10 тез про зустріч у Берліні: нова угода у листопаді, вибори, кордон

Нормандський формат

Головні тези приводить ЛІГА.net.

По-перше, за словами Порошенка, всі лідери погодилися, що альтернативи нормандському формату на сьогодні не існує.

Друга домовленість – це розробка проекту дорожньої карти.

– Це українська пропозиція, вона була з самого початку підтримана нашими німецькими та французькими партнерами, і на сьогодні всі пропозиції щодо створення дорожньої карти були затверджені нормандським форматом, – зазначив президент.

Вона буде реалізована главами МЗС до кінця листопада на окремій зустрічі.

– Дорожня карта є документом щодо імплементації всіх Мінських угод. Мається на увазі і угода від 5 вересня, і меморандум від 19 вересня, включаючи кордон, який є складовою частиною цього документа, і затверджений постановою Верховної Ради, а також документ від 12 лютого 2015 року, – уточнив Порошенко.

Крім того, всі складові з питань безпеки Мінських домовленостей є складовою частиною дорожньої карти і плану імплементації.

– Мається на увазі і виведення іноземних військ, і безперешкодний доступ Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ до всієї окупованій території: і до лінії зіткнення, і до місць відведення техніки, і до неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону, – розповів глава держави.

Четверта позиція – це необхідність введення на Донбас поліцейської місії ОБСЄ. При цьому Порошенко підтвердив, що російська сторона також підтримала цю пропозицію.

П’ята теза стосується виборів на Донбасі.

– Усі іноземні збройні підрозділи повинні бути виведені з окупованих територій до проведення виборів, що є необхідною умовою для проведення виборчого процесу. І ми сподіваємося, що доступ до кордону ОБСЄ, включаючи встановлення постів, також буде сприяти підвищенню рівня безпеки, – зазначив президент України.

Відзначено всеосяжне і негайне забезпечення режиму припинення вогню. Домовилися про те, що після завершення розведення військ на трьох попередніх ділянках – Золоте, Петровське та Станиця Луганська – там повинні бути встановлені постійно діючі цілодобові моніторингові пости ОБСЄ, і після цього ми почнемо переговори про наступні чотири місцях для розведення, – озвучив Порошенко наступну домовленість.

При цьому українська сторона наполягала, щоб серед цих чотирьох пунктів обов’язково було присутнє Дебальцеве, як місце де ми повинні забезпечити демілітаризацію цього району, оскільки згідно з меморандумом від 19 вересня до 12 лютого ця територія була під контролем українських військових.
Порошенко також сказав, що пізніше буде окрема заяву про те, що Україна вимагає негайно звільнити всіх заручників в форматі всіх на всіх.

Проте, за словами глави держави, у Берліні не підписували жодних документів. Поки нормандська четвірка концентрується виключно на розробці повномасштабної дорожньої карти, яка буде складатися з трьох блоків – безпекового, політичного і гуманітарного.

Порошенко також сказав, коли ж відбудуться місцеві вибори на Донбасі:

– Тоді, коли буде підготовлена дорожня карта.

Я категоричний противник, і сьогодні це було підкреслено, щоб не висмикувати політичне питання і пред’являти його Україні, що вона нібито це обов’язково повинна виконати. На сьогодні Мінські домовленості – це цілісний документ. І коли ми говоримо про дорожню карту, то вона і передбачає послідовність і гарантії.

Президент України в кінці назвав часові рамки дорожньої карти:

– Ми домовилися, що вона повинна бути затверджена на зустрічі міністрів, і це повинно відбутися у листопаді. Це оптимістичний сценарій, але ми повинні ставити жорсткі графіки, тому що кожен день Україна платить зависоку ціну за цю затримку. Ми не очікуємо, що до режиму припинення вогню – місяць. Ми відзначили, що робота з підготовки та впровадження всеосяжного і негайного режиму припинення вогню повинна відбутися протягом найближчих днів.

Читайте: Суркова під санкціями ЄС у Берліні посадили біля Штанмайєра

До речі, Петро Порошенко та Володимир Путін не потиснули руки перед засіданням у нормандському форматі в Берліні.

Фото: twitter

Валентина Летяк редакторка стрічки