PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Анна Тимошенко: Ми зможемо подолати корупцію як жахливе явище хворої системи права в Україні

Анна Тимошенко – юрист, адвокат з 20-ти річним стажем та громадський діяч, розповіла про методи боротьби з корупцією в Україні.

Анна Тимошенко: Ми зможемо подолати корупцію як жахливе явище хворої системи права в Україні

Анна Тимошенко правозахисник, яка бере участь в розробці законопроектів, що стосуються протидії корупції, є фундатором Всеукраїнського інноваційного об’єднання юристів.

– Як Ви вважаєте, наскільки великі масштаби корупції в Україні?

– Те, що сьогодні у всіх на слуху твердження, що основний внутрішній ворог України – це корупція, зовсім не данина медійного мейнстріму. Це наші реалії. На жаль, обговорення теми на всіх рівнях, починаючи від тролейбусних зупинок, закінчуючи Верховною Радою України, не сприяє вирішенню проблеми, а лише привчає громадян України змиритися з цим деструктивним, руйнівним суспільним явищем.

Вдумайтеся, сьогодні в країні 16 державних органів, які борються з корупцією. А цей прут все більше набирає силу. І справа тут не тільки в бездіяльності державних структур в даному напрямку, а й у відсутності політичної волі можновладців. Люди своїми вчинками, своїми думками і словоформами про важливість боротьби з корупцією підживлюють і наповнюють енергією саму систему, від чого вона тільки міцніє.

– Іншими словами, корупцію можна перемогти ініціативою з народу?

– Якщо хочете, то так: поки люди самі не приймуть рішення жити без хабарів, то ніякий орган не зможе викорінити це згубне явище. Зараз це якась складова для непрацюючої по-іншому системи, її невід’ємна частина.

Була вже така ситуація в Київраді: чиновники перестали брати хабарі, а одночасно з тим, і працювати, оскільки зникла мотивація. Коли додаткова складова йде, залишається посилення відповідальності та стимулювання людей, а цим, як правило, нехтують.

– Наскільки можливо законно, маючи тверду юридичну позицію, боротися в суді проти опонентів, які перебувають у корупційній змові?

– Я впевнена – можливо. У мене є такий досвід. Відсутність хабара, робота з юридичної позиції – більше прогнозована ситуація. Хабар зараз – позиція не прогнозована, вона не дає впевненості, що за цю угоду не буде наслідків.

Більш того, хабар – це відносини на довірі, адже ніде не фіксуються домовленості і гарантії сторін, а це завжди ризики. Часті випадки, коли люди дають великі суми за вирішення питання і залишаються наодинці зі своїми проблемами, більш того, як ви розумієте, кошти затребувати назад неможливо.

Шлях вирішення спорів без хабара, без кругової поруки, змови і інших негативних явищ в державній системі завжди трохи довший і складніший, але він законний, і він можливий. За свої права треба боротися, їх необхідно відстоювати. Зрештою, ви як платник податків, вже заплатили чиновникам за їх роботу, за визначенням.

– Чи існує, на Ваш погляд, конкретний сценарій, здатний запустити механізм знищення корупції в Україні?

– Я думаю, сьогодні одним з потужних механізмів, здатних запустити процес анти корумпованості країни, є використання системи Блокчейн для створення всіх видів реєстрів. Дана система фіксує кожну транзакцію на тисячах комп’ютерів, що абсолютно виключає які б то не було фальсифікації.

Я впевнена, ми отримали б несподівані результати виборів в країні, а не ті, які прогнозуються сумнівними рейтингами. Перехід на цифрову систему дасть можливість фіксації кожного номера, який заходив у країну, – відпаде проблема євроблях; перехід на ID-карти допоможе вирішити питання ідентифікації в нотаріальних конторах; вирване таке явище як рейдерські захоплення і т.д.

Іншими словами, цифрова реальність викорінить людський фактор або ексцес виконавця, а значить, дозволить практично винищити корупцію в країні. У світовій практиці такий позитивний досвід існує, нам є, до чого прагнути, не вигадуючи велосипед, а лише використовуючи його на своєму непростому шляху проходження до правової держави.

– Які соціальні інститути можуть інтегрувати ці механізми?

– Будь-які державні та соціальні інституції з інноваційним мисленням. Кожен на своєму місці здатний внести посильну лепту.

Ми, наприклад, разом з партнером Наталією Ковалко, усвідомлюючи свою відповідальність у цьому питанні, ініціювали створення вільного від корупційного впливу Всеукраїнського інноваційного руху юристів (V.I.R.U.) і просуваємо його ідеї серед інших юристів.

Я знаю, що в Україні ряд громадських організацій з різною спеціалізацією здійснюють діяльність, спрямовану на боротьбу з корупцією. Рано чи пізно, це дозволить, створити критичну масу свідомо налаштованих громадян, які своєю принциповою позицією створять в країні ситуацію, коли почнеться поступове відмирання корупції як роз’їдає суспільного явища.

– Що Вас, як юриста з 20-річним стажем, мотивує вести чесну гру і ініціювати антикорупційний рух V.I.R.U.?

-В один момент я усвідомила свою професійну і особистісну цінність і стала чесно говорити клієнтам про те, скільки хочу заробити за ведення конкретної справи. Далі клієнт вирішує, гідна я такого гонорару або варто знайти юриста дешевше. Я не хочу, щоб на мене завели якесь досьє, стверджуючи, що я порушую закон. Я хочу чесно дивитися в очі колегам, клієнтам і своїй дитині, в тому числі.

Хабар, яким би він не був, принижує людину, породжує комплекс неповноцінності, і як наслідок, прикриту агресію – це очевидно. Мені не комфортно жити в таких реаліях, і я, в міру своїх сил, змінюю свою дійсність. Намагаюся своїм прикладом довести, що Україна починається з кожного з нас, і в цій країні можна жити чесно і гідно. Без корупції. Без взаємного приниження.

– І все ж є багато адвокатів, які використовують корупційні схеми на шкоду своїй репутації. Як Ви вважаєте, чому?

– Чесно? Для мене – це найзагадковіша історія. На жаль, досить велика кількість юристів побоюються в публічному полі висловитися, що працюють за законом. Вони не хочуть бути професіоналами не в тренді. Ті, хто не бажають морочитися, платять за відсутність власного професіоналізму. А ті, хто не лінуються, кожна справа копають, – будуть плювати на хабарі. Для останніх – це суттєва конкурентна перевага, і тенденція тут позитивна.

– Ви вірите, що у об’єднання юристів V.I.R.U. вистачить сил змінити рівень свідомості юристів і громадян України?

– Можна лаконічно відповісти на це питання: дивись назву організації. Звичайно вірю. Результат ми отримаємо не відразу, не сьогодні і зараз. Це процес, який вже розпочався і набирає обертів. Один із принципів V.I.R.U. – будь-які зміни людини починаються з його погляду на світ навколо.

Будь-які зміни в країні починаються з активності людей, здатних реалізувати свої ідеї, здатних зібрати однодумців, не боятися боротися за торжество законності і права. Впевнена, разом ми зможемо подолати корупцію як жахливе явище хворої правової системи України.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка