Топ-5 лікарень України за 2021 рік
Останні два роки вся увага прикута до медицини, лікарів. Їхня титанічна праця, самовідданість, рятування чужого життя і ризик своїм дає їм право претендувати на статус героїв.

Героями можна назвати і тих лікарів, які в цей непростий час продовжують удосконалювати свою майстерність та впроваджують новітні технології у лікарську практику.

Цього року ми опитали п'ять українських лікарень, які вирізняються серед інших медичних закладів сміливістю прийняття рішень, творчим підходом до подолання викликів, що постають перед ними, високим рівнем професіоналізму лікарів, готовністю сприймати нове. Серед них:

- КНП Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова;

- Дніпропетровська Обласна Клінічна Лікарня ім. І. І. Мечникова;

- КНП Роздільнянська багатопрофільна лікарня Роздільнянської міської ради;

- Національна дитяча спеціалізована лікарня Охматдит МОЗ України;

- КНП Олександрівська клінічна лікарня м. Києва.

Ви дізнаєтеся, як пройшов цей важкий рік у лікарнях, як медики боролися з коронавірусом і труднощами, що виникали під час цієї боротьби, що нового з'явилося в медзакладах, незважаючи на атаки пандемії.
Коронавірус не завадив:
Львів стає центром трансплантації органів
Ми добре пам'ятаємо репортажі з Львівської лікарні швидкої допомоги про боротьбу з Covid-19.
Лікарі розповідали, які важкі пацієнти надходять до них і скільки, на жаль, життів не вдалося врятувати.

Та цього року тут відкрився Центр трансплантації, і новини зі Львова стали радіснішими. Адже рятувалися життя безнадійно хворих людей.

Лише за один рік у лікарні швидкої допомоги проведено найбільшу в Україні кількість посмертних пересадок.

Трансплантовано шість сердець, дві печінки, 40 нирок, 10 із яких посмертні, а також підшлункову залозу, легені.

Усі медичні послуги з трансплантації сплачуються державним коштом.

Про Covid-19
- Наш центр був першим, що почав приймати хворих на Covid, - розповіла керівник центру терапії Марта Сайко. - Було страшно, вірус гуляв по різних країнах. Ніхто не знав, що відбувається. Ми боялися захворіти, принести інфекцію додому, заразити своїх рідних.

Ще важче стало, коли почали помирати пацієнти. Вони помирали у повній свідомості. Це лікарі будуть пам'ятати до кінця своїх днів.

Лікарка каже, що назавжди залишиться у її пам'яті подружжя 40 і 42 років: вони мали середньотяжкий перебіг коронавірусу, не були обтяжені супутніми хворобами, а пішли з життя одне за одним.
Почали хворіти лікарі. Колеги підтримували одне одного, бо інакше не впорались би.

- Коли почалася вакцинація, ми думали, стане легше, - сказала Марта Сайко. - Думали, що почнемо пандемію контролювати. Та низький рівень вакцинації призвів до того, що зайшли в червону зону.

І все знов повернулося: реанімації, смерті, розмови з родичами померлих. У медиків з'явилися ознаки емоційного вигоряння. Але сімейне коло, дружні стосунки в колективі, спільні прогулянки лісом повертали до життя.

- Тепер ось діти почали хворіти, - продовжила керівник центру терапії.

Як бачимо, лікарі опинилися на передньому краї й вистояли. Але люди теж мають бути відповідальними за своє життя та здоров'я. Щоб не навантажувати медицину, потрібно щепитися.

Особливо це стосується груп ризику, вагітних. Саме вони найчастіше потрапляють до реанімації й не завжди виходять звідти.

У вакцинованих шансів на життя більше, нагадують львівські лікарі.

Дарують шанс на здорове життя
І ось за таких важких умов, коли півлікарні валилося з ніг від Covid-напруження, тут відкривається новий Центр трансплантації, і операції починаються з першого ж дня.

