Томос для України: що символізує і для чого потрібен

томос

Всі організаційні кроки вже позаду і Україна очікує офіційного вручення томосу про автокефалію, яке відбудеться напередодні Різдва у Стамбулі.

Для віруючих українців цей період став знаковим – нарешті, через 27 років з дня незалежності держави, була створена помісна церква, а незабаром її автокефалію ще й затвердять документально врученням томосу.

Процедура надання томосу Україні

Вже 5-го січня почнеться процедура надання томосу для України. Зокрема в цей день митрополит Православної церкви України Епіфаній прибуде на Фанар, тобто у резиденцію Константинопольського патріархату у Стамбулі. Його супроводжуватиме делегація українских архієреїв та президент Петро Порошенко.

У храмі Святого Юрія Переможця Епіфаній та Вселенський патріарх Варфоломій разом помоляться, після чого Варфоломій офіційно підпише томос.

А 6-го січня вони проведуть спільне богослужіння – Варфоломій, як Вселенський патріарх та Епіфаній, як предстоятель незалежної Православної церкви України. І вже тоді, після божественної літургії, буде вручено томос про автокефалію, тобто незалежність, Православної церкви України.

Того ж дня митрополит Епіфаній повернеться до України вже з томосом:

– В той же день ввечері, ми вже будемо в Україні і 7 січня будемо урочисто святкувати Різдво. Це такий певний подарунок для України – отримання Томосу про незалежність нашої української православної церкви, – розповідав Епіфаній в одному з інтерв’ю.

Що таке томос?

Зі словом томос українці познайомились на початку 2018 року, коли президент анонсував підготовку до його отримання.

Томос – це священний церковний документ, своєрідний указ. Надання документа свідчить про офіційне визнання Вселенським патріархатом незалежності тієї чи іншої церкви. В тексті томосу чітко окреслюються загальні положення незалежності церкви, які більш детально прописані в уставі церкви.

Спочатку томос офіційно затверджується Священним Синодом, що вже було зроблено, а потім його підписує Вселенський патріарх, що відбудеться 5-го січня.

Чому тоді незалежна церква залежить від рішення Константинопольського (він же Вселенський) патріархата?

Константинопольський патріархат вважається “першим серед рівних”, а тому саме за ним залишають останнє вирішальне слово.

Навіщо потрібен був Томос?

Для того, аби зрозуміти, чому томос – це так важливо, треба заглибитись в історію.

До недавна в Україні одночасно функціонувало три церкви – УПЦ Московського патріархату, УПЦ Київського патріархату та УАПЦ.

Звісно, РПЦ визнавала тільки церкву Московського патріархату, яка знаходиться в її підпорядкуванні.

Ще у 1686 році Московський патріархат прийняв рішення про підпорядкування собі Київської митрополії. Більше 300 років українська церква була під Московським патріархатом без офіційного на те дозволу Вселенського патріархату. Тобто ця автономія не була визнана.

У 1992 році митрополит Філарет розпочав протистояння – він заснував УПЦ Київського патріархату, за що на нього і наклала анафему РПЦ.

Тепер, після Священного собору, на якому утворили Православну церкву України, що стає єдиною офіційно визнаною церквою, УПЦ КП та УАПЦ самоліквідувались, а парафії автоматично перейшли до ПЦУ.

Читайте: Православна церква України: що передбачає нова церква та що станеться з УПЦ МП

Рішенням Верховної Ради, УПЦ МП зобов’язали вказати у назві церкви свою приналежність до РПЦ. Московський патріархат і далі буде існувати в України, але вже як представництво Російської православної церкви.

Раніше Факти ICTV вже писали, що передбачає закон про перейменування і чому УПЦ МП проти.

До речі, після запуску процедури отримання томосу, Вселенський патріархат офіційно скасував рішення РПЦ від 1686 року і зняв з Філарета анафему.

Чому це важливо?

Маючи вплив на церковне життя, Москва отримувала свій електорат, яким можна маніпулювати. УПЦ МП доволі часто потрапляє у скандали, пов’язані з її ідеологією – починаючи з заяв про те, що в Україні йде громадянська війна, а Крим – це частина іншої держави, закінчуючи відмовами відспівувати солдат, які загинули на Донбасі.

В період, коли країна вже п’ятий рік у стані війни з агресором, важливо розірвати будь-які зв’язки з Росією, в тому числі і у церковній сфері.

– Довгоочікуваний нами томос зміцнить релігійну свободу в Україні, міжконфесійний мир, посилить права і свободи громадян, які будуть нарешті єдині і перестануть ділитися на нібито канонічних і неканонічних. Такий томос зміцнить нашу незалежність, – заявляв президент.

Сьогодні в православному світі налічують 14 автокефальних церков, в тому числі і російську. Після того, як ПЦУ отримає томос, вона стане 15-ю. Вона стане адміністративно і канонічно незалежною.

Церква має бути відділена від держави. Незважаючи на цей постулат, саме президент активно виступав за отримання томосу. Звичайно, напередодні виборів це рішення принесе йому додаткову підтримку.

Наскільки правильно було втручатись у справи церкви? На цей рахунок є багато думок – хтось засуджує, а інші навпаки схвалюють дії гаранта. Однак цей крок допоміг об’єднати народ під єдиною церквою, чия незалежність незабаром буде офіційно проголошена Вселенським патріархатом і закріплена у положеннях томосу про автокефалію.

Що буде після томосу?

Нещодавно створена церква на чолі з митрополитом Епіфанієм ще не має повноцінної управлінської структури. Сам Епіфаній заявляв, що всі призначення та питання організації будуть вирішуватись безпосередньо після отримання томосу:

– Томос – той документ, який нас оформить юридично, як автокефальну, незалежну церкву. Після цього документа ми будемо формувати всі відповідні органи, які будуть керувати і брати участь в розвитку цієї церкви.

Створення компетентних органів, кадрові призначення, розподіл на підрозділи – все це буде відбуватись вже після 6 січня.

За словами Епіфанія, сьогодні ПЦУ налічує близько 7 000 приходів, але представники УПЦ МП активно продовжують переводити свої парафії до помісної церкви. А після отримання томосу цей процес лише пришвидшиться.

Отримання томосу – знакова подія для вірян. Це як безвіз або членство в НАТО, тільки в релігії. Помісна церква в Україні стала черговим гарантом незалежності нашої держави. Її створення та визнання Вселенським патріархатом означає повний розрив конфесійних зв’язків з Російською Федерацією.

Фото: dreamstime, УПЦ МП

Лілія Ященко