Офіс реформ адміністративних послуг оприлюднив відповідний проект закону Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, що регламентує процес прописки і виписки громадян та їхніх дітей.
У разі успішного голосування в Раді, норми ініціативи набудуть чинності 1 січня 2020 року.
Що може змінитися
- При виписці даватиметься місяць для постановки на нове місце реєстрації (раніше на це відводилося 10 днів).
- Подавати документи до ЦНАП можна буде одночасно на виписку і нову реєстрацію.
- Оформляти обіцяють протягом місяця. При цьому, датою початку реєстрації буде день подання заявником документів.
- Нові ID-паспорти міняти буде не потрібно — всі дані внесуть на електронний чіп. Паспорти-книжечки, по-старому, проштамповуватимуть.
- При внесенні неправдивих даних про себе або дітей органи реєстрації зможуть на власний розсуд призупинити або анулювати реєстраційні дії.
- За необхідності інспектори зможуть вибірково навідуватися додому до заявників, щоб перевірити подану ними інформацію.
- Школи зможуть ініціювати перевірку місця реєстрації дитини.
- Дітей пропишуть лише за місцем реєстрації одного з батьків (за письмовою згодою другого).
- На реєстрацію новонароджених даватимуть 3 місяці (якщо не встигнеш — автоматично зареєструють з матір’ю). Документи можна буде подати в РАЦС разом з держреєстрацією народження або під час оформлення держдопомоги.
- За недостовірні дані штрафуватимуть.
У проекті закону прописаний алгоритм дій для тих, хто живе у кількох місцях проживання.
– У цьому випадку необхідно зареєструвати тільки одне з них, на свій розсуд. Утім, у деяких ситуаціях (призовники, боржники, учасники судового процесу), в разі проживання більше одного місяця в іншому місці, потрібно повідомити орган реєстрації про місце свого фактичного проживання. Зробити це можна буде онлайн завдяки створенню єдиної інформаційної системи, – розповів Вестям молодший юрист Eterna Law Філіп Тараненко.
Прийдуть домому
Можуть відправити інспектора додому до заявника, щоб перевірити подану їм інформацію.
Згідно з проектом закону, у зоні ризику можуть виявитися:
- ті, у кого реєстрація або виписка були хоча б один раз анульовані за останні три роки;
- хто занадто часто перереєструвався (тричі за рік);
- якщо дитина зареєстрована без батьків або інших законних представників;
- якщо є підозри про проживання в оселі більше трьох сімей (порівняють прізвища, вік, стать).
У день прийняття рішення про перевірку реєстраційні дії припиняються або анулюються. Ревізори попросять протягом п’яти днів письмово надіслати пояснення і всі можливі докази свого законного проживання в житло або особисто запросити перевіряючих, вказавши дві можливі дати та час для інспекції.
Про рішення оглянути квартиру сповістять протягом 15 днів. А за результатами перевірки, під час якої може вестися відеозапис, складуть акт.
Якщо після перевірки даних виявлять невідповідність – реєстрацію зупинять, а заявника оштрафують – від 1700 грн до 3400 грн. Значно збільшилися штрафні санкції і за проживання без реєстрації або повідомлення органу реєстрації: з 17-51 грн до 340-850 грн.
Втручання в особисте життя
Згідно з новим проектом закону, прописка і виписка здійснюватимуться за декларативним принципом, тобто виходячи з тих документів, які подав заявник. Перевіряти інформацію будуть вибірково.
– Декларативний принцип реєстрації має дуже тонку грань між швидкими і легкими умовами такої реєстрації, а також тотальним контролем держави за своїми громадянами і різними зловживаннями. Порядок впровадження таких механізмів може викликати особливе втручання органів реєстрації в особисте життя громадян, – вважає адвокат АТ Артіус Ксенія Железняк.
Читайте: Перепис населення в Україні – попередня дата
Нагадаємо, Андрій Рева сказав, у кого відберуть субсидії.