Недоторканість нардепів: реальність чи утопія?

Недоторканість нардепів: реальність чи утопія?

І я це зробила. Отже: чи голосуватимете за зняття недоторканності? І які можливі наслідки такого закону?

Андрій Білецький

– Я вважаю, що зміни до Конституції про недоторканість депутатів Верховної Ради вкрай необхідні для держави. Треба позбутися ганебної практики, коли людина ховається за мандатом народної довіри від правосуддя.

За останні роки це питання стало ледь не механізмом політичних торгів та популізму. І цього разу, на екваторі свого правління, про нього оголосив президент.

Вважаю, що голосування за законопроект про зняття недоторканості (а пізніше – за зміни до Конституції), стане справжнім випробуванням нашому парламентаризму.

Політичні трупи –  сучасні олігархічні партії, давно перетворили недоторканість у спосіб заробляння та прихистку мародерів української державності. Нам необхідно покласти цьому край.

Євген Рибчинський

– Мені особисто недоторканість не потрібна. Вона не робить нікого заможнішим або захищенішим, щасливішим або здоровішим. Скоріше навпаки.

Недоторканність не є особистим привілеєм, а має публічно-правовий характер її призначення — забезпечення безперешкодного та ефективного здійснення депутатом своїх функцій. Так написано у Вікіпедії.

А де-факто недоторканості, як такої, не існує. Запхати депутата в сміттєвий бак або облити зеленкою може кожен громадянин.

Де-юре те, що у нас називають недоторканістю, є скрізь і усюди, від “немитої росії” до демократичних Сполучених Штатів.

Наслідки зняття недоторканості з депутатів можуть бути гнітючими, це по суті перетворить український парламент на приватний театр маріонеток. І щоб цього не сталося, недоторканість треба знімати з всіх, президента – в тому числі.

Залишилося позбавити депутатів недоторканості і прийняти закон про імпічмент. Впевнений, що в єдиному пакеті ці два закони будуть прийняті одноголосно. Поокремо – є великі сумніви.

Давид Макарьян

– Я готовий проголосувати за зняття недоторканості, якщо це буде єдиною позицією усіх фракцій. Якщо голоси розділяться на “за” чи “проти”, я буду проти зняття.

Боюся, що мотивація правдивих, мудрих, патріотично налаштованих людей, які готові робити щось для країни, просто зникне. Чому? Бо недоторканість відчиняє будь-які двері і не тільки, за якими як правда, так і беззаконня.

Читайте: Брехня у декларації. ГПУ просить Раду зняти недоторканність з Лозового

В цілому, недоторканість – це маленька цеглинка в життєдіяльності депутата. Але дивлячись на колег, які користуються недоторканістю, щоб влаштовувати бійки, відверто грабувати країну, стає сумно.

Я не проти зняття, але якщо знімати, то з усіх одразу, хто користується таким привілеєм.

Олег Петренко

– Кожні вибори до Верховної Ради проходять під лозунгом зняття недоторканості. Останні – не виключення.

Одного разу ми вже голосували за зняття, та це нічим не закінчилось, оскільки такий закон потребує змін до Конституції. Після першого голосування він набрав 226 потрібних голосів та відправився до Конституційного суду. Водночас там забракували законопроект, бо в ньому, окрім депутатів, було прописано зняття недоторканості і з суддів.

Якщо б суд його прийняв, то далі потрібно було б ще одне голосування в 300 голосів за внесок змін в Конституцію.

А зараз виходить, що парламенту треба починати все з початку. І навіть якщо вдасться зареєструвати законопроект, то знов потрібно буде набрати 226 голосів, потім відправити до суду. Далі – знову 300 голосів, а на це як мінімум потрібно дві сесії, тому що в рамках однієї не можна проводити обидва голосування. А в нас до кінця каденції залишилося всього 4 сесії.

Але я налаштований голосувати за зняття. Я обіцяв це своїм виборцям і обманювати нікого не збираюсь.

Нагадаємо, президент України Петро Порошенко підготував проект змін до Конституції щодо скасування депутатської недоторканності і сподівається на його прийняття народними депутатами.

З повагою, Ахава Тесленко.

Владислав Бомбела випусковий редактор