- У день відкриття було проведено дві пересадки нирки. Донором став 61-річний пацієнт, що помер від інсульту. Реципієнти з Тернопільщини та Чернівців 47 та 50 років, - розповів керівник центру Максим Овечко.
Вперше в Україні тут пересаджено легені 56-річному львів'янину. Чоловік був кисневозалежним і міг прожити лише кілька місяців.

Також тут вперше в Україні пересадили серце дитині - 13-річному Максиму, двоє братів якого померли від такої ж хвороби, як і у нього - дилатаційна кардіоміопатія - серце вже не могло саме скорочуватись.

- Він був у термальному стані, - розповів лікар-трансплантолог, кардіохірург Роман Домашич. - Два тижні в реанімації він перебував на медикаментозній підтримці, чекав на донорське серце. Відлік уже йшов у зворотному напрямку, лівий шлуночок великий, з тромбом всередині.

І ось це сталося! 21 вересня відбулося одразу кілька операцій: із забору органів від донора, та пересадки - серця, легень, печінки і нирок. Шестеро людей отримали шанс на здорове життя. Лікарі щиро вдячні родичам донорів за дозвіл використати органи їхнього рідного, що помер.
Вже 90 днів 13-річний Максим Давидюк живе з донорським серцем. Воно працює бездоганно. Фракція викиду - 65, що є показником абсолютно здорової дитини.

- Це вже стало буденною роботою, але все одно до кінця не віриться, що ми це робимо, - сказав Максим Овечко. - Серце б'ється, нирочки працюють, легені дихають, печінка виділяє жовч.

Молоді та амбітні лікарі-хірурги давно мріяли про таку роботу, і ось цього року їхні мрії здійснилися.


Досягнення Центру трансплантації
Понад 70 пересаджених органів

Відділення функціонує з 2020 року і вже проведено понад 70 трансплантацій

Перша успішна трансплантація легень в Україні

У вересні 2021 року легені отримав чоловік, який хворів на бульозну емфізему легень більше 10 років

Перше місце з посмертних трансплантацій

Тільки у 2021 році вже 27 пацієнтів, які перебували на списку очікування, дочекалися донорського органу

Перша в Україні трансплантація серця дитині


13-річний Максим - перша дитина якій було успішно проведено пересадку серця в Україні
Завжди на передовій: у Мечникова лікували найважчих поранених, зараз - важких Covid-пацієнтів
Більшість українців про лікарню Мечникова у місті Дніпро дізналися у 2014 році. Саме сюди везли найважчих поранених з Донбасу. Потім прийшла пандемія. І лікарі знову - на передньому краї. Наразі насувається постковідний синдром. І не знаєш, що важче.
- Наразі поранених бійців в рази менше. Але до нас везуть лише вкрай тяжких і термінальних. Кульові поранення в голову, мінно-вибухові політравми, які деякі лікарі вважають несумісними з життям. Але тільки не ми.

Сергій Риженко,
гендиректор лікарні Мечникова
Лікарня імені Мечникова має чи не найбільший в Україні досвід порятунку безнадійних. Понад 3 тис. поранених, 3,5 тис. операцій за життєвими показаннями.
І понад 90% врятованих життів.
Такий перелік перемог у її лікарів.
- Після 2014-го ми вважали, що бачили все, - продовжив Сергій Риженко. - Але сьогодні важко сказати точно, що змінило нас більше - вісім років війни, чи два роки пандемії. Коронавірус забрав життів більше, ніж усі війни разом.

На жаль, лікарню імені Мечникова теж не оминули втрати. Навіть порівняти неможливо небезпеку для лікарів під час та поза пандемією.

- Коли ми рятуємо життя поранених або робимо найскладніші операції, особисто нічим не ризикуємо. Хіба що психологічне виснаження та фізична втома. І зовсім інша справа, коли лікуєш Covid-пневмонію тут величезний ризик захворіти та навіть померти, - додав він.

Ніхто не знає, що витягло його з того світу - віддана праця лікарів або ж любов коханої дружини.
Піки хвиль пандемії - завжди найтяжчі, коли важкі хворі з Covid-пневмонією надходять десятками одночасно. Коли боротьба йде на межі життя, кожна історія одужання стає героїчною та неймовірною. Їх сотні.

- Зараз пригадав подружжя, яке було разом 30 років. Коронавірус спробував їх розлучити, - розповів гендиректор.

Дружина лежала у Covid-терапії на кисневому концентраторі. Він - у реанімації. Ураження його легень було тотальним. Щодня жінка приходила під двері реанімації. Просила лікарів: пустіть до чоловіка, він має мене побачити. Якщо не прийду, він подумає, що я померла. І піде за мною, а без мене він загине. Пустіть…

- Я знаю - її потайки пускали, - продовжив Сергій Риженко. - Вона годувала його з ложечки. ЇЇ виводили з реанімації силоміць. А наступного ранку знов зустрічали під дверима. Місяць тривала боротьба за життя.

Ніхто не знає, що витягло його з того світу - віддана праця лікарів або ж любов коханої дружини.
Наразі в лікарні Мечникова - близько 60 пацієнтів з Covid-19. Реанімація завжди користується попитом, тут ніколи не буває менше 20 найтяжчих хворих.

Важко хворіють вагітні і породіллі, люди з цукровим діабетом, гіпертонією тощо. Але порівняно з попередніми місяцями є позитивна динаміка. Сподіваємося, що наступного року зупинимо агресію коронавірусу.

Вакцинація, безумовно, допомогла якщо не зупинити, то значно уповільнити поширення смертельного вірусу.


Та про перемогу говорити зарано. На підході новий штам Омікрон. А скільки їх іще може бути?

Із тих, хто дійсно, а не фіктивно вакцинований - жоден не загинув в Лікарні Мечникова. Щеплені або не хворіють, або хворіють легко.

Чимало серед пацієнтів лікарні липових вакцинованих, що здобули сертифікат у незаконний спосіб. Однак це їх не врятувало.

- А іншим потрібно усвідомити, що шляхів порятунку всього два - перехворіти або вакцинуватись. І перший шлях дуже часто веде до загибелі, - попереджає лікар.

Стосовно медиків - вони щодня бачать смертельну небезпеку. Тому відсоток щеплених серед них найвищий. У Мечникова
вакциновані понад 96% співробітників.

Нещеплені - це працівники технічних служб і медики, які щойно перехворіли та чекають, коли можна буде вакцинуватися.
Не про коронавірус
На перший погляд здається, що коронавірус відштовхнув на задній план інші хвороби. Але насправді він їх, навпаки, загострив.

Виник навіть новий термін: постковідний синдром. Діабет, гіпертонія, хронічні хвороби серця та легень, і ще близько 60 ознак, визначених ВООЗ - все це загострюється після Covid-19, і перебігає неймовірно тяжко, викликаючи інвалідність і смерть.

Тому навантаження на лікарів нековідних спеціальностей не зменшилося, а навпаки, збільшилося на цілу армію постковідних пацієнтів.

- І я пишаюся, що працюю з таким колективом - це справжнє сузір'я. Як би пафосно це не звучало, - сказав Сергій Риженко про своїх колег.

Лікарня працює, як годинник:
Одещина впоралася з Covid-кризою
До Одеської області під час усіх хвиль коронавірусу було прикуто підвищену увагу, оскільки в регіоні були великі труднощі з киснем.

Кисень та кисневі концентратори шукали не лише лікарі, а й волонтери. У соцмережах кілька разів промайнула назва: Роздільнянська багатопрофільна лікарня. Тож ми почали слідкувати за новинами саме з цієї лікарні, розташованої у райцентрі Роздільна.

