Коаліція розпалась: наступні кроки Зеленського і майбутнє Ради

Коаліція розпалась: наступні кроки Зеленського і майбутнє Ради

Коаліція офіційно розпалась після того, як Народний фронт оголосив про свій вихід. Для того, щоб сформувати нову більшість, у депутатів є 30 днів. В цей час президент не може їх розпустити, а потім вже буде пізно – закон не дозволяє розпускати Верховну Раду менше ніж за півроку до парламентських виборів.

– Проти дострокових виборів були всі депутати, які поки що не знайшли собі місця в проектах, що мали б шанси перемогти на дострокових або планових виборах. Якби критична маса депутатів зробили це, нічого б не відбулось, – впевнений політолог Ігор Рейтерович.

Верховну Раду не розпустити?

Ситуація неоднозначна. Ані політологи, ані юристи, ані судді не мають спільної думки. Фактично коаліція розпалась не 17 травня. Це сталось після того, як звідти вийшли Самопоміч, Батьківщина і Радикальна партія Олега Ляшка ще у 2016 році.

Ігор Рейтерович

– З юридичної точки зору, варіантів легітимно розпустити парламент у новообраного президента не залишилось. Можна спробувати зробити це через суди, визначити, що коаліції не існувало раніше, – каже політолог.

Втім, зробити це складно. Рішення, чи існувала коаліція, ухвалюватимуть щодо структури, якої вже немає.

– З іншого боку, може бути ухвалено суто політичне рішення. З якою аргументацією поки що не відомо, але не виключаю, що юристи можуть знайти варіанти, – додає експерт.

Чи буде нова коаліція?

Протягом наступних 30 днів буде формуватись нова коаліція. Про створення більшості з новим порядком денним заявив Народний фронт. Радикальна партія готова підтримати нові об’єднання, так само, як і Батьківщина.

Окрім того, Ігор Рейтерович запевняє, що перезавантажена коаліція буде вигідною для Зеленського:

– У Зеленського з’являється інше вікно можливостей. Він може вплинути на формування нової коаліції. Навіть теоретично можна назбирати необхідну кількість голосів.

Експерт додає, що формування дієздатної та ефективної більшості – це цілком вірогідний сценарій.

Новий президент і стара Рада

Верховна Рада продемонструвала Володимиру Зеленському, що не готова його слухати.

– Навіть голосування за дату інавгурації показало, що частина депутатів готові підтримувати президента, але більшість йому нагадали, що у нас парламентсько-президентська республіка.

Експерт додає, що Верховна Рада зайняла позицію, за якої вони не підкорюватимуться президенту, а навпаки – президент буде звертатись до них за підтримкою.

– Зараз чудова можливість – Верховна Рада сама може ухвалити ті закони, про які всі говорять. Але ухвалити в своїй редакції і без прив’язки до чинного президента. Наприклад, провалювати проекти президента, а за проекти, які подали народні депутати, голосувати.

Політолог впевнений, якщо президент буде і надалі в агресивній формі нав’язувати свою думку, відносини з Радою будуть складні.

Що буде з урядом Гройсмана?

Перший міністр з уряду Володимира Гройсмана подав у відставку. Ним став міністр закордонних справ Павло Клімкін. Сам же прем’єр запевнив, що Кабмін буде працювати до наступних виборів.

– Мінімум 30 днів він працює. Та промова, яку він зробив, свідчить про те, що для нього це не було несподіванкою. Він прекрасно знав про розвиток ситуації.

Експерт додає, що вихід Народного фронту з коаліції обговорювався декілька днів. За його словами, “схема опрацьовувалась, і депутати до неї готувались”.  Гройсману вигідно відтягнути вибори у парламент:

– Якщо він планує йти на вибори сам, зі своєю політичною силою, йому потрібен час. Рейтинг у гіпотетичної партії Гройсмана 0, 7%, а так у нього з’являється час ухвалювати рішення і конвертувати їх в політичну та електоральну підтримку.

Поки що розпустити Верховну Раду не можна. З одно боку. З іншого – треба звертатись до суду і доводити, що коаліція розпалась раніше. Останнє слово за новообраним президентом. Він або має знайти спільну мову з депутатами, або ж продовжувати йти проти них.

Лілія Ященко