З яйцями та зеленкою: як проходить передвиборча кампанія 2019

вибори

До виборів президента 2019 менше двох місяців. За час передвиборчої кампанії вже відбулась не одна провокація – на кандидатів встигли напасти, облити зеленкою, а активістів зі скандалом затримати.

Політична конкуренція

Нападати на кандидатів почали ще до старту виборчої кампанії. Так, у листопаді сталась провокація за участі лідера партії Громадянська позиція Анатолія Гриценко. Тоді невідомі у масках закидали кандидата та його однопартійців яйцями, після чого сталась сутичка. До речі, у січні ж знову сталась історія з працівниками штабу Гриценка – їх авто обстріляли.

Порцію чорного піару приблизно в той самий час отримала і лідер Батьківщини Юлія Тимошенко, коли у Києві з’явились бігборди з провокаційними написами на її рахунок. На одному борді лозунг “Підняла ціни на газ у 2008, підніму і у 2019”, на іншому – “2019 – останній шанс для бабусі”. Того, хто стоїть за скандальною рекламою, так і не знайшли.

Фото: Наталія Мельник

В хід пішли не тільки яйця, а й зеленка. Першого лютого, в розпал виборчої кампанії, активісти облили зеленкою обличчя кандидата від Опозиційного блоку – Партія мира і розвитку Олександра Вілкула. Провокація сталась у Бердянську під час передвиборчого туру кандидата. За організацію нападу затримали протестувальника з Нацкорпусу, однак згодом відпустили під особисте зобов’язання.

Чергові скандали вибухнули під час туру Юлії Тимошенко минулого тижня. Напередодні зустрічі політика з виборцями у Києві, правоохоронці затримали активістів з плакатами Хто замовив Катю Гандзюк, які намагались поставити питання кандидатці. А за день до цього на зустрічі Тимошенко у Білій Церкві серед натовпу затримали групу людей з димовими шашками.

Політолог Олег Саакян, коментуючи події, зазначив, що провокації – системне явище проти опозиційних кандидатів по всій країні.

– Ми бачимо сценарій по дестабілізації виборчого процесу шляхом використання провокаторів, людей в уніформі. З одного боку, для того, щоб перетворити на фарс, а з іншого – радикалізувати протистояння суспільства між різними групами населення, які в умовах виборчої кампанії мали б залишатись ідейними опонентами, а не ворогами.

МВС працює

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков призвав штаби кандидатів зупинитись. Він зазначив, що за день у чотирьох містах правоохоронці вилучили у активістів зеленку, при чому у одного чоловіка цілих 10 літрів.

– Це робота штабів така? Розмотувати донезмоги спіраль ненависті в суспільстві? Це не вирішити ні законами, ні поліцією – зупинити цей кураж взаємних неповаги і ненависті можна тільки совістю і відповідальністю. Подумайте ж, нарешті, про країну, а не політкар’єру себе коханого, – написав у себе в Facebook Аваков.

Політолог Віталій Бала на прес-конференції 11 лютого зазначав, що подібні провокації дестабілізують ситуацію і загрожують проведенню виборів:

– Навіть Аваков чітко розуміє, що удар може бути не тільки проти нього. Ті люди, які затіяли, б’ють по всій правоохоронній системі. Процес виборів може делегітимізуватись. Аваков і МВС в рамках чинного законодавство мають вживати превентивні заходи.

В той же час правоохоронні органи перейшли в посилений режим. Про це на брифінгу 11 лютого заявив радник глави МВС Іван Стойко. За його словами, за півтора місяці виборчої кампанії, правоохоронці отримали понад 1 тис. повідомлень про порушення виборчого законодавства.

– З початку виборчого процесу територіальними органами зареєстровано 1041 повідомлення, що пов’язані з агітацією, підкупом виборців, пошкодженням майна та хуліганством.

Вибори 2019 – найжорстокіші?

Окрім того, що на цьогорічних виборах буде найбільша кількість кандидатів, Україна б’є черговий рекорд – кількість провокацій.

Політолог Олег Саакян зазначив, що “рівень радикалізації зріс”. Загострення ситуації спричинено низкою факторів.

По-перше, це війна на сході України. Ескперт пояснює, що зараз суспільство більш гостро реагує на подразники.

По-друге, фактор МВС.

– Аваков обрав для себе позицію арбітра виборчої гонки. Ми можемо побачити серйозну кампанію по дискредитації МВС для того, щоб унеможливити блокування ними фальсифікації під час виборів і задіяння адміністративного ресурсу.

По-третє, криза довіри всередині політичної системи.

– Це провокує безладдя і запеклу боротьбу різними засобами, які раніше вважались неприйнятними.

Чого очікувати у день виборів?

Напередодні виборів всі очікують агресії з боку Російської Федерації. В урядових структурах створюють відомства протидії агресору, а експерти формують робочі групи по контролю за втручанням у вибори.

А замість того, аби згуртуватись проти спільного ворога, всередині країни відбуваються “війни” між кандидатами. Арсенал застосовують різний – від зеленки до провокаторів.

– Цей період грає на руку нашому ворогові. Тому заклик до всіх кандидатів – зберігати у виборчий боротьбі норми і культури політичної поведінки і не зіштовхувати власних прибічників, – наголошує політолог.

Якщо не вжити запобіжних засобів, то провокації будуть тільки продовжуватись. За словами експерта, у день виборів ми можемо побачити різноманітні маніпуляції і фальсифікації.

– Може бути намагання місцевих еліти зірвати виборчій процес якщо не по всій країні, то принаймні точково – на конкретних дільницях і округах, там, де їх кандидат не буде набирати потрібних відсотків.

Зворотній відлік запущено – до виборів президента менше 50 днів. І чим ближче до цього дня, тим запекліше кандидати виборюють один у одного голоси українців. І така тенденція спостерігалась завжди, але у цьому виборчому році досягла свого піку. Чи зможе спільний ворог у підсумку об’єднати кандидатів?

Фото: Олег Саакянdreamstime

Лілія Ященко