RAB-тарифи і приватизація: чому знизили вартість Одесаобленерго

RAB-тарифи і приватизація: чому знизили вартість Одесаобленерго

Про це повідомив голова Асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг Андрій Герус у Facebook.

За його словами, цей пакет вже виставляли на приватизацію у серпні минулого року, він не був проданий і його переоцінили відразу в 4,2 рази нижче. Тепер 25% акцій оцінені у 149 млн грн (або 596 млн грн за 100%).

– З метою РАБ-тарифів активи цієї ж компанії оцінені в 15,4 млрд грн або у 25,8 разів вище, ніж в цілях приватизації. Так, ці дві оцінки не повинні повністю збігатися. Але різниця майже у 26 разів говорить, що, м’яко кажучи, відбуваються дивні речі, – пише Герус.

При прибутковості 12,5%, а це діюча методика, яку глава НКРЕКП і далі підтримує, як правильну, чистий прибуток на рік складе:

  • ПП = 12,5% * 15,4 млрд грн = 1,925 млрд грн
  • 25% від цього чистого прибутку = 481 млн грн.

– Половину з цих прибутків акціонери мають право забирати живими грошима, як дивіденди. Тобто власник 25% акцій при РАБ-тарифі у перший же рік білими дивідендами може забрати 241 млн грн, – додав глава Асоціації.

Читайте: RAB-тарифи: як влада хоче обікрасти українців

Тобто при можливих дивідентах на 25% акцій за 1 рік в розмірі 241 млн грн, цей пакет виставляється на приватизацію за 149 млн грн.

Звичайно ж, раціональною поведінкою було б дочекатися введення РАБ-тарифу, який підвищить доходи/прибуток обленерго, а потім вже скласти ціну і вирішувати – продавати або отримувати дивіденди (зберігаючи вплив на компанію).

Звичайно, можна сказати, що Фонд держмайна – це незалежний орган від НКРЕКП, а регулятор незалежний від фонду держмайна і взагалі від всіх, але ця версія не підходить.

Восени 2016 ФДМУ змінив методику оцінки обленерго в цілях РАБ-тарифів, за новою методикою така вартість виходила майже в 2 рази вищою. І зробив Фонд зміну методики на прохання саме НКРЕКП.

У свою чергу глава НКРЕКП Вовк часто повторює, що РАБ-тарифи – це для успішної приватизації.

– Хочу нагадати, що недавно був новий закон про приватизацію, це було представлено як ще одна велика реформа. Але реформи безглузді або навіть шкідливі, якщо у них такий вплив на реальність, як в даному випадку. А які реформи – таке до них і ставлення суспільства. Яка приватизація – таке до неї і ставлення, – підсумував Герус.

До слова, шведський економіст, старший науковий співробітник Атлантичної ради Андерс Аслунд заявляє, що Україна повинна ввести новий тип тарифу – нормативну базу активів, яка широко використовується на Заході.

Владислав Бомбела випусковий редактор
Категорії: Україна
Теги: RAB-тарифи