Ліквідація Іллі Киви, ракетна атака на Україну, блекаут на ЗАЕС: ключові події за тиждень

Події тижня

Цього тижня Україна отримала додаткові пакети допомоги від союзників. РФ здійснила нову ракетну атаку, а під Москвою був знайдений вбитим екснардеп-зрадник Ілля Кива.

Які ще важливі події відбувалися протягом тижня – далі в матеріалі.


Ракетна атака на Україну

Колаж: Факти ICTV

Зранку в п’ятницю, 8 грудня, російські війська запустили ракети по території України.

За даними Повітряних сил ЗСУ, атака почалася близько 06:00. Окупанти завдали удару зі стратегічних бомбардувальників Ту-95МС крилатими ракетами Х-101/Х-555.

Ворог задіяв 7 літаків із району Саратовської області РФ, які випустили 20 крилатих ракет повітряного базування. Частина з них була спрямована на об’єкти інфраструктури на Дніпропетровщині. Інша група прямувала в бік Києва.

Українські військові знищили 14 із 19 ракет.

На Київщині немає влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури, як і постраждалих. Водночас через падіння уламків збитих ракет пошкоджено кілька приватних будинків.

Повітряна тривога у Києві тривала майже дві години. Але жодна ворожа ракета не досягнула міста: сили ППО їх знищили. Попередня ракетна атака РФ на столицю України відбулася 79 днів тому.

Під ворожу атаку 8 грудня потрапили місто Павлоград і Павлоградський район (Дніпропетровська область). Загинула одна людина. В Павлограді постраждали 8 людей: чоловіки від 32 до 66 років. Двоє поранених у важкому стані. Пошкоджено понад 20 житлових будинків, господарські споруди, гімназію, лінії електропередач.

Звуки вибухів лунали і на Харківщині. У ніч на 8 грудня війська РФ завдали шість ударів по Харкову ракетами С-300. В результаті атаки є поранені.

Окупанти також застосовують дрони-камікадзе Шахед (Shahed) під час атак на Україну. Так, вночі 8 грудня Повітряні сили ЗСУ знищили п’ять із семи запущених Росією безпілотників. А вночі проти 6 грудня ворог атакував Україну 48 дронами типу Shahed-136/131, вдалося знищити 41 ударний БпЛА.

Читайте також
Найважча частина зими ще попереду: Юсов про ймовірне поновлення ракетних атак РФ

Ліквідація Іллі Киви під Москвою

Фото: УНІАН

6 грудня в Підмосков’ї виявили тіло Іллі Киви – зрадника України, колишнього нардепа Верховної Ради від забороненої партії ОПЗЖ.

Він був ліквідований зі стрілецької зброї в підмосковному заміському комплексі Величъ Country Club у селі Супонево, в досить безлюдній зоні.

За попередніми даними, які Факти ICTV отримали від власних джерел, це операція Служби безпеки України. Офіційного підтвердження цьому наразі немає.

Деякі Telegram-канали стверджували, що Іллю Киву вбили двома пострілами – в груди та в голову. А оскільки це сталося в безлюдній зоні, то тіло ексдепутата виявили лише за годину. В РФ уже начебто допитали співмешканку Киви, чи не могла вона навести кілера на слід.

В українській розвідці тим часом заявили, що стеження за Іллею Кивою перед його смертю тривало кілька місяців.

Ілля Кива ще в січні 2022 року виїхав з України до РФ, а після початку повномасштабної війни переїхав до Москви. Він активно працював на російську пропаганду та виправдовував геноцид проти українців.

В Україні Киву заочно засудили до позбавлення волі на 14 років з конфіскацією майна. Суд визнав його винним у державній зраді.

Читайте також
Перед смертю погрожував Зеленському: усі відомі обставини ліквідації Киви

Конференція оборонних індустрій у Вашингтоні

Фото: Міноборони України

У Вашингтоні 5-6 грудня пройшла українсько-американська конференція оборонних індустрій DFNC1: US Edition.

У ній взяли участь близько 350 американських, українських та європейських промисловців і урядовців. Захід організували Міноборони України та Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості спільно з Міністерством торгівлі США, Пентагоном та Держдепартаментом.

На полях конференції Україна та США підписали Меморандум про спільне оборонне виробництво та обмін технічними даними.

