Імовірне захоплення російськими окупантами Мар’їнки Донецької області є обмеженим тактичним здобутком армії РФ та не віщує будь-якого значного оперативного прогресу.
Про прогрес можна було б говорити, якби росіяни значно покращили свою здатність до швидких механізованих просувань, однак таких ознак не простежується.
Таку думку в новому зведенні озвучили аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
Що відомо про бої за Мар’їнку
Російські війська намагалися захопити Мар’їнку ще з 2014 року.
Після повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року окупанти щоденно ішли в наступ на цей населений пункт.
З початку жовтня 2023 року загарбники посилили штурми, майже вщент знищивши місто, де до війни РФ проти України проживало понад 9 тис. людей.
26 грудня головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що українські війська відійшли від Мар’їнки, окопавшись в окремих місцях на околицях міста.
Чому Мар’їнка не стане плацдармом для наступу РФ
На переконання експертів ISW, невеликий і повністю зруйнований населений пункт не стане для росіян надійним оперативним плацдармом із низки причин.
По-перше, Збройні сили України вже давно укріпили багато навколишніх населених пунктів, захопити які також прагнули окупанти.
По-друге, із 24 лютого 2022 року російські війська просунулися вглиб Мар’їнки орієнтовно на три кілометри, і немає жодних ознак, що просування до наступних населених пунктів, визначених російським командуванням як тактичні цілі, буде швидшим.
Особливо якщо врахувати темпи виснаження армії РФ за час спроб захопити Мар’їнку.
– Захоплення Мар’їнки Росією відбулося після кількох місяців дуже виснажливих, незначних досягнень, і не є результатом раптового швидкого механізованого наступу Росії, – наголошують в ISW.
Експерти констатують: починаючи з весни 2022 року, у російських військ не було жодної наступальної операції, яка б зумовила швидке механізоване просування вперед.
І загалом, додають в ISW, можливості для механізованого маневру, який був би необхідний для просування, у росіян серйозно погіршені.
Доказом цього є провальні масові механізовані штурми РФ із метою захоплення Авдіївки, які обернулись для окупантів додатковими втратами бронетехніки та спонукали російське командування перейти до наземних атак із використанням важкої піхоти.
– Швидка маневрена війна, зокрема, потребує боєздатних механізованих підрозділів, а ті, що брали участь у спробі захоплення Мар’їнки, здебільшого були погано підготовлені, – пояснюють американські аналітики.
Тож, підсумовують в ISW, російські війська навряд чи здатні на швидке оперативне просування з Мар’їнки.
А повідомлення про захоплення Росією населеного пункту щонайбільше створюють умови для подальших обмежених тактичних здобутків.
Повномасштабна війна в Україні триває вже 672-гу добу.
За ситуацією в містах можна стежити на інтерактивній карті бойових дій в Україні та карті повітряних тривог в Україні.