День знань: жахи батьків та правда про вчителів

День знань: жахи батьків та правда про вчителів

Факти ICTV спільно з досвідченими батьками зібрали основні проблеми, які чекають на батьків першокласників і постаралися знайти шляхи їх вирішення.

Читайте: 1 вересня у 100 вишиванках: ФАКТИ обрали Короля та Королеву Дня знань

Що таке школа для батьків?

Це не просто перевірка виконаного домашнього завдання, це навчання разом з дитиною та ймовірність завантажити свій мозок інформацією до надлишку.

Що вже говорити про витратну частину цього процесу. Шкільна форма, портфель, канцтовари – це ще півбіди.

З розповідей, опитаних нами батьків, зібрати дитину в школу обійшлося в середньому по Києву – від 3 тис. грн по регіонах – від 2-4 тис. грн.

А ось покупка телевізора, парт, стільців, інтерактивної дошки в кабінет, плюс вимушені “благодійні” внески можуть стати справжньою проблемою, якщо людина не звикла харчуватися скромно та економити на всьому, щоб віднести свої заощадження в навчальний заклад. А що буде, якщо не віднести? Про це краще запитати у дитини.

Страх

Батьки з самого початку бояться конфліктів з адміністрацією школи. Тому покірно погоджуються на всі умови. Мало хто наважується поставити запитання, куди ж використовуються гроші з фонду класу (школи).

Чому виникає страх? Тому що батьки розуміють, що їхня поведінка може відбитися на ставленні вчителя до дитини. З одного боку, всі ми розуміємо, що в цьому є раціональне зерно. Але з іншого … Не ставайте заручником ситуації.

Якщо у вчителя виникають претензії до дитини – ви завжди маєте право бути присутнім на уроці, щоб оцінити подачу інформації.

Так, оцінка вчителя в 99% випадків об’єктивна (повинна бути), але не завжди причина в учні. Тому перш, ніж цілком довіряти вчителю, перевірте самі, в чому полягає проблема – в сприйнятті дитини або в компетенції вчителя.

Психологічне насильство

Всі ми боїмося, що дитині в першому класі буде складно адаптуватися, звикнути до нового оточення, знайти спільну мову з однолітками. Вже дуже не хочеться, щоб вона відчула на собі тиск і глузування. Перший клас – це перевірка на соціалізацію.

Зазвичай ці страхи виникають у відношенні з дітьми, такими ж як ваша дитина. Але все частіше можна почути історії батьків про те, що саме вчитель чіпляється до дитини, всіляко показуючи свою неприязнь.

Конфлікти між учителем і учнями пов’язані з перевищенням повноважень, невмінням знаходити правильні засоби виховання. Подібні дії вчителя призводять до функціональних змін у здоров’ї дитини, відчуження її від школи.

Реальна історія

Мама 7-річної Маші (на той момент учениці СШ №31, м. Запоріжжя), поділилася з Фактами своєю історією.

– Все почалося буквально з першого вересня. Кожен день я чула від Олени Вікторівни, що моя дитина нічого не встигає і дивно поводиться. Ми налягаємо на навчання: домашні завдання, додаткові, та так, що лягала моя дитина спати близько 11-12 ночі, при тому, що в першому класі нібито не задають додому.

Займаючись з дитиною, я бачила, що вона все розуміє, пише, вирішує. Але, може, не так швидко, як хотілося б учителю. Я визнаю, що дитина в принципі повільна.

Ми дуже старалися “виправитися” до Нового Року. Всі наші зусилля тягли за собою ще більшу кількість нарікань і обурень. По всьому, що відбувалося, зробила висновок, що вчитель хоче отримувати гроші за репетиторство. Я погоджуюсь…

Але її фраза мене ввела в ступор:

– З нормальними дітьми я займаюся за 20 грн. в день, а вашим буду займатися за 50 грн., тому що у вас все погано. На перших порах ситуація стала легше. Але не надовго.

