У п’ятницю, 11 липня, президент Польщі Анджей Дуда зробив заяву в запроваджений його указом Національний день пам’яті поляків – жертв геноциду, скоєного ОУН та УПА.
Анджей Дуда звернувся до українців та до поляків
Так, польський президент заявив про вбивства поляків українцями за етнічною ознакою, і водночас наголосив, що пам’ять та правда не мають розділяти наші народи.
– Тільки на основі правди – навіть найскладнішої правди – можна будувати зрілі та щирі стосунки між народами, зокрема між поляками та українцями, – сказав Дуда.
Він назвав цей день одним з найтрагічніших досвідів у польській історії і наголосив, що сьогодні він вперше відзначається на державному рівні.
Анджей Дуда окремо наголосив, що людей “убивали, бо вони були поляками”, і що його співвітчизники мають право знати, де спочивають їхні рідні.
– Ми хочемо мати можливість гідно попрощатися з нашими близькими, помолитися на їхніх могилах та запалити свічки. Право на гідне вшанування пам’яті жертв, а особливо їх спільне вшанування, є надзвичайно важливим елементом примирення та побудови доброго майбутнього, – сказав Дуда.
Національний день пам’яті поляків – жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА: історичний контекст
Цей закон 2 липня був підписаний польським президентом, а також ухвалений Сеймом Польщі. В ньому стверджується, що українські націоналістичні формування, які діяли на територіях нинішньої західної України нібито вчинили злочин геноциду над польським населенням.
Міністерство закордонних справ України 10 липня випустило офіційну заяву про “трагічні сторінки в історії українсько-польських відносин”.
Там було сказано, що Україна поділяє скорботу та біль польського народу, але водночас не забуває і про численних українців, які стали невинними жертвами міжетнічного насильства, політичних репресій та депортацій на території Польщі.
– Україна вшановує пам’ять усіх загиблих незалежно від їхньої національності, релігії чи місця поховання. Не можна забувати, що Росія робить усе, аби розділити українців і поляків, використовуючи болісні сторінки минулого. На жаль, деякі польські політики свідомо чи несвідомо підіграють агресору в цих зусиллях, – зазначили в МЗС.
Міністерство додало, що українці й поляки мають моральний обов’язок і перед пам’яттю загиблих, і перед сучасними поколіннями, і перед прийдешніми – зберігати спадок співпраці, стратегічного партнерства та взаємної довіри.
В МЗС наголосили, що Україна виступає за чесний, збалансований та відповідальний історичний діалог, який є вільним від односторонніх трактувань та політизації.
Крім того, українці розраховують на розважливість польських партнерів в оцінках подій спільного історичного минулого.
– Заради збереження єдності в захисті нашої свободи від спільного ворога, Росії, ми прагнемо вирішувати всі проблеми двосторонніх відносин в конструктивному дусі. Україна довела це конкретними кроками у попередні місяці, – йдеться у повідомленні.
У відомстві нагадали, що Україна відновила процес ексгумацій і конструктивний діалог з історичних питань. Там висловили сподівання, що робота триватиме без політизації, а також – що спільна робота сприятиме “зміцненню взаєморозуміння між нашими народами та утвердженню історичної справедливості й пам’яті про події минулого”.
МЗС резюмувало, що добросусідські відносини між нашими країнами залишаються важливими і для України, і для Польщі, “з огляду на спільні інтереси та історичну близькість, а також виклики та загрози, які несе для нас російський агресор”.
Реакція Українського інституту національної пам’яті (УІНП)
В УІНП, як і в українському МЗС, наголосили, що історія українського і польського народів – складна і неоднозначна, тож потребує відповідального і зваженого підходу.
– Українці та поляки мають тривалу спільну історію сусідства та пройшли різні історичні етапи, сповнені великими спільними перемогами та трагічними періодами взаємних непорозумінь, – йдеться у повідомленні.
В Інституті звернули особливу увагу на тему українсько-польського протистояння в роки Другої світової війни, адже вона “досі викликає емоції, дискусії та використовується для однобоких трактувань та політичних маніпуляцій”.
Там додали, що важливо усвідомлювати моральний обов’язок обох народів не тільки перед пам’яттю загиблих українців та поляків, а й перед сучасниками та прийдешніми поколіннями – бо ж вони мають отримати спадок у вигляді довіри, співпраці та стратегічного партнерства.
– В умовах повномасштабної російської збройної агресії проти України українсько-польська єдність набуває особливого значення. Російський агресор зацікавлений у тому, щоб сіяти розбрат і знищити солідарність між нашими народами, – йдеться в заяві.
УІНП закликав поляків проявляти мудрість та єдність, вести спільну історичну роботу та “чітко усвідомлювати, що спільне майбутнє важливіше за конфлікти минулого”.
Водночас Український інститут нацпам’яті висловився в підтримку ініціатив, спрямованих на пошук, ексгумацію та гідне вшанування жертв воєн на території України та Польщі.
– Україна відкрита до фахового пошуку правди, заснованої на фактах і взаємній повазі, й закликає утримуватись від політизації болісних тем минулого. Таке ставлення – запорука збереження стратегічного партнерства та історичної пам’яті, що об’єднує, а не роз’єднує, – резюмували в Інституті.
Раніше Україна та Польща провели спільну експедицію в колишньому селі Пужники, під час якої завершили польовий етап пошукових робіт з ексгумації останків загиблих жертв Волинської трагедії.
Джерело: Анджей Дуда, МЗС, Інститут національної пам’яті