”Мужність білого прапора” і “річки крові”: що Папа Римський казав про війну в Україні

Папа Римський Франциск

Фото: Getty Images

У Ватикані у понеділок, 21 квітня, повідомили про смерть Папи Римського Франциска (у миру – Хорхе Маріо Бергольйо). Він був першим понтифіком з Латинської Америки та очолював католицьку церкву понад десять років – з березня 2013-го. Йому було 88 років.

Протягом свого понтифікату Франциск послідовно закликав до миру, соціальної справедливості, міжрелігійного діалогу та захисту бідних. Російсько-українська війна була однією з тем, до яких він постійно повертався у своїх промовах, зверненнях, інтерв’ю та молитвах.

Папа неодноразово згадував Україну як “змучену війною”, говорив про “річки крові”, закликав до припинення бойових дій і допомоги цивільному населенню.

Водночас частина його заяв викликала обурення і критику, зокрема в Україні. Висловлювання про “білий прапор як жест мужності”, заклики до переговорів без чіткої позиції щодо агресора, а також спроби зберігати “рівновіддаленість” у конфлікті часто сприймалися як двозначні або неприйнятні в умовах війни.

Факти ICTV нагадали, що казав Папа Римський Франциск про війну в Україні, страждання людей та мир.

Цитати Папи Римського Франциска

  • В Україні течуть ріки крові та сліз. Це не просто військова операція, а війна, яка сіє смерть, руйнування та горе, –  заявив понтифік у березні 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
  • Іменем Бога, прошу вас: зупиніть цю різанину! – закликав Папа у той самий час, але вже на недільній молитві.
  • Нехай запанує мир для змученої війною України, що так жорстоко постраждала від насильства та руйнування, принесених цією жорстокою й безглуздою війною, у яку її було втягнуто, – помолився Франциск у великодньому посланні Urbi et Orbi в квітні 2022 року.
  • Брате, ми не служителі держави – ми не можемо говорити мовою політики, а лише мовою Ісуса. Ми – пастирі одного й того самого святого Божого народу. Тому ми повинні шукати шлях до миру, щоб змусити замовкнути гуркіт зброї, – у травні 2022 року Папа розповів про розмову з патріархом Кирилом в інтерв’ю італійській газеті Corriere della Sera.
  • В інтерв’ю La Civiltà Cattolica у червні 2022 року понтифік зазначив, що війна в Україні, “можливо, була якось спровокована”, посилаючись на попередження про “гавкіт НАТО біля воріт Росії”.
  • У серпні 2023 року Папа Римський Франциск викликав обурення українців своїм зверненням до російської католицької молоді: Ви – нащадки великої Росії: великої Росії святих, царів, великої Росії Петра Великого, Катерини ІІ, великої, освіченої Російської імперії з її багатою культурою й великою людяністю. Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини, – сказав тоді понтифік. В Україні це сприйняли як підтримку імперіалістичних наративів Росії.
  • Не можна гратися з мучеництвом цього народу. Ми повинні допомогти їм знайти вирішення… Я бачу, що деякі країни зараз відступають, не бажаючи надавати Україні зброю. Починається процес, у якому мучеником, безсумнівно, стане український народ – і це жахливо, – вже у вересні того ж року заявив Франциск, повертаючись з Марселя.
  • Ще одне контроверсійне висловлювання понтифіка пролунало навесні 2024 року. В інтерв’ю швейцарському телебаченню RSI він сказав: Я вважаю, що найсильнішим є той, хто дивиться на ситуацію, думає про людей і має мужність білого прапора – сісти за стіл переговорів. Слово “переговори” – це слово мужніх. Коли бачиш, що зазнаєш поразки, що справи йдуть погано, потрібно мати відвагу почати переговори. Ці слова Папа Римський адресував Україні, що спричинило хвилю критики.
  • Нехай замовкне гуркіт зброї у змученій війною Україні! Нехай вистачить відваги відкрити двері для переговорів, для кроків назустріч і діалогу – задля досягнення справедливого й тривалого миру, – закликав Папа Римський Франциск у різдвяному посланні в грудні 2024 року.
  • Я перш за все молюся за мир. Звідси війна здається ще більш абсурдною. Помолімося за змучену Україну, Палестину, Ізраїль, Ліван, М’янму, Судан і Ківу, – зазначив Папа у березні 2025 року під час перебування в лікарні через пневмонію.

Після жалоби та церемонії поховання у Ватикані збереться конклав, під час якого кардинали обирають нового понтифіка. Детально про те, що це таке, як і коли обиратимуть нового Папу – читайте в матеріалі.

Читайте також
Смерть Папи Римського: основні факти з біографії покійного понтифіка
Тетяна Штерєва редакторка розділу Стиль життя
Категорії: Світ