PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLmFkdGVsbGlnZW50LmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjExL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

Як українці обирають лікарів: підводні камені медреформи, які треба знати

З 1 січня цього року розпочались зміни первинної ланки медичної допомоги в Україні.  Згідно з планом реформування, до 1 липня українці мали знайти свого сімейного лікаря та укласти з ним договір. Однак півроку не вистачило ні пацієнтам, ні лікарям, аби розібратися з новими правилами медичного обслуговування.

Час змін

В березні цього року жителю села Солоне Дніпропетровської області Миколі Луцику прийшло повідомлення, в якому сказано, що до 1 липня він має підписати договір з сімейним лікарем.

– Ми з сусідами довго чудувалися з того, бо не знали з ким саме ми маємо його підписувати, – пояснює Микола Луцик. – Найближча лікарня від нас аж за 30 кілометрів, в райцентрі. Туди ми їздимо тільки за крайньої нужди. Місцевого фельдшера в нас нема, бо в селі всього близько сотні жителів. Тож вирішили, що і далі будемо лікуватись в райцентрі.

Варто зауважити, що подібні повідомлення прийшли далеко не всім. Дехто чув про них по телевізору, а хтось і зовсім не чув. При чому люди кажуть, що не проти були б підписати такий документ, якби лікар запропонував. Та пропозицій не було.

Дмитро Кушніренко, житель Полтавської області нещодавно переїхав жити до Києва. Щоб дитина могла змогу восени піти до першого класу, треба було пройти медичне обстеження. Та де саме це зробити, чоловік не знав.

– Приватну клініку ми з дружиною відразу відкинули, бо для нашої родини це було дорого, – розповідає Дмитро. – Тож вирішили пройти обстеження в районній поліклініці. За місцем проживання їх в нас виявилось аж три. Де саме нас мав оглянути лікар – незрозуміло. Всі вони в доступній близькості до нашого дому. Тож пішли з дочкою в першу ліпшу.

Коли чоловік з дочкою прийшли до лікарні, то дитину відмовились реєструвати та обстежувати, аргументуючи тим, що їхній будинок відноситься до іншої лікарні. Коли вони пішли в іншу поліклініку, то і там їх відіслали, сказавши, що в них повно своїх пацієнтів. Тож близько двох годин родина ходила з лікарні в лікарню. не розуміючи що відбувається. В кінці-кінців, після погрози Дмитра, що він зателефонує на гарячу лінію міністерства охорони здоров’я, дочку зареєстрували і обстежили в першій лікарні.

 – Це просто жахіття, – вражено заявляє Дмитро. – Ми дві години ходили з дочкою туди-сюди, бо комусь просто не хотілось брати на себе зайвий клопіт. Я згоден підписати договір з одним лікарем, щоб бути впевненим, що я завжди буду мати доступ до якісного та своєчасного медичного обслуговування. Бо такий безлад вже просто набрид. Мені ніхто навіть не запропонував підписати договір про співпрацю. Наче медики самі в тому не зацікавлені. Їм байдуже чи будуть у них лікуватися, чи ні.

В Міністерстві охорони здоров’я повідомляють, що вже цього року українці зможуть користуватися послугами сімейних лікарів, яких оберуть самостійно. Тобто, до липня всі мали обрати тих спеціалістів, у яких хочуть лікуватися та підписати з ними договір. Але ні як обирати, ні як підписувати подібний документ – багато українців досі і не зрозуміли.

З 2018-го медичні заклади перейдуть на нове фінансування за прямими договорами.

Читайте: Медицина через 3 роки: страхування та самостійний вибір лікаря

Як обирати лікаря

Як саме обирати сімейного лікаря, чітких рекомендацій немає. В МОЗі кажуть, що більшість українців все ж таки може користуватися “сарафанним радіо” та власним розсудом. А також відгуками, що є на різноманітних сайтах та форумах.

Факти ICTV знайшли безліч подібних медичних ресурсів, де є багато інформації та рекомендацій про певних лікарів – їхній досвід роботи, спеціалізація, досягнення, відгуки та інше. Але в 99% випадків всі вони працюють в приватних клініках. До речі, на подібних сайтах можна знайти не тільки відгуки колишніх пацієнтів, а також дізнатись, за яким графіком приймають необхідні спеціалісти, чи відкритий до них запис та інше.

В міністерстві охорони здоров’я обіцяють, що в найближчий час в Україні запрацює загальнонаціональна електронна платформа, яка дозволить зібрати всю необхідну інформацію про лікарів, медичні установи та іншу необхідну інформацію.

На сьогодні, вже працює пілотна версія державної електронної системи охорони здоров’я E-Health. Там вже зареєстрований перший медичний заклад – центр первинної медико-санітарної допомоги Подільського району Києва.

В майбутньому планується внести в систему E-Health повну базу даних про медичні заклади і лікарів в Україні, а також дані про пацієнтів, їхні медичні картки, рецепти та іншу інформацію. Тобто, це буде такий національний майданчик, який  дасть змогу записатися до лікаря та обрати медичного фахівці в будь-якому регіоні, місті чи селі.

 – Для цього нам необхідно створити перші базові три реєстри: реєстр медичних установ, реєстр лікарів, реєстр пацієнтів, об’єднати їх на національному рівні і провести реформу фінансування первинної ланки, – пояснює Юрій Бугай,  керівник проектного офісу.

За його словами, до реєстрації в E-Health вже готові медзаклади в Дніпропетровській та Черкаській областях. Очікується, що до грудня 2017 року таку реєстрацію пройдуть медзаклади первинної допомоги по всій країні.

Читайте: #Вимагаю_медреформу: флешмоб про лікарняні жахи в Україні

Як укласти договір з лікарем

Щоб укласти договір з певним лікарем, треба звернутися до того медичного закладу, де він працює, із заявою.

Договір з сімейним лікарем може підписувати не сім’я загалом, а кожен член родини окремо. При чому, не обов’язково це має бути один лікар. Тобто, кожен член родини може обрати свого спеціаліста.

Якщо після того, як договір з сімейним лікарем вже був укладений, але лікування у цього конкретного спеціаліста пацієнту не сподобалось, то сімейного лікаря можна буде змінити в будь-який час, уклавши новий договір з іншим фахівцем.

В майбутньому, коли працюватиме електронна система, старий договір автоматично втрачатиме чинність, після укладення нового. Це можна буде робити як завгодно часто.

В підписаному договорі буде прописано, що має робити лікар, що входить до переліку його обов’язків, спектр діагностичних процедур, аналізів, які відносяться до сфери первинної допомоги, гарантованої державою. Крім того, в документі має бути прописано, куди має звертатись пацієнт, якщо обраний ним лікар у відпустці чи на лікарняному, як має працювати лікар в нічний час та чи буде приїздити додому до пацієнта.

Також пацієнт матиме право будь-коли змінити лікаря, якщо його не влаштовуватимуть надані послуги. До речі, лікар теж зможе відмовитись від пацієнта. Але не на етапі запису, а пізніше. Наприклад, якщо пацієнт не дотримуватиметься його рекомендацій в лікуванні абощо.

Поки що багато питань залишаються незрозумілими не тільки для пацієнта, але й для лікарів.

Повільно, але в необхідному напрямку

У середньому очікується, що лікар укладатиме близько 2 тисяч договорів та відповідно дбатиме про здоров’я 2 тисяч пацієнтів. В МОЗі впевнені, що для лікарів буде фінансовим стимулом вести більше пацієнтів. Але чи зможуть вони фізично обслуговувати більше та як бути, якщо за певних обставин не зможуть обслуговувати своїх пацієнтів.

– Мені здається, що в багатьох моментах порушуються права медиків, – впевнена Олена Микитівна, сімейний лікар Дарницького району Києва. – Адже не кожен може чи хоче обслуговувати таку кількість пацієнтів. Як бути, якщо пацієнт викликатиме мене вночі? Чи маю я їхати за першим дзвінком або ж зможу проконсультувати в телефонному режимі? Поки не зрозуміло, але від цього залежатиме моя заробітна плата, репутація та інше.

І якщо в містах ситуація з майбутніми змінами більш-менш зрозуміла, то в селах не дуже розуміють, як працювати далі.

Наприклад, Таврійська територіальна громада (Запорізька область) охоплює три села. Це більше 4 тисяч жителів, яких обслуговує всього один фельдшер. В зимовий час, жінка-медик просто не справляється зі своїми обов’язками. Адже доводиться їздити на виклики до хворих дітей чи пенсіонерів на дім. Поки вона у від’їзді в лікарні на неї чекає розлючена черга інших пацієнтів. Часто доводиться працювати без вихідних, і без відпусток. Деякі пацієнти приходять додому.

– В такому ритмі мало хто витримає працювати, – каже Микола Свириденко, голова територіальної громади. – При чому, в районній лікарні, куди інколи їздять наші селяни, їх обслуговувати відмовляються, бо пацієнтів просто тьма-тьмуща. Кажуть: у вас є свій лікар, у нього і лікуйтесь. І це аж ніяк не 2 тисячі людей, озвучені міністерством.

Щоб якось покращити ситуацію з медичним обслуговуванням в своїй територіальній громаді, Микола Свириденко планує залучати працювати в село молодь з медичною освітою. Можливо навіть відкривати приватні практики. Каже, що зараз, після реформи децентралізації, буде простіше знайти кошти для заробітної плати і навіть надати житло чи приміщення для оренди. Але проблема в тому, чи захоче молода, амбітна людина жити і працювати в селі.

– В нас є приміщення, які ми плануємо виділити під лікарню, провести там ремонт, можливо, навіть закупити деяку техніку, – пояснює Микола Олександрович. – Але головне питання це кадри. Додатковий сімейний лікар громаді конче потрібен, бо неможливо на одного звалити всю роботу. Та як залучити спеціалістів працювати в селі – невідомо.

В міністерстві охорони здоров’я пояснюють, що всі моделі організації будуть рівні в своїх правах на заключення договорів з національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Тобто, вся первинна допомога, яка гарантується державою, безкоштовно надаватиметься пацієнтам, не заважаючи на те, чи будуть вони обслуговуватись в комунальному медичному закладі, чи в приватному. А це дасть українцям більш ширший вибір медичних спеціалістів.

Як діятиме система охорони здоров’я, поки що мало зрозуміло, але багато українців підтримують зміни в сфері медицини. Пояснюють, що готові зважити на тимчасові незручності і непорозуміння, якщо в майбутньому це надасть певний, якісний результат.

– В мене двоє дітей, – пояснює Вікторія Свистун. – І донька, і син мають хронічні захворювання. На пошук гарного сімейного лікаря я витратила більше 10 років життя. І дуже рада, що можу підписати договір з обраним спеціалістом і більше не бігати в поліклініки чи ще кудись, коли мені треба терміново оглянути дитину. Це людина, якій я 100% довіряю. Я вважаю, що ідея з договорами дуже гарна. Звісно, поки що не всім все зрозуміло. Багато хаосу. Але, щоб реформи діяли – треба час і терпіння.

Раніше повідомлялося, що у Слов’янську майже знищена медицина. За інформацією МОЗу, з 9 медичних закладів там працює лише один.

Яна Міланова.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка