За словами Президента Петра Порошенка, який обіцяв у 2014 році, що АТО триватиме не місяці, а години, ООС завершиться, коли “буде звільнено тимчасово окуповані території Донбасу та коли росіяни підуть з окупованого Криму”. Головним кінцевим завданням операції міністр оборони України Степан Полторак також називає звільнення території від окупантів та захист територіальної цілісності України.
Однак, на першому етапі завданням Об’єднаних сил є стабілізація ситуації у зоні бойових дій. За словами командувача Штабу Об’єднаних сил Сергія Наєва, першочергове завдання операції полягає в тому, щоб припинити безкарні обстріли позицій українських військових та загибель українських солдатів і мирних жителів. Для цього Об’єднані сили мають право давати жорстку відповідь, аж до знищення атакуючих підрозділів противника.
Командування ООС не прогнозувало загострення бойових дій у зв’язку із початком операції Об’єднаних сил. Та запевняло, що не миритиметься з системними обстрілами українських позицій. Проте, вже за перший тиждень заявило, що ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил набрала ознак загострення, однак повністю контрольована.
З перейменуванням військових дій на Донбасі, їх плинність не змінилася. Противник, як і під час антитерористичної операції, застосовує заборонені міномети різного калібру та артилерію. Найактивніші дії тривають в районах населених пунктів Зайцеве, Опитне, Авдіївка, Шахта Бутівка, Мар’їнка, Світлодарськ, Луганське, Лебединське, Широкине, Новотошківське, Старогнатівка, Невельське, Кримське, Попасна, Кам’янка, Талаківка.
Російські війська здійснюють вогневі артилерійські нальоти на населені пункти. Зокрема, 1 травня з артилерії калібру 152 мм обстріляли селище Троїцьке. Російсько-терористичні війська випустили по мирному селищу, де немає позицій українських підрозділів, 15 снарядів.
2 травня в районі населеного пункту Мар’їнка в наслідок обстрілу російсько-терористичних військ був пошкоджений житловий будинок та автомобіль.
4 травня російсько-окупаційні війська обстріляли населений пункт Майорськ. Ворог застосував міномети 120 калібру. Унаслідок обстрілу пошкоджені дахи та вікна багатоповерхівок. Зафіксовано влучення мін у житлові будинки мирних мешканців. Того ж дня в районі Авдіївки росіяни обстріляли з протитанкової керованої ракети цивільний автомобіль, який розвозив гуманітарну допомогу.
5 травня окупанти двічі обстріляли контрольно-пропускний пункт в’їзду-виїзду Гнутово, що на Маріупольському напрямку. На КПВВ перебувало багато цивільних громадян, яких евакуювали до укриття.
6 травня російсько-терористичні війська двічі обстріляли з гармат калібру 152 та 122 мм населений пункт Зайцеве Бахмутського району, що на Донеччині. В результаті обстрілу одна людина зазнала поранень, загорівся житловий будинок.
8 травня близько 01:00 години ночі терористи обстріляли невеличке селище Лоскутівка, яке знаходиться у Попаснянському районі Луганської області. В результаті обстрілу у житлові будинки влучило щонайменше 10 снарядів з крупнокаліберних гармат. Пошкоджено газопровід, водовід та лінії електропередач, два будинки повністю зруйновані, а ще шість зазнали суттєвих пошкоджень. Обійшлося без жертв.
За перший тиждень дії Операції Об’єднаних сил Україна втратила двох захисників. 19-річний Олександр Микитюк, боєць 95-ї десантно-штурмової бригади, загинув 1 травня. Та 6 травня від ворожої міни загинув старший солдат Іван Сперелуп, боєць 24-ї бригади. 21-річний механік-водій і ще двоє бійців підірвалися, виконуючи бойове завдання. Хлопці отримали контузії, а Іван загинув від отриманих травм. 16 бійців отримали поранення різного ступеню важкості протягом тижня.
Головна відмінність ООС від АТО
Якщо наразі суттєвих змін у веденні бойових дій не спостерігається, то зміни є у відповідальності за ці дії. Відтепер уся повнота відповідальності за комплекс дій і заходів є у Збройних сил України, а не так, як раніше, коли АТО проходила під загальним керівництвом Антитерористичного центру СБУ.
Об’єднаному оперативному штабу ЗСУ підпорядковуватимуться сили ЗСУ, Нацполіції, СБУ, Держприкордонслужби і всі, кого залучають до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях. Від 1 травня штаб Об’єднаних сил звітує про роботу всіх силовиків на Донбасі — прикордонників, поліції, СБУ, фіскальної служби й Нацгвардії.
СБУ тепер опікуватиметься не лише притягненням бойовиків до відповідальності, а й фактично питанням амністії для тих, хто вимушено співпрацював з бойовиками, не скоюючи водночас важких злочинів.
Командувач Об’єднаних сил обіцяє кращу координацію різних силових підрозділів на Донбасі, які відтепер підпорядковуються лише йому. Згідно з указом, тепер генералові-лейтенанту Наєву підпорядковуються й голови військово-цивільних адміністрацій. З Сергієм Наєвим тепер погоджуватимуть призначення і звільнення вищих посадовців у ВЦА.
Сам Наєв сказав, що одним із його завдань буде зупинка контрабанди через КПВВ. Генерал-лейтенант заявив, що готовий долучити до боротьби із цим громадськість.
Які права з’явилися у військових
Відповідно до документу, військовослужбовці, співробітники правоохоронних органів і особи, визначені ст. 8 закону Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей отримали низку спеціальних повноважень.
Військовослужбовці мають право застосовувати у разі крайньої необхідності зброю та спецзасоби до осіб, які вчинили або чинитимуть правопорушення, перешкоджатимуть виконанню законних вимог або несанкціоновано намагатимуться проникнути в район здійснення заходів оборони.
Учасники операції також мають повноваження затримувати і доставляти осіб до органів Нацполіції, перевіряти у громадян і посадових осіб документи, за їх відсутності – затримувати до встановлення особи; здійснювати огляд речей і транспортних засобів; тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях і дорогах; не допускати транспортні засоби і громадян на окремі ділянки місцевості та об’єкти; входити в житлові та інші приміщення, на території приміщень підприємств, установ та організацій; використовувати із службовою метою засоби зв’язку і транспортні засоби, які належать громадянам (за їхньою згодою), підприємствам, установам і організаціям, окрім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав і міжнародних організацій.
Особливий порядок та надання спеціальних повноважень на території Луганської та Донецької областей настає за умов, коли є загроза застосування засобів ураження, в тому числі ракетних військ та артилерії, реактивних систем залпового вогню та авіації; загроза здійснення терористичних актів і диверсій; рух військових колон; проведення заходів щодо пошуку та знищення диверсійно-розвідувальних сил противника; проведення заходів розмінування місцевості та об’єктів; проведення заходів бойової та оперативної підготовки; проведення заходів оперативно-розшукової роботи; виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру; перевірка готовності сил і засобів об’єднаних сил до виконання завдань за призначенням; забезпечення безпеки переміщення та перебування вищого військово-політичного керівництва держави, представників держав-партнерів.
Міністр оборони Степан Полторак запевнив, що за сьогоднішніх умов додаткова мобілізація не потрібна. Він розповів, що Міноборони вдалося провести серйозну роботу з резервом першої черги, тобто з людьми, які мають бойовий досвід. Для них щорічно проводяться навчально-методичні збори, які тривають по два-три тижні. Тож ці сили протягом декількох днів готові стати до зброї і виконувати завдання.
Зони безпеки і особливий порядок. Що змінилося для цивільного населення
Територія проведення Операції Об’єднаних сил ділиться на зону безпеки і район бойових дій. Зоною безпеки, прилеглою до району бойових дій, вважається:
Виноградне, Курахове, Очеретяне, Розівка, Вовчеярівка, Біла Гора, Новоайдар, Садки, Макарівка, Простяне, уздовж адмінкордону Луганської та Харківської областей, Ольгівка, уздовж адмінкордону Донецької та Харківської областей, Знаменівка, уздовж адмінкордону Донецької та Дніпропетровської областей, Комишуваха, уздовж адмінкордону Донецької та Запорізької областей, Урзуф, уздовж морського узбережжя, Приморське.
У зоні безпеки рішенням командувача Об’єднаних сил можуть створюватися райони обмеженого та забороненого доступу.
У цей район осіб, які не залучені до заходів безпеки і оброни, допускатимуть на підставі встановлених зразків перепусток, за рішенням командувача Об’єднаних сил та командирів оперативно-тактичних угруповань та відповідних командирів (начальників), до повноважень яких входить забезпечення та дотримання порядку перебування в районах проведення операції Об’єднаних сил та на об’єктах, що перебувають під їх охороною.
Допуск сторонніх осіб до такого району заборонено.
Районом бойових дій вважається територія, охоплена бойовими діями уздовж лінії зіткнення, де підрозділи ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів виконують бойові завдання щодо недопущення прориву противника вглиб території держави.
Допуск до району забороненого доступу здійснюється на підставі встановлених зразків перепусток, за рішенням командувача Об’єднаних сил. Допуск сторонніх осіб до такого району заборонено.
В окремих районах зони безпеки або по всій її території можуть тимчасово вводитися різні режими перебування залежно від обставин. Режим встановлює командувач Об’єднаних сил, ці обмеження стосуються лише осіб, не залучених до здійснення заходів з оборони і відсічі.
З’явилися чітко окреслені зони. Зона безпеки, умовно – зелена. Там пересування практично необмежене. Жовта зона – там можуть бути перевірки документів, не виключається огляд речей і авто. Червона зона – там, де без спеціальної перепустки не обійтися, а рух транспорту виключено.
Підставою для допуску в район проведення операції Об’єднаних сил для осіб, не залучених до заходів із забезпечення нацбезпеки та оборони, є проживання в районі проведення операції особи або її найближчих родичів (за наявності відповідних документів); розташування в районі проведення операції місць поховання близьких родичів або членів сім’ї, смерть близьких родичів або членів сім’ї в районі проведення операції; наявність права власності на об’єкти нерухомості, що знаходяться в районі проведення операції; необхідність участі в забезпеченні національних інтересів України з метою мирного врегулювання конфлікту або з гуманітарних питань, необхідність виконання дипломатичних або консульських функцій, у тому числі в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно за клопотанням або погодженням з МЗС України), та інше.
За словами командування, такий порядок потрібен передусім для захисту цивільного населення, для унеможливлення ризиків “підірватися на мінах у недозволених місцях”. Також це завадить вивозу із зони бойових дій несанкціонованої зброї та боєприпасів.
До речі, 1 травня в районі населеного пункту Майорськ, підірвався на невідомому вибуховому пристрої цивільний чоловік 1993 року народження. Його доставили до лікарні міста Бахмут. Життю чоловіка нічого не загрожує.
У командуванні пообіцяли, що встановлення зони безпеки ніяк не вплине на проведення на цій території парламентських і президентських виборів.
Попри всі обмеження, командування обіцяє, що правила проїзду навпаки спростяться. Планується, що на звільненій території, другій і третій лінії оборони значно зменшиться кількість блокпостів, отже, цивільним просто рідше доведеться зупинятися в дорозі й показувати документи. Проте, наразі пересування територією зони безпеки для цивільних громадян ніяк не змінилося.
Відмовити у допуску до району проведення Операції Об’єднаних сил можуть у разі, якщо особа підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення; коли паспорт громадянина є підробленим, зіпсованим або належить іншій особі; коли є наявні відомості про сприяння особою вчиненню правопорушення; в разі реальної загрози життю та здоров’ю з введенням “червоного” режиму перебування як у районі бойових дій, так і в зонах безпеки.
Шлях перетворення операцій з антитерористичної в військову
Президентові ще від 2015 року пропонували створити Оперативний штаб, у якого був би єдиний керівник і якому б підпорядковувалися ЗСУ, Нацгвардія, СБУ та правоохоронні органи.
Влітку 2017 року почали звучати обговорення щодо ймовірної зміни формату операції. У червні того року секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що Україні потрібно завершити антитерористичну операцію і перейти до нового формату захисту, на законодавчому рівні визначивши засади державної політики щодо звільнення окупованих територій.
20 червня 2017 року влада оприлюднила закон Про державну політику відновлення суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей. Але тоді ж додавалося уточнення, що версія документу неостаточна. У преамбулі документа була вказана його мета — створити необхідні правові і організаційні умови для відновлення територіальної цілісності України у Донецькій і Луганській областях, розширюючи можливості для ЗСУ, інших військових формувань, водночас не виходячи за рамки Мінських домовленостей.
Закон обговорювався майже рік, більше трьох місяців його розглядали в парламенті і три дні голосували за поправки. Врешті, депутати ухвалити закон, який визнає Російську Федерацію агресором, ОРДЛО – окупованими РФ територіями, а АТО перейменовує в операцію із забезпечення державного суверенітету.
18 січня 2018 року Верховна Рада остаточно ухвалила закон Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях №7163. “За” проголосували 280 народних депутатів.
22 лютого Начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко повідомив, що триває зміна формату антитерористичної операції (АТО) на операцію Об’єднаних сил, яку очолить військове керівництво.
Закон, який 20 лютого було підписано президентом України, систематизує задіяння ЗСУ для виконання тих завдань, які вони виконували в АТО, і зміну формату основної операції. Буде завершено АТО, і ми перейдемо до операції Об’єднаних сил. Це передбачає чітку структуру системи управління, підпорядкованість визначених сил і засобів військовому керівництву, створення об’єднаного оперативного штабу як основного органу управління цією операцією на території Донецької та Луганської областей, – зазначив Віктор Муженко.
І 16 березня під час візиту на Донбас Президент України Петро Порошенко оголосив про юридичне завершення антитерористичної операції та представив нового командувача ООС генерал-лейтенанта Сергія Наєва.
Відтепер, це операція військових, а не СБУ. Як стверджував Порошенко, під час зустрічі військового кабінету: АТО поставлене завдання виконала.
Сергій Наєв трактував слова президента так: Оскільки на окупованому Донбасі військові 8 армії РФ нині керують двома з’єднаними корпусами, про боротьбу з бойовиками чи терористами не йдеться, адже Україна має справу з російською агресією, а протидіяти агресії повинно не СБУ, а українське військо.
На першому брифінгу в якості командувача Об’єднаних сил Сергій Наєв розповів про кілька завдань операції, зокрема, “звільнення тимчасово окупованих територій”, та водночас “операція не передбачає активізації бойових дій на лінії зіткнення та спрямована на встановлення миру”. Досить суперечливі завдання. До того ж, складно уявити, як вбачається повернення окупованого Донбасу до складу України із залученням військових, проте, без ведення бойових дій.
ФОТО: Алексей Чернышов
Дар’я Бура