Лікарня багатопрофільна, але в останні два роки вона стала форпостом у боротьбі з Covid-19. Сюди спочатку везли всіх, кому не вистачало місць в інших медзакладах.
- З початком пандемії ми дійсно приймали усіх хворих на Covid-19, тому що ситуація була пікова, а у нас були вільні ліжка в інфекційному відділенні. Ми зберегли всі профілі лікарні, але під час першої та другої хвиль було розгорнуто 45 ліжок для Covid-пацієнтів, а бокси в інфекційному відділенні на 25 ліжок перетворили на реанімацію, - розповів генеральний директор КНП Роздільнянська БПЛ Дмитро Кущенко.

Під час першої хвилі, коли коронавірус виник зненацька, лікарня використовувала кисень із балонів, яких було не так уже й багато. Втім, пацієнтів теж було небагато, та й їхній стан був не надто важким. Потім, під час затишшя, лікарню включили в резерв із надання медичної допомоги ковідним хворим і побудували кисневу станцію та збільшили кількість балонів, поставили обладнання для зберігання кисню, збільшили кількість кисневих точок.

- У жовтні, коли почалася друга хвиля, ми відкрилися вже підготовленими, - продовжив Дмитро Кущенко. - Наразі у нас під Covid є 70 ліжок. Відділення, що приймає ковідних пацієнтів, поділене на три зони: зелену, проміжну і червону. Що значно спрощує роботу та убезпечує персонал.

Усі вжиті заходи були своєчасними, тому що друга хвиля стала не меншим випробовуванням. Важких кисневозалежних хворих побільшало. Наразі кисню треба вдесятеро більше.

- Якщо є вільні місця, ми приймаємо всіх. Визначаємо ступінь важкості: хто найважчий - до реанімації, там ними займаються реаніматологи, - зазначив гендиректор лікарні.

Зазвичай реанімаційні палати в лікарнях - це великі зали, де розставлене необхідне обладнання, а от у боксах тіснувато, та й незручно спостерігати за станом пацієнтів. Однак у Роздільнянській лікарні працюють творчі люди.

- Ми своїми силами встановили відеоспостереження у палатах. Тепер медсестри на посту бачать усіх важких пацієнтів і спостерігають за їхнім станом. Таким чином ефективніше витрачається і час, і енергія людей, - зауважив Дмитро Кущенко.

Так, з огляду на обмежені можливості, районні лікарні самі вигадують щось, аби забезпечити необхідну кількість кисню пацієнтам та надання медичної допомоги.
Під час першої хвилі в лікарні активно використовували концентратори, які підключали за самостійно розробленою схемою, щоб хворі отримували потрібну кількість кисню.

Наразі тут активно використовують СРАР, хоча вони й не призначені для стаціонарів. У інших країнах ці системи киснепостачання застосовують у домашніх умовах. Але в Роздільній вони врятували чимало життів, тому що при Covid-19 з ураженням легень головне - зберегти здатність органа функціонувати в потрібному ритмі.


Та все одно з жовтня лікарня працює у божевільному режимі. Нещодавно через заводський брак та надмірне навантаження вийшла з ладу киснева станція. Добре, що були у запасі балони. Через тиждень завод-виробник зі Словаччини надіслав потрібну запчастину і роботу станції відновили.
Прикро, коли лікарі та увесь медперсонал Роздільнянської БПЛ, як і будь-якої іншої лікарні, що працює з Covid-19, всі сили віддають рятуванню життів, а пацієнти, отримавши можливість захиститися від інфекції за допомогою вакцинації, не хочуть робити щеплення.
- Коли з'явилася вакцина, у нас з'явилася надія. На те, що хворих буде менше, - пояснив Дмитро Кущенко. - Та сталося інакше. Антивакцинальна пропаганда в регіоні перемогла. Вакцинованих украй мало, тому друга хвиля Covid-19 стала потужнішою, а стан наших пацієнтів - важчим.

Дивно, але люди спочатку не вірили в те, що ми отримаємо вакцини. А коли препарати з'явилися, ще й у необхідній кількості, населення почало сумніватися в їхній ефективності.

- Ми пролікували близько 300 пацієнтів, з них лише 10 були вакцинованими, - повідомив лікар. - Та це були люди з важкими супутніми захворюваннями. Один, на жаль, помер. Він мав важкі патології і встиг щепитися лише перший раз. Але всі інші пацієнти могли би мати значно легший перебіг хвороби, або й не померли б, якби отримали щеплення.

Медики, що працюють у таких умовах, теж хворіли і хворіють на Covid-19. І в будь-який момент може статися ситуація, коли у відділенні не буде кому працювати.

А буває дуже важко, і не тільки фізично.

- Ця хвиля дуже важка. Мені на все життя запам'ятається випадок, коли син привіз до лікарні матір. Поки ми приймали жінку, її синові стало зле. У обох констатували важку форму хвороби. Ми боролися за них більше місяця. На жаль, молодий чоловік загинув. Ми не казали його матері про це (так було домовлено з родичами). Про смерть сина вона дізналася у день виписки, - розказав гендиректор лікарні.

На прохання назвати найкращих фахівців лікарні гендиректор сказав, що вони всі найкращі. Він порівняв свій колектив із годинниковим механізмом, де жодна запчастина не може працювати краще за іншу.
Тільки командна робота може привести до успіху.
Київський Охматдит:
здоров'я дитини понад усе
Лікарня Охматдит - це медичне містечко з сучасними будівлями, операційними та лабораторіями, обладнаними за останнім словом медичної науки. Тут працюють справжні чарівники: лікарі, що роблять унікальні операції, повертають до життя пацієнтів завдяки новітнім медичним технологіям.

Охматдит - це саме те місце, де дітки та їхні мами завжди можуть розраховувати на допомогу не тільки ділом, а й добрим словом.

Отже, це унікальна лікарня в нашій державі.

Національна дитяча спеціалізована лікарня Охматдит МОЗ України – найбільша дитяча лікарня України. Тут лікуються понад 20 тис. дітей щороку. Ще 65 тис. маленьких пацієнтів отримують консультації у поліклініці.
Керує нею генеральний директор, д.м.н. Володимир Жовнір.
За фахом він антестезіолог-реаніматолог.

І інтерв'ю з ним почалося, тільки-но він вийшов з операційної.

- Сьогодні надавав наркоз при перев'язці у дитини з бульозним епідермолізом, - почав розмову Володимир Жовнір. - Це захворювання супроводжується відшаруванням шкіри. 80% поверхні тіла дитини - суцільна рана. Тому перев'язки проводять під наркозом.


В Охматдиті наглядаються 122 дитини з бульозним епідермолізом. Переважно це тяжкі випадки. Загалом в Україні з таким діагнозом понад 200 дітей до 18 років.

На жаль, медики можуть надавати лише паліативну допомогу, радикальної терапії ще не існує. Зараз лікарня розробляє сучасні методи лікування дітей з бульозним епідермолізом.
В цілому ж, у лікарні багато інноваційних напрямів.

Одним з таких є трансплантація органів. Її почали робити в Охматдиті саме цього року. На сьогодні 15 дітям зробили трансплантації нирок в Охматдиті.
Та все одно середня кількість тих, що потребують пересадки органів, лише в лікарні Охматдит становить 30 осіб.

За 2021 рік у лікарні провели 53 трансплантації кісткового мозку дітям.

Охматдит - єдина лікарня України, де проводять всі типи алогенної трансплантації кісткового мозку.

У лікарні є кріобанк, і тут лікують за допомогою стовбурових клітин.

- Хороші результати ми отримуємо завдяки екстракорпоральній мембранній оксигенації (ЕКМО) у випадках, коли у дитини серце і легені не можуть виконувати свою функцію. Цього року вісім дітей успішно пройшли через ЕКМО, - повідомив Володимир Жовнір.

Одну дівчинку тримали на ЕКМО рекордні три місяці й таки досягли хорошого результату. Стан пацієнтки покращився, і її зняли з апарату.


Активно розвивається напрям лікування орфанних (рідкісних) захворювань.

Охматдит отримав ліцензію на проведення генної терапії при спинальній м'язовій атрофії (СМА).

Тепер українським дітям не потрібно їхати за кордон, щоб отримати допомогу.

Уже шестеро дітей у стінах Охматдиту отримали лікування від СМА.

Відділення ендокринології
За останнє десятиріччя кількість хворих дітей віком до шести років збільшилася втричі.
Щорічно у відділені проходять лікування близько
900 дітей з усіх куточків України.

Понад 60% пацієнтів - це діти з цукровим діабетом. За останнє десятиріччя кількість хворих дітей віком до шести років збільшилася втричі.

До відділення ендокринології надходять діти з патологіями статевого розвитку та статі.

Дитяча гінекологія
В лікарні працює єдине в країні відділення дитячої гінекології. Тут надають допомогу дівчаткам, що страждають від кіст та інших гормонозалежних хвороб.
Відділення пластично-реконструктивної мікрохірургії
Це єдине місце в Україні, де роблять унікальні реконструктивні операції при таких патологіях як розщеплення м'якого та твердого піднебіння,
розщеплення губи.
- В дитячих клініках у нас ніколи не було аеромедичної евакуації. І важкі пацієнти часом не могли дістатися до лікарні. Ми застосували всі зусилля, і ось на сусідній стадіон сідають гелікоптери, що доставляють до Охматдиту пацієнтів. Таким чином ми уже врятували сім життів, - говорить Володимир Жовнір.

За допомогою гелікоптерів доставляють також органи для трансплантації.

В Охматдиті є багато відділень, в яких медичну допомогу надають комплексно та на найвищому рівні.

- Ми нікому не відмовляємо, приймаємо всіх, а коли немає можливості доправити пацієнта у Київ, наші бригади виїжджають в області й працюють разом з колегами, - розповів Володимир Жовнір.

Нещодавно команда хірургів поїхала в Чернівці. Прооперували двох лежачих дітей. Транспортувати до Києва їх було неможливо. Спеціальне обладнання привезли зі столиці.

Співпрацюють лікарі Охматдиту і з фахівцями з Казахстану, Киргизстану, Узбекистану. До нас приїжджають колеги і з Європи, і з Америки. Ми спілкуємося на рівних. Їм теж є чому повчитися у наших лікарів.


А влітку в Охматдит прибудуть американські студенти-медики на долікарську практику.

Медична міжнародна спільнота високо оцінює рівень Охматдиту. Отже, нашій країні є чим пишатися в цій галузі.

Дозвілля
Багато діток проводять у лікарні довгі місяці та навіть роки. Щоб розважити їх, підняти настрій, який відіграє неабияку роль у процесі одужання, в лікарні проводять різноманітні заходи: конкурси з малювання, ігри.

До дітлахів приходять клоуни, улюблені герої з мультиків. А у день Святого Миколая тут було свято, до дітей приходив Миколай з подарунками.
Всі ці заходи відбуваються завдяки волонтерам, благодійникам і просто небайдужим людям, яким в Охматдиті раді та вдячні.

- У нас працюють висококваліфіковані лікарі, які постійно удосконалюють свою майстерність зцілювати діточок. І якщо місія Охматдиту в тому, щоб повернути та допомогти зберегти здоров'я, то мета наша - зробити лікарню найкращою в світі, - сказав наостанок гендиректор Охматдиту.

