PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Конкуренція та ціни на електрику: як пройшов запуск ринку електроенергії

Ринок електроенергії запрацював. Як пройшов запуск, які ризики досі існують та що буде з ціною на електроенергію – у матеріалі Фактів ICTV.

запуск ринку електроенергії

Ринок електроенергії, закон про який ухвалили ще у 2017 році, запрацював з 1 липня. Відтепер модель українського ринку відповідає європейським стандартам – споживач має можливість обирати найвигіднішого постачальника електроенергії.

Щодо його запуску було багато застережень. Деякі експерти, зокрема і міжнародні, рекомендували відтермінувати запровадження такої моделі.  Попереджали про непідготовленість підзаконних актів, непротестованість систем та монополізацію ринку, що загрожувало підвищенням цін та перебоями у поданні електрики.

Читайте: Збої в поданні та підвищення тарифів: чому не можна запускати ринок електроенергії у липні

Попри це ринок почав діяти відповідно до плану. Запускається ринкова модель взаємовідносин між постачальниками та споживачами.

Продаж електроенергії відбуватиметься на умовах двосторонніх угод між виробником і постачальником або виробником і безпосереднім споживачем. Окрім того, запрацювали біржі з продажу електрики – ринок “на добу вперед”, внутрішньодобовий, балансувальний ринки та ринок допоміжних послуг.

Також припинилась дія формули Роттердам + для формування тарифів.

Як пройшла перша доба ринку

Про підсумки запуску можна буде говорити лише у четвер, 4 липня, коли закриються дані комерційного обліку, стверджує керівник НЕК Укренерго Всеволод Ковальчук. Тим не менш, звітує на сторінці у Facebook про успішний старт.

Платформи ринку запрацювали 30 червня в режимі підготовки ринку “на добу вперед” для оператора, перед цим відбувалась реєстрація двосторонніх договорів у системі і початок балансувального ринку, – розповідає Ковальчук в ексклюзивному інтерв’ю журналісту Фактів ICTV Олексію Савицькому.

Він додає, запуск відбувся без будь-яких технічних проблем.

Наразі працюють всі сегменти ринку, окрім ринку допоміжних послуг, який буде розгортатись пізніше у зв’язку з тим, що нормативна база для його існування була затверджена регулятором лише минулого тижня.

Втім, Андрій Герус, представник президента у Кабміні, який наполягав на відтермінуванні запуску щонайменше на рік, звертає увагу на перебої внутрішньодобового ринку, який відкрився лише о 3.00:

Не було ціни на 1.00 і 2.00 години, а це означає, що ті споживачі, які хотіли купити, не змогли цього зробити і вимушені будуть йти на балансувальний ринок, де електроенергія на 15% дорожча, – пояснює він.

Що відбуватиметься з ціною на ринку?

Всеволод Ковальчук зазначає, половила електричної енергії була продана на ринку двосторонніх договорів, де більша частина інформації – комерційна, тобто закрита. Наразі, за його словами, складно говорити про ціну.

Катастрофічного зростання немає, більш точно – за кілька днів, – додає він.

Андрій Герус, зі свого боку, наполягає, що вона підвищиться для кінцевого непобутового споживача на 20%.

Які ризики від запуску збереглись?

Ринок електроенергії в Україні монополізований. Про це попереджали фахівці перед запуском, але критичного підвищення цін, про які вони говорили, не відбулось.

Андрій Герус впевнений, гравці спеціально себе стримують для того, щоб не зруйнувати ринок з першого дня. Втім, в деяких регіонах це проявилось:

На Бурштинському острові Івано-Франківської області ціна електроенергії була вища, тому що там практично абсолютна монополізація – одна велика компанія Західенерго виробляє майже всю електроенергію.

Він додає, якщо держава не буде здійснювати ефективного регулювання, ми побачимо наслідки.

Ковальчук же пояснює, що поки регулятор встановлює ліміт, ціни підвищуються некритично:

На ринках “на добу вперед” і балансувальному більшість продавців пропонують за ціновими заявками електроенергію на рівні лімітів, встановлених регулятором. Якщо б лімітів не було, виник би ризик набагато більшого зростання.

Якщо до моменту зняття лімітів конкурентного ринку не утвориться, ризикуємо отримати критичне підвищення цін, попереджає Ковальчук. Втім, зараз ситуація стабілізована і більшість ризиків нівельовані.

Попри це він стверджує – ринку як конкурентного механізму не відбулось. Він функціонує на 50%, інша половина залишається у позаконкурентному середовищі.

Ще немає імпорту електричної енергії, всі продають за обмеженням ціни, дуже велика кількість електроенергії після рішення уряду продається поза межами ринку – на регульованих аукціонах.

Збільшення попиту на електроенергію

На фоні запуску нового ринку зберігається ще одна сезонна проблема – з настанням спеки попит на електроенергію традиційно підвищується.

Ще минулого року вперше були зафіксовані тенденції, коли літній максимум не менший, ніж зимовий, – зазначає Ковальчук.

Втім, він застерігає – влітку, як правило, на станціях ремонтні роботи, а тому на ті системи, які знаходяться в роботі, припадає  більше використання палива.

За червень вугільні електростанції спрацювали понад 20% своїх запасів. Поповнення вугілля значно відстає від поточного попиту на електроенергію.

Він зазначає, якщо за два тижні ситуація не буде вирішена, може виникнути загроза перебоїв.

Отож економія – це не тільки в економічних інтересах споживача, а й в технічних. Декілька зайвих градусів на кондиціонері можуть знизити навантаження на електростанції і врятувати їх від перенавантажень.

Більше дивіться у відеоінтерв’ю:

Лілія Ященко 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка