Рада ухвалила в цілому закон про лобіювання

Верховна Рада

Фото: Depositphotos

Верховна Рада голосами 236 нардепів ухвалила в цілому законопроєкт №10337 про лобізм, який фактично є останньою з вимог Єврокомісії щодо вступу України до ЄС.

Закон набуде чинності тільки за два місяці після початку функціонування Реєстру прозорості від НАЗК, але не пізніше ніж 1 січня 2025 року.

10 січня парламент прийняв законопроєкт про доброчесне лобіювання у першому читанні.

Закон про лобізм

Мета законопроєкту – забезпечення правових засад лобіювання в Україні відповідно до міжнародних практик та стандартів, нормативно-правового регулювання взаємодії посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування із зацікавленими сторонами та суб’єктами лобіювання, встановлення прозорих механізмів забезпечення їхньої діяльності та посадових осіб.

Документ визначає термінологію у сфері лобіювання, права та обов’язки суб’єктів лобіювання, методи впливу та правила етичної поведінки.

Також законом передбачено створення Реєстру прозорості, утримувачем та адміністратором якого є Національне агентство з питань запобігання корупції, порядок реєстрації у цьому реєстрі та винятки з нього, звітність суб’єкта лобіювання, а також механізми контролю за діяльністю суб’єктів лобіювання шляхом моніторингу дотримання законодавства з питань лобіювання.

Що враховано до другого читання:

1. Міжнародні стандарти у сфері регулювання лобістської діяльності, зокрема Десять принципів прозорості та доброчесності лобіювання, схвалених Організацією економічного співробітництва та розвитку.

2. Пропозиції та рекомендації, отримані від Єврокомісії 16 січня 2024 року до законопроєкту, прийнятого у першому читанні:

  • вилучено поняття адвокація та споріднені поняття;
  • виведено з-під дії закону про лобіювання діяльність громадських об’єднань та інших неприбуткових організацій, крім випадків, коли така діяльність стосується комерційних інтересів;
  • уточнено окремі поняття, зокрема такі як лобіювання, предмет лобіювання, об’єкт лобіювання, бенефіціар;
  • уточнено термін подання звітності суб’єктами лобіювання та зміст звіту.

3. Визначено, що звіт суб’єкта лобіювання до Реєстру прозорості обов’язково має містити відомості про предмети лобіювання, об’єкти лобіювання в розрізі сфер лобіювання, ідентифікуючі дані клієнта, іншого бенефіціара і має подаватись що півроку, що теє відповідає рекомендації ЄК.

4. Заборонено встановлення розміру винагороди суб’єкта лобіювання в залежності від результатів лобіювання.

5. Уточнено права та обов’язки об’єкта лобіювання, не збільшуючи адміністративного навантаження на нього.

У Раді кажуть, з прийняттям закону Про лобіювання виконано рекомендацію Робочого документа Європейської комісії Звіт про Україну 2023 від 8 листопада щодо прийняття Україною закону, який регулює лобіювання відповідно до європейських стандартів, як частину антиолігархічного плану дій.

Також виконано одну з рекомендацій GRECO – органу Ради Європи з антикорупційного моніторингу щодо прийняття закону, який регулював би відносини народних депутатів із лобістами й іншими третіми сторонами, які бажають вплинути на законодавчий процес.

Читайте також
Україна готується до легалізації ринку лобізму: як працюватиме та коли ухвалять закон
Джерело: Рада ухвалила в цілому закон про лобіювання | Факти ICTV
Валентина Летяк редакторка стрічки
Категорії: Україна