Лікарі і медсестри Олександрівської лікарні Києва пройшли сім кіл пекла з Covid-19
З березня 2020 року Олександрівська клінічна лікарня м. Києва почала працювати з хворими на Covid-19, маючи в структурі лікарні два інфекційних відділення на 80 ліжок і відділення реанімації та інфекційної терапії на шість ліжок.
- За два роки пандемії з багатьма хвилями підвищення захворюваності лікарня була перепрофільована в інфекційний госпіталь. На сьогодні тут розгорнуто 650 ліжок інфекційного профілю, з яких 160 ліжок - реанімації та інтенсивної терапії, - розповіла директорка Олександрівської лікарні, к.м.н., заслужений лікар Людмила Антоненко.

Лікарня була максимально підготовлена до лікування хворих на Covid-19 ще із середини 2020 року (забезпечення персоналом, обладнанням, централізоване постачання кисню до кожного ліжка, підвищення професійного рівня лікарів, які пройшли навчання, взяли участь у відеоконференції, обміні досвідом).

Отже, нову хвилю захворюваності 2021 року зустріли у повній готовності.

- Великим досягненням було те, що при зменшенні кількості хворих влітку 2021 року ми змогли вберегти медичний персонал, - зауважила директорка.


Періодична завантаженість ліжок загалом досягала 90%. Кількість хворих на Covid-19, що надходили до Олександрівської лікарні, змінювалася залежно від нових штамів вірусу, сезонних умов тощо.
...Преважна кількість пацієнтів, що надходять на лікування, невакциновані, та зазвичай мають тяжкий перебіг хвороби
І ось нарешті з'явилися вакцини, почалася імунізація. Лікарі плекали надію, що це розірве ланцюг передачі інфекції, і кількість хворих та госпіталізованих значно зменшиться.

Проте, на жаль, преважна кількість пацієнтів, що надходять на лікування, невакциновані, та зазвичай мають тяжкий перебіг хвороби.

Утім, лікарі Олександрівської лікарні завжди готові до будь-якого розвитку подій. І можуть надати невідкладну допомогу пацієнтам, навіть якщо будуть заповнені всі наявні ліжка.

Попри недостатню кількість медичного персоналу і велике навантаження, тут нікого не обійдуть увагою.

Лікарі самовіддано надають допомогу незалежно від свого профілю, ризику зараження, попри хронічну втому та емоційне і професійне вигоряння.
Для того, щоб зрозуміти, в якому стані були лікарі і медсестри, потрібно хоча б раз побувати у ковідній палаті. Пацієнти часто перебувають у безпорадному або безнадійному стані, переживають сильні перепади настрою, нерідко потребують психологічної підтримки, яка за умов пандемії може бути надана безпосередньо лікуючим лікарем.
Однак найскладнішою і найтрагічнішою для медиків є смерть хворого!
Тому лікарі і медсестри, що пройшли сім кіл пекла з Covid-19, просять усіх, хто не вакцинувався: отримайте щеплення!

Особливо якщо маєте супутні захворювання, поважний вік. Саме такі хворі потрапляють в лікарню і реанімацію. Не випробовуйте свій організм і лікарів на міцність!

Лише вакцинація врятує від тяжкого перебігу хвороби. Передусім обов'язкову вакцинацію повинні пройти громадяни, які мають серцево-судинні захворювання, онкологію, цукровий діабет тощо.
Попри те, що майже всі відділення Олександрівської лікарні були перепрофільовані під інфекційні відділення та відділення реанімації й інтенсивної терапії, свою роботу продовжили відділення, де лікуються хворі на інсульти та інфаркти.

Там, зокрема, проводилися екстрені операції на серці та судинах: встановлення механічного серця - LVAD, аортального клапана через артерію у стегні TAVI. Було запроваджено метод екстракорпоральної мембранної оксигенації ( ЕКМО) під час лікування хворих на Covid-19 з важкою дихальною недостатністю та кардіологічних хворих.

- Кожен лікар, який займався лікуванням пацієнтів в умовах пандемії Covid-19, вартий уваги і подяки! - наголосила Людмила Антоненко.

Фото: прес-служби лікарень, Depositphotos