Курбан: Вибухи на складах Калинівки – 10-15% від того, що на нас чекало

Курбан: Вибухи на складах Калинівки – 10-15% від того, що на нас чекало

Нагадаємо, 26 вересня близько 22.00 було повідомлено про вибухи боєприпасів на військових складах Міноборони поблизу смт Калинівка Вінницької області. Прокуратура розслідує справу як диверсію.

ЧитайтеКалинівку розміновують до грудня – Гройсман

Факти ICTV поговорили з політтехнологом та доцентом кафедри військової журналістики військового інституту КНУ ім. Тараса Шевченка Олександром Курбаном про те, що треба змінювати після вибухів у Калинівці, чому стаються диверсії такого роду та що саме зберігалося на складі.

Що змінювати

– Нам потрібно кардинально змінювати систему безпеки в країні. У нас четвертий рік війна, а ми досі у розслабленому стані – ні Балаклія, ні Калинівка нас нічому не навчили.

Для того, щоб змінити ситуацію, щонайменше потрібно зібрати тематичне позачергове засідання РНБО та змінити правила гри у питаннях безпеки важливих об’єктів.

До цієї робити треба долучити професіоналів. Хто у нас охороняє зараз військові склади? Військова служба правопорядку. Максимум, що у них є, – це стрілецька зброя.

Як вони захищатимуть склади від БПЛА, професійно навчених диверсійно-розвідувальних груп, мінометного вогню? Без приборів нічного бачення, техніки, яка б моніторила територію та інших речей це неможливо.

Ще один момент, який треба посилити в обороні – контррозвідка.

Читайте: Як після битви. Гасіння Калинівки з висоти пташиного польоту

 

Чому вибухнула Калинівка

Експерти по Калинівці сходяться на тому, що це не був прорив ззовні – це була диверсія зсередини, тобто якийсь військо службовець, з яким домовились.

Можливо, це був хтось з кадрів ще з часів Радянського Союзу або ж умовний прапорщик Петренко, якому подякували в грошових одиницях.

Тут є робота і для контррозвідки СБУ, і для контррозвідки Міноборони. Тут потрібні комплексні заходи.

 

Вибухи у Калинівці – не вся диверсія?

У нас ще люблять вказувати, що ці боєприпаси лежали під відкритим небом і таке інше.

Справа у тому, що боєприпаси на складах за теперішніми стандартами нормально зберігаються – вони знаходяться у капонірах і обваловані.

З безпілотником там нереально було зробити диверсію, ззовні – також. Крім того, значна частина боєприпасів у Калинівці знаходиться під землею.  

У системі силовиків кожна структура має конкретне місце. Наприклад, СБУ не займається охороною складів – вони займаються контррозвідувальною діяльністю

Напередодні диверсії в районі Калинівки було проведено навчання. Коли СБУ проводить такі заходи – це непросто так.

Зокрема, деякі стверджують, що під час навчання там були схоплені диверсанти. Давайте також не забувати, що Калинівка – це 180 км від невизнаного Придністров’я.

А що таке Придністров’я? Це чудовий плацдарм  для здійснення різноманітної агресії, зокрема рейдрів диверсійно-розвідувальних груп.

Ці попередні дії СБУ, можливо, випередили події у Калинівці. Я гадаю, що вибухи на складах – це 10-15% від того, що на нас чекало взагалі.

Читайте3 дивні речі, після яких почали вибухати склади боєприпасів у Калинівці

 

Що зберігалося на складах

У нас іде війна. Під час війни боєзапас – один із стратегічних елементів. На цих складах зберігалися боєприпаси для РСЗО Град, Смерч, Ураган. У цій війні протягом 2014-2015-2016 років ці боєприпаси були найбільш ходовими.

Крім того, там є запаси снарядів для танків та ходових артилерійських систем. Військовий склади – найбільш зручна мішень.

Якщо здетонує якийсь участок – він може імпульсом передатися на весь склад.

 

Чому взагалі вибухають склади

У цій диверсії є не тільки військові та економічні аспекти, а ще й інформаційні та політичні.

Не забуваємо, коли сталася ця подія – на день народження президента Петра Порошенка. Де сталося? На Вінниччині, яка вважається малою батьківщиною Порошенка та територією, де він має найбільший вплив.

Тобто, це таке “привітання” – Москва дуже любить такий символізм. Вибухи на складах у Калинівці по військовим втратам – це дрібниця. Але в плані репутаційних та політичних дивідендів – навпаки.

Нагадаю, зараз на фінальній стадії знаходиться вирішення питання про надання американцями летальної зброї Україні.

Про що свідчать такі факти, як вибухи у Балаклії та Калинівці? Вони говорять про те, що Україна не може зберігати серйозну зброю.

Відповідно, тоді легше просувати думку про те, що Україні не можна надавати летальну зброю, бо там воно усе або вибухне, або продаватимуть наліво.

Паралельно нас звинувачують у тому, що нібито Україна продає Сомалі чи Південному Судану зброю.

Читайте: Вибухи в Калинівці не “розвернуть” летальну зброю США – Держдеп

Склади у Калинівці знаходяться дуже далеко від фронту. Значення у межах військових операцій вони мають невелике . Вони – опорні склади для західної групи українських військ.

Богдан Амінов.

Ольга Тищук Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News
Категорії: Україна