В Україні мають з’явитися виробничі потужності для забезпечення ЗСУ необхідною зброєю у сферах ППО, виробництва боєприпасів, ремонту й обслуговування техніки.

Пентагон та промислові партнери надаватимуть Україні технічні дані для старту реалізації окремих проєктів. Їх метою є вдосконалення застарілих систем ППО через інтеграцію до них західних боєприпасів.

Як зазначили в Білому домі, США вже надали Україні технічні дані для початку локального виробництва гібридних систем ППО FrankenSAM.

Окупанти розстріляли двох українських солдатів біля Степового

Фото: УНІАН

Біля селища Степове (Донецька область) російські окупанти розстріляли двох українських захисників, які здавалися в полон.

За даними команди проєкту DeepState, рашисти зайшли на позиції 45 окремого стрілецького батальйону ЗСУ. Під час зачищення вони наткнулися на бліндаж, у якому перебували українські військові.

Українці були змушені здаватися через нестачу боєкомплекту. Коли вийшов другий боєць, окупанти розстріляли обох українських воїнів.

У Страткомі ЗСУ підтвердили черговий воєнний злочин РФ. А український омбудсман Дмитро Лубінець повідомив, що звертатиметься до ООН та Червоного Хреста через відео зі стратою українських військовополонених.

Слідчі СБУ спільно з прокурорами вже почали розслідування за фактом страти.

Згодом у Збройних силах України повідомили, що російських окупантів, які розстріляли українських військових, було ліквідовано.

Нові пакети допомоги для України

Фото: Pexels

Протягом останнього тижня Україна отримала кілька нових пакетів допомоги від союзників.

Сполучені Штати виділили пакет військової підтримки на $175 млн. До нього увійшли: ракети для систем протиповітряної оборони AIM-9M та AIM-7; додаткові боєприпаси для ракетних артилерійських систем HIMARS; артилерійські снаряди калібру 155 мм і 105 мм; протирадіолокаційні ракети HARM; протитанкові системи Javelin і AT-4; понад 4 млн патронів до стрілецької зброї; транспортні засоби для буксирування і транспортування та інше обладнання.

Німеччина передала артилерійські снаряди, снайперські гвинтівки, тягачі, антидронові системи, безпілотники, вантажівки, гранатомети.

Австралія направила Україні додаткову партію колісних бронеавтомобілів Bushmaster.

Велика Британія виділяє новий зимовий пакет гуманітарної допомоги на суму близько $47 млн.

А Японія пообіцяла надати близько $4,5 млрд додаткових коштів, щоб допомогти Україні в її зусиллях з відновлення.

Читайте також
Маємо план на 2024 рік. Сили оборони перебувають перед третьою лінією оборони росіян − Умєров

Повний блекаут на Запорізькій АЕС

Фото: УНІАН

У ніч на 2 грудня відбувся повний блекаут на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції. Це створило чергову загрозу ядерній і радіаційній безпеці.

Причина – обрив лінії електропередачі напругою 330 кВ, через яку АЕС отримувала живлення від української енергосистеми. Також було знеструмлено останню лінію напругою 750 кВ.

У звʼязку із повним блекаутом ЗАЕС перейшла на живлення від 20 дизель-генераторів, які включилися в автоматичному режимі.

Зусиллями українських фахівців зранку 2 грудня вдалося відновити звʼязок станції з українською енергосистемою.

У компанії Енергоатом наголосили, що блекаут на Запорізькій АЕС став ще одним кроком до ядерної радіаційної аварії, подібної до тієї, що сталася на Фукусімі у 2011 році.

ЗАЕС перебуває під окупацією російських військ від початку повномасштабної війни.

Блокада на кордоні з Польщею

Фото: Getty Images

Польські перевізники продовжують блокувати чотири пункти пропуску на кордоні з Україною. Вони, як і польський уряд, вимагають від Єврокомісії повернути систему дозволів для українських перевізників (тобто скасувати “транспортний безвіз” з Україною).

Станом на ранок 8 грудня близько 3 300 вантажівок стояли в чергах на території Польщі, чекаючи на виїзд до України. Найгірша ситуація спостерігалася на пунктах пропуску Ягодин і Рава-Руська, де черги становили відповідно 1 200 та 850 вантажівок.

Не змінило ситуацію і відкриття Україною пункту пропуску Угринів – Долгобичув для руху порожніх вантажівок на виїзд.