Незабаром наш учитель каже, що не бачить результату від своїх занять … Втомлена, засмикана і принижена дитина навідріз відмовлялася йти в школу. Негативне ставлення до дитини, формувалося вчителем і в дитячому колективі. Ми плакали разом: я і дочка.

Кульмінацією стало те, що на фізкультуру дитину відправили з температурою 40С. А коли я запитала, чому про це не повідомили мені, і що ж ви робите, вона сказала, що мамі потрібно лікуватися, і щоб я їй більше не дзвонила, і кинула трубку …

До кінця року ми з дитиною ходили до психолога, психотерапевта, пили заспокійливі таблетки. Ось підсумок і ціна першого класу. Як виявилося, не ми одні були неугодні. Проти деяких, з метою виключити їх з класу, навіть збиралися підписи інших батьків.

Ми перейшли в іншу школу. Виявляється дитина і адекватниа, і вчиться нормально. За допомогою вчителя, дочка швидко влилася в новий колектив. Без страху йде до школу, повертаючись додому, спокійно робить уроки, бере участь у всіх класних заходах.

З 4 років дочка займається малюванням. Її картини на виставці в Японії. З театральною студією, на фестивалі в Жовтих Водах, займає 1-е місце. Займається в школі олімпійського резерву стрибками у воду.

Так, вона не відмінниця, але у неї є своя думка і вона з охотою йде в школу. У цьому, на мою думку, полягає вищий пілотаж роботи вчителя.

Щоб зважити і зрозуміти те, що відбувалося нам знадобився рік. Хоча і зараз, навіть при думці про перший клас, у мене тремтять коліна …

Що робити в таких випадках?

Вчителі, опитані нами з інших шкіл, не дивуються подібної історії. І зізнаються, що такі випадки, не рідкість.

– Моя колега ставить дітям одиниці, а потім свій номер телефону їм в щоденники вкладає, щоб вони до неї на репетиторство ходили.

Майже кожен урок дає дітям контрольні, з якими вони не справляються, ставить двійки і одиниці там, де цілком заслужено 10.

Найкращий вихід, на думку самих же вчителів, як можна швидше міняти школу і не травмувати психіку собі і дитині.

На законодавчому рівні вчителя покарати не можна. Але ви маєте повне право звернутися до усіх можливих інстанцій зі скаргою на дії цього педагога, в управління освіти, до шкільного психолога, до директора школи. Дитина ні в якому разі не повинна страждати від таких педагогів.

І пам’ятайте: учитель підневільна людина, залежний і зацікавлений в кількості годин своєї ставки (18 годин), яка, до слова, на сьогодні в середньому становить 2 тис. грн, Але при цьому, втрачати своє робоче місце, не зацікавлений.

Фонд школи (класу)

Відповідно до закону “Про освіту” батькі не можуть бути примушені платити гроші до фонду школи (класу). А ось добровільна допомога не заборонена. Але найчастіше, навіть, якщо пропонують допомогти школі і називають фіксовану суму, при цьому підкреслюючи, що ставлення до вашої дитини в разі відмови буде об’єктивним, батьки все-таки платять.

Катерина Жук – мама сьогоднішньої першокласниці (школа Шевченківського району, м Київ) поділилася з Фактами ICTV своїми враженнями від батьківських зборів напередодні свята:

– Клас у нас виявився на другому поверсі. Умивальника немає. Офісні жалюзі до середини вікна. Старий, в прямому сенсі розвалюється шафа. Учитель грошей не вимагала, але показала, яка є ситуація насправді і надала батькам вирішувати самим як чинити далі. Звичайно, нам потрібно укомплектовувати клас для своїх дітей.

За підрахунками, укомплектувати клас обійдеться по 2 тис. грн з кожного з батьків.

І так відбувається з року в рік, батьки своїми силами забезпечують умови для навчання дітей. Все пояснюється браком фінансування. За рахунок виділених державою коштів, фізично не можливо покрити всі потреби школи.

Бюджет школи

Для розуміння ситуації візьмемо для прикладу невелику середню школу м.Києва, яка розрахована на 370 осіб:

Всього на школу із загального бюджету на 2016-2017 навчальний рік виділено – 6,3 млн грн

З них на оплату вчителям і працівникам навчального закладу – 4,6 млн грн

На оплату комунальних послуг – 1,18 млн грн

На продукти харчування – 38 тис. грн

На медикаменти – 5,5 тис грн

Інвентар та обладнання – 15 тис грн

Добровільно-примусові внески

Марина Глива, вчитель з 10-річним стажем роботи, зізналася Фактам ICTV, яка зворотна сторона благодійних внесків батьків:

– Ніхто з вчителів не братиме гроші у батьків за власним бажанням. Ми всі заручники ситуації. Так, просити (або вимагати) доводиться, тому що адміністрація школи зобов’язує нас це робити.

Повірте, якщо, учитель не збере внески, будуть створюватися умови для звільнення цього вчителя.

Чи не зібрав, значить, погано працюєш і не виконуєш свої обов’язки.

Реальна історія

Мама першокласника (школа Святошинського району Києва) розповіла нам ще одну цікаву історію:

– Сходили на перші батьківські збори, там цікаво. Букварів на весь клас до 11 штук, дітей 29.

Ні, я знаю, що так часто буває і треба купувати за свій рахунок. Просто вчитель зазначила, що нам пропонують купити батьки торішніх першокласників за трохи меншу ціну.

Треба було бачити вираз обличчя мами, яка з того другого класу. За її словами книги вони в кінці року подарували школі “за власним бажанням”. Не дозволили залишити, хоча вона просила, бо у неї інша дитина йде в перший клас.

Що таке школа для вчителя?

Щоб працювати вчителем, потрібно добре обміркувати, чи зможете ви на 2 тис. грн прогодувати себе, одягнутися на гідному рівні, придбати фотоапарат, комп’ютер, відеокамеру, наочні посібники, без яких не зможете виконувати свою роботу, писати тоннами конспекти уроків, звіти, доповіді, їздити в свій особистий час на семінари.

Також доведеться купувати дидактичні матеріали для кабінету, оплачувати зі своєї зарплати літературу для бібліотеки, фарбувати двері, вікна, клеїти шпалери, прати штори. Ось саме ці потреби покриваються внесками батьків.

На що звернути увагу в школі?

Батькам першокласників так само варто знати санітарно-епідеміологічні норми для навчальних закладів. І відштовхуючись від них, забезпечувати своїм дітям комфортне навчання. Катерина Жук, директор громадської організації, радить звернути увагу на наступні моменти:

Перший поверх

Початкова школа повинна бути розташована тільки на першому поверсі. У маленьких школах допустимо другий, але тільки в разі, якщо молодші діти ізольовані від старшокласників.

Туалет

Неприпустимо, щоб учні початкової школи ходили в один туалет зі старшими дітьми. це неприпустимо і розвиває ряд комплексів. Якщо ви зіткнулися з подібною проблемою, необхідно вирішувати це питання з директором або писати заяву в управління освіти.

Гардероб

Школа зобов’язана забезпечити гардеробом всіх дітей. Якщо їх немає, питання лягає на плечі батьків. Але шафки для речей повинні бути обов’язково.

Охорона

Це дуже важливий момент. Так, послуги охорони не входять до бюджету школи, за це платить фонд школи (10-20 грн в місяць).

Освітлення

Зверніть увагу, які в класі лампочки і штори. Природне освітлення повинно бути рівномірним і не створювати блиску.

Прибирання

Варто зауважити, що прибирати класи діти починають лише з 2 класу. Якщо батьком говорять, що оскільки ваші діти ще не можуть прибирати клас, тому необхідно зібрати гроші на прибиральницю, ось тут ви маєте повне право відмовити. Зарплата прибиральниці входить в бюджет школи.

Нагадуємо, що раніше Факти ICTV писали, як батькам майбутніх першокласників зрозуміти, що дитина морально і фізично готова до навчання: поради шкільних експертів та доктора Комаровського.

Фото: bigmir.net

Марина Лишак.

Теги: Школа