Міністерство оборони України вирішило розірвати угоди з львівським підприємцем Ігорем Гринкевичем після появи в інтернеті інформації щодо протизаконної діяльності одного з постачальників оборонного відомства.
Про це заявив заступник міністра оборони України Віталій Половенко під час пресконференції в Інтерфакс-Україна.
– Яка позиція Міноборони щодо кейсу Гринкевичів? Позиція така: після публікації статті Міністерство оборони одразу ухвалило рішення щодо розірвання договорів, які попередньо було укладено, — сказав він.
Що відомо про справу Гринкевича
Нагадаємо, наприкінці грудня 2023 року Державне бюро розслідувань затримало Ігоря Гринкевича, який був одним із найбільших постачальників Міноборони України. Затримання відбулося через пропозицію співробітнику ДБР хабаря у $500 тис. задля того, щоб правоохоронці сприяли у поверненні майна, вилученого у підконтрольних Гринкевичу компаній під час розслідування кримінального провадження.
Ба більше, Держбюро нагадало, що декілька місяців тому відомством було порушено кримінальне провадження через оборудку із закупівлею літнього одягу та білизни для українських Збройних сил. Підприємства бізнесмена Гринкевича виграли 23 тендери на постачання Міноборони одягу на понад 1,5 млрд грн.
Слідство встановило, що до виконання оборонних замовлень були залучені підприємства бізнесмена, які раніше займалися будівництвом та не мали належних виробничих, складських та інших потужностей для виготовлення та зберігання речового майна для потреб Міністерства оборони. Це призвело до збитків бюджету, за попередніми оцінками, на 1,2 млрд грн та відповідно зриву постачання.
Правоохоронці виявили повне невиконання 6 контрактів. Щонайменше за 7 договорами підприємства поставили товар на склади військових частин лише у невеликій кількості, але отримали державні кошти за повне виконання зобов’язань.
Вже 30 грудня Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави Гринкевичу.
Гринкевич та Львівська ОВА
Примітно, що очільник Львівської обласної військової адміністрації (ОВА) Максим Козицький визнав, що підписував договори з компаніями Гринкевича, коли проти цих підприємств були відкриті кримінальні провадження. Втім, глава ОВА заперечив свою причетність до діяльності Гринкевича у Міноборони.
Згодом Максим Козицький повідомив, що меморандум між Львівською ОВА та благодійним фондом HOPE.UA буде розірвано в односторонньому порядку.
Аналогічна ситуація відбудеться із тендерами з компаніями Ігоря Гринкевича, які будуть спочатку переглянуті, а потім – розірвані, запевнив Козицький.
Водночас Козицький заперечив, що Львівська ОВА не подавала сина львівського бізнесмена Романа Гринкевича на нагороду.
– Якщо ми говоримо про нагороду, яку призначено сину пана Гринкевича – Романа Гринкевича, то Львівська обласна адміністрація не подавала його на нагородження щодо волонтерства. Ми завжди дорожимо іменем волонтера і завжди відслідковуємо, кого ми подаємо на такі важливі нагороди… Львівська обласна адміністрація не вручила цю нагороду і думаю, що нами вона точно не буде вручена, – сказав він.
Реакція у соцмережах
Колишній волонтер, який раніше очолював військовий напрям Фонду Сергія Притули, а зараз є військовослужбовцем ЗСУ, Роман Сініцин, закликав розслідувати справу далі та встановити осіб, які були причетні до оборудки.
– Ви ж розумієте, що в кейсі Гринкевича є ще перелік прізвищ різних генералів, міністрів, прокурорів-сбушніків з (відділу, – Ред.) “К” і функціонерів офісу, які з цього отримували багато, системно і давно. Просто так такі тендери та підряди не отримуються за різних міністрів/урядів. А Гринкевич отримував і давно, – написав він.
Своєю чергою активіст та волонтер Сергій Стерненко наголошує, що слідством, за його словами, має займатися не ДБР, а Національне антикорупційне бюро України (НАБУ).
– Найбільше цікавлять 2 питання: 1) чому справу Гринкевича веде ДБР, якщо вона підслідна НАБУ? 2) Хто з топпосадовців тягнув Гринкевича та був у його схемах. Бо це тільки верхівка айсберга, – зазначає він.
Родина Гринкевича та Соня Морозюк
Одна з фірм, яка проходить у корупційній оборудці, зареєстрована на сина Ігоря Гринкевича – Романа, сам Роман Гринкевич – наречений Соні (Софії) Морозюк, яка є українською художницею.
Через звинувачення в тому, що гроші з корупційної оборудки Гринкевичів були вкладені в розвиток та популяризацію творчості Морозюк, художниця відреагувала у соцмережах та намагалася пояснити, чому її діяльність не пов’язана із ймовірними оборудками її родичів.
Своєю чергою син підприємця Роман Гринкевич також відреагував на корупційний скандал навколо батька. За його словами, діяльність родини Гринкевичів відбувалась в умовах чинного законодавства, а сам скандал нібито є замовним. Він стверджує, що сім’ї Гринкевичів нема за що “виправдовуватися”.
– Ми впевнені, що наша діяльність відбувалася в умовах чинного законодавства. Виправдовуватися, лити бруд, шукати компромат або його створювати точно не будемо! Ми точно знаємо, хто зацікавлений в цьому скандалі, його безпосередніх замовників та вигодонабувачів. Ми переконані, що правоохоронці усіх рівнів і безпосередньо в МО розберуться у всьому, користуючись офіційними даними, – написав він у Instagram.
Він також запевнив, що його родина не збирається виїжджати за кордон в умовах слідства.