За оцінкою Міністерства економіки, через блокаду експорт з України автомобільним транспортом через кордон з Польщею скоротився в листопаді на 39,3%, а імпорт – на 44,6%.

З’явилася інформація про затримки гуманітарних вантажів та обладнання для ЗСУ. За даними західних ЗМІ, багатотижнева блокада починає впливати на українських солдатів.

У Кабінеті міністрів уже попередили, що в разі, якщо до 10 грудня польські перевізники не припинять блокування кордону, різдвяний продуктовий кошик в Україні однозначно здорожчає.

Тим часом Укрзалізниця почала перевозити вантажівки через кордон з Польщею контрейлерним поїздом.

Читайте також
Країни Балтії висловили Польщі демарш через блокаду українського кордону

Блокування допомоги Україні в Сенаті США

Фото: Depositphotos

Представники Республіканської партії у Сенаті США 6 грудня заблокували законопроєкт про допомогу Україні та Ізраїлю.

Йдеться про запропонований Білим домом пакет фінансування на $110 млрд, з яких для України передбачено $61 млрд.

Республіканці вимагають значних змін у міграційній політиці США. Вони наполягають на розгляді допомоги Україні та питань, пов’язаних із мексикансько-американським кордоном, у тандемі.

Президент США Джо Байден назвав ці вимоги політичним шантажем. Він застеріг, що РФ у разі здобуття перемоги у повномасштабній війні проти України може напасти на країни-члени НАТО, і тоді воювати доведеться американським солдатам.

За даними західних ЗМІ, адміністрація Байдена розглядає можливість поступок республіканцям у питанні міграційної політики, щоб забезпечити додаткове фінансування України та Ізраїлю.

Тим часом у Білому домі попередили, що США ще мають можливість надавати військову допомогу Україні, але ця опція обмежена кількома тижнями.

Читайте також
Єрмак у Вашингтоні: Без допомоги США є великий ризик програти війну

Закриття 6 станцій метро в Києві: у підземці затопило колії

Фото: КМДА

Зранку 8 грудня в КМДА анонсували обмеження руху поїздів синьою гілкою метрополітену Києва через терміновий ремонт перегінного тунелю.

Зазначалося, що рух між станціями метро Деміївська та Теремки з 9 грудня повністю закриють на час ремонту. Він може тривати близько 6 місяців.

Через це поїзди курсуватимуть між станціями Героїв Дніпра та Либідська. А станції Деміївська, Голосіївська, Васильківська, Виставковий центр, Іподром та Теремки працюватимуть лише як укриття.

Однак вдень сталася надзвичайна подія, через яку рух поїздів на ділянці Теремки – Деміївська зупинили вже 8 грудня. Причина – затоплення тунелю через розгерметизацію та появу тріщин у його стінах. Вода почала заливати колії.

Як пояснили в КМДА, перегінні тунелі між станціями Деміївська та Либідська споруджувалися в поймі річки Либідь у 2008-2010 роках, майже в ручному режимі. Тоді розрили велику ділянку глибиною 8-10 м, яка зараз почала пропускати воду.

– Вода тисне на стінки тунелю, він деформується, тріскається і ще більше руйнується, пропускаючи воду. А коли йде потяг, цей процес прискорюється. Тому після фахового обстеження вирішили закрити рух сьогодні, у терміновому порядку, – наголосили в КМДА.

Від станції метро Теремки до Либідської запустили 55 автобусів і 15 тролейбусів. Київська влада планує наростити кількість наземного транспорту, який дублює маршрути закритих станцій метро, до 77 автобусів і 20 тролейбусів.

Тим часом правоохоронці почали розслідування через підтоплення тунелів Київського метрополітену за фактом службової недбалості, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст.367 КК України).

Підготовка змін до мобілізації

Фото: Depositphotos

Представники усіх фракцій Верховної Ради працюють над вдосконаленням законодавства щодо мобілізації та демобілізації. Йдеться, зокрема, про:

  • встановлення відпустки на 90 днів для осіб, які повернулися з полону;
  • унормування, які документи повинен мати військовослужбовець або військовозобов’язаний під час проходження ВЛК чи лікування після поранення;
  • право на звільнення з військової служби осіб без громадянства чи іноземців;
  • право на звільнення з військової служби осіб, які мають інвалідність I-II груп;
  • встановлення права на демобілізацію або звільнення з військової служби жінок-курсантів, які достроково розірвали контракт.

Щодо студентів, то нардепи можуть дозволити завершити навчання людям, які здобувають другу або третю вищу освіту.

Крім того, нардепи запропонували впровадити обов’язок для громадян носити із собою військовий квиток.

Ще одна пропозиція стосується вручення повісток електронною поштою та рекомендованим листом.

Читайте також
Нова мобілізація: хто потрібний ЗСУ та чи можна самостійно обрати посаду

Старт переговорів з ЄС: Україна виконала чотири рекомендації

Фото: Pixabay

Верховна Рада 8 грудня ухвалила три євроінтеграційні законопроєкти:

  • про збільшення штату Національного антикорупційного бюро (НАБУ);
  • про дозвіл НАЗК проводити перевірки активів, здобутих до призначення на державну службу;
  • щодо прав національних меншин в Україні.

Президент Володимир Зеленський оперативно підписав ці закони.

Паралельно Кабінет міністрів ухвалив законопроєкт про лобіювання.

Всі ці законодавчі ініціативи є важливою умовою для відкриття переговорів про членство України в ЄС.

Таким чином, Київ виконав чотири додаткові рекомендації, які Єврокомісія включила в звіт щодо прогресу України.

Питання відкриття переговорів про членство України розглядатиметься 14-15 грудня на саміті ЄС у Брюсселі.

Укрзалізниця підвищить вартість квитків на міжнародні рейси

Фото: Pixabay

Укрзалізниця збирається вже в грудні підвищити вартість квитків на міжнародні рейси через збитки від пасажирських перевезень.

Зокрема, на 72% зросте вартість квитків на поїзд Київ – Варшава – Київ. При цьому будуть доступні дешевші альтернативні варіанти на цьому напрямку.

У межах 3% зросте вартість проїзду в нічних поїздах до Відня та Перемишля. На проїзд в Інтерсіті+ Київ – Перемишль – Київ ціна збільшиться на 26%, а в нічному поїзді Одеса – Перемишль – Одеса на 37-49%.

Без змін залишиться вартість квитків на поїзди до Кишинева та Будапешта.

Нові тарифи почнуть діяти з 10 грудня 2023 року.

Читайте також
Укрзалізниця запускає сервіс замовлення квитків для військовослужбовців: як він працюватиме

Нові санкції проти РФ

Фото: Depositphotos

Цього тижня країни Групи семи (G7) оголосили про плани поетапно запроваджувати заборону на імпорт алмазів із Росії.

Очікується, що обмеження стосуватимуться імпорту та обробленої сировини в третіх країнах. Санкції на ввезення цих алмазів планують запровадити з 1 березня 2024 року. А до 1 вересня – запровадити механізм перевірки та сертифікації діамантів з РФ на основі їх відстеження.

Тим часом Канада вже оголосила про запровадження санкцій щодо імпорту російських діамантів ‬та супутніх ювелірних виробів.

Новий пакет санкцій проти РФ затвердила і Україна. До нього увійшли 185 іноземців, переважно громадян РФ, а також понад 180 компаній. Під обмеження, зокрема, потрапили соратники глави Чечні Рамзана Кадирова.

МОК допустив росіян та білорусів до Олімпіади-2024

Фото: Depositphotos

Попри повномасштабну війну в Україні, Міжнародний олімпійський комітет вирішив допустити до літніх Олімпійських ігор-2024 атлетів із РФ та Білорусі.

Спортсменів допустять до змагань у так званому нейтральному статусі. Вони зможуть виступили лише в особистих змаганнях. Команди до участі в Олімпіаді допущені не будуть.

В МОК уточнили, що станом на зараз лише 11 “нейтральних” спортсменів виконали критерії допуску для участі в Олімпіаді-2024 (вісім – з РФ та ще три – з Білорусі.

У МЗС України вже закликали партнерів рішуче засудити це ганебне рішення, яке підриває олімпійські принципи. Як наголосив глава МЗС Дмитро Кулеба, “МОК фактично дав Росії зелене світло на створення зброї на Олімпіаді”, оскільки Кремль поширюватиме пропаганду за допомогою своїх спортсменів.

Юлія Соколова випускова редакторка
Категорії: Україна