретар США Марко Рубіо заявив щодо можливого виходу Штатів із мирних переговорів, а віцепрезидент США Джей Ді Венс, навпаки, сказав, що “оптимістично налаштований” щодо завершення російської агресії проти України.
Так, Рубіо заявив, що США готові відмовитися від зусиль досягнення миру в Україні, якщо побачать, що це є нереалістичною метою.
– Ми повинні визначити найближчими днями, чи можливий (мир), чи ні, і якщо це неможливо, ми повинні рухатися далі, бо Сполучені Штати мають інші пріоритети, – сказав він за результатами зустрічі щодо припинення вогню в Україні, яка відбулася за участю американців, європейців та українців у Парижі.
У свою чергу віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що він “оптимістично налаштований” щодо завершення російської агресії проти України.
– Оскільки тривають переговори, я не буду їх випереджати, але ми оптимістично налаштовані, сподіваючись, що можемо завершити цю війну, цю дуже жорстоку війну, – зауважив він під час зустрічі з прем’єр-міністеркою Італії Джорджею Мелоні, повідомляє Reuters.
Зокрема, як писало видання Bloomberg із посиланням на власні джерела, американські офіційні особи заявили на зустрічі з європейцями у Парижі, що вони хочуть досягти повного припинення вогню в Україні протягом кількох тижнів, що є частиною відновлених зусиль щодо припинення бойових дій у трирічній повномасштабній війні Росії.
Чому лунають заяви про відмову США від зусиль досягнення миру, наскільки це реалістичний сценарій і чим це загрожує Україні – Фактам ICTV ексклюзивно розповів політолог Володимир Фесенко.
Чи справді США можуть відмовитися від зусиль із досягнення миру
На думку Володимира Фесенка, відмова США від зусиль досягнення миру є абсолютно реалістичним сценарієм.
– Для тих, хто уважно стежить за переговорами, це не має бути сенсацією. Зрозуміло, що через певний час Трамп постане перед дилемою – або тиснути на Росію, примушувати її до припинення вогню, або поступово припинити переговорну активність, – каже політолог.
Тож ризик того, що голова Штатів втратить інтерес до мирних переговорів і відразу або поступово припинить переговорну активність, перекинувши відповідальність на Україну та РФ, залишається.
– Він просто заявить, що хотів миру, хотів припинення війни, а вони не хочуть, Путін і Зеленський. Заявить, що припиняє участь США у переговорах про припинення війни, і так спробує виправдати свою невдачу, – додає він.
Чому лунають такі заяви
Такі заяви держсекретаря лунають на тлі переговорних процесів, зокрема зустрічі між європейцями, українцями та американцями у Парижі.
Як зауважує Фесенко, США розуміють, що без Європи, з боку якої на РФ накладена вагома частина санкцій, питання припинення вогню в Україні вирішити не вдасться, оскільки кремлівський диктатор Володимир Путін висунув свою умову – згоден на запровадження режиму тиші лише у разі зняття низки санкцій з Росії.
– Але, схоже, зараз американська сторона хоче домогтися поступок від європейців у питанні санкцій і, можливо, від нас, щоб ми пішли на певні поступки росіянам. На які поступки? – наголошує політолог.
І далі головне питання, чи достатньо буде цього, щоб Росія припинила вогонь і чи буде це прийнятним для української сторони.
– Тим більше, коли Путін хоче скасування низки санкцій, заздалегідь, на односторонній основі, до того, як Росія припинить вогонь. Я гадаю, що європейці на скасування санкцій на таких умовах не підуть. Зокрема, проти цього буде українська сторона. Тобто справа не тільки в скасуванні санкцій, а в тому, щоби припинити вогонь насамперед, – додає він.
Отже, заява Рубіо є не просто заявою, а підготовкою певного підґрунтя у разі, якщо наступні після Парижу переговори, зокрема у Лондоні, не дадуть очікуваного розвитку подій, на який розраховують США.
Коли США можуть вийти з переговорного процесу
Якщо компромісу не вдасться досягти, тоді цілком ймовірно, що до кінця квітня Вашингтон може оголосити про вихід із переговорного процесу.
– Чому кінець квітня? Тому що на початку травня минає 100 днів президентства Трампа. Тож, відповідно, президент США хоче отримати якусь угоду про припинення вогню. Якщо не вдасться її отримати, тоді, дійсно, у Трампа терпець може урватися, але не так, як очікують у нас, – додає Володимир Фесенко.
На його думку, на жаль, очікування про запровадження проти РФ пекельних санкцій з боку США у разі недосягнення угоди про припинення війни, є ілюзією, яка не справдиться.
– У дійсності, найімовірніше, у Трампа просто зникне інтерес до переговорів. Він переключиться на тарифну війну, на переговори з Іраном. Він має багато інших тем, – додає Фесенко.
Співзасновник платформи Нова країна Нова реальність, громадський діяч Валерій Пекар, коментуючи заяву Рубіо, каже, що не маючи інструментів тиску на Росію, Дональд Трамп повертається спиною до російсько-української війни та йде займатися іншими справами у Західній півкулі, на Близькому Сході, у Південно-Східній Азії, а цю проблему оголошує європейською і перекидає на європейців.
Чим загрожує відмова США від зусиль досягнення миру
Головна небезпека – це, звісно, продовження війни, як мінімум на найближчі пів року, зауважує експерт.
– Це загрожує лише тим, що сценарій, на який багато хто сподівався, зокрема, що вдасться домовитися про припинення вогню за ініціативою США, буде зруйнований і війна продовжиться, – наголошує експерт.
А далі, зауважує Володимир Фесенко, щоб відновилися реальні переговори щодо припинення вогню, потрібно зупинити ворога. Сподіватися лише на Трампа – це теж ілюзія та наївність, говорить політолог, і додає, що важливо, щоби цей момент зрозуміли європейські партнери.
– Нам треба зупинити або максимально уповільнити російський наступ. Якщо це вдасться, якщо Путін зрозуміє через певний час, що він війну не виграє проти України, що підтримка України зберігається, зокрема від Європи в першу чергу, тоді він буде реалістичніше налаштований на переговори, – додає Володимир Фесенко.
Хто тоді вестиме переговори, умовно через пів року, якщо США все ж таки вийдуть із переговорного процесу – це поки що відкрите питання.
– Якщо не США, то хто? Китай, європейці можуть бути ініціаторами переговорів, Туреччина може виступити посередником початку переговорів, інший посередник може бути. Але без посередника неможливо розпочати переговори з Росією. Також головний ризик – це те, що війна триватиме, – говорить Володимир Фесенко.
Тож наразі ситуація така, що теоретичні шанси на домовленості про припинення вогню залишаються. Сценарій продовження цих перемовин є у разі, якщо, наприклад, Путін розумітиме ризики відмови від режиму тиші в Україні, зокрема, що зникне шанс на переговори між США і Росією.
– Трамп буде ображений, незадоволений і він припинить спроби домовитися з Путіним, – говорить Фесенко.
Ця перспектива може змусити кремлівського диктатора йти в переговорний процес без ультиматумів
Тож, США намагаються балансувати між спробами досягти миру та поступовим відходом від переговорних процесів. Фінальне рішення залежатиме від підсумку раундів зустрічей у найближчому майбутньому та готовності всіх сторін до компромісу. Водночас Україна має зосередитися на стримуванні російського наступу та збереженні європейської підтримки – оскільки саме це може стати головним чинником у поновленні реального діалогу про припинення вогню.