Які існують сценарії відновлення деокупованих територій – пояснення науковиці

Маріуполь

Фото: Getty Images

Українському суспільству та державі варто вже зараз готуватися до процесу відновлення деокупованих територій, а місцеве населення, яке могло залишити ці землі, має долучатися до повернення в цих регіонах нормального життя, зокрема через участь у місцевому самоврядуванні.

Про це ведучому телемарафону Єдині новини Вадиму Карп’яку розповіла доктор наук із держуправління, завідувачка кафедри регіональної політики ННІ публічного управління та державної служби КНУ ім. Тараса Шевченка Вікторія Колтун.

Відновлення деокупованих територій

Вона прокоментувала, чи доречно зараз обговорювати питання відновлення Донецької та Луганської областей після їх деокупації.

За її словами, готуючись до етапу відновлення деокупованих територій, зокрема Донеччини та Луганщини, потрібно вибудувати моделі взаємодії та взаємопідтримки, що будуть оптимальними для конкретних умов в тих чи інших регіонах.

– Якщо ми готуємо зараз декілька сценаріїв, то будемо готовими до різних векторів подій у процесах реінтеграції цих територій, – пояснює Вікторія Колтун.

Експерт впевнена, що після деокупації українських територій буде вжито необхідних заходів, які сприятимуть поверненню на ці землі українців, що були змушені виїхати за тих чи інших обставин.

Вона додає, що усі мешканці тимчасово окупованих територій, навіть які виїхали за їх межі, мають бути залучені до консультацій та управління щодо того, як саме мають відновлюватися постраждалі від війни та окупації РФ регіони.

Сценарії відновлення деокупованих територій

Науковиця зазначає, що підготовка до відновлення цих територій дуже важлива, адже потрібно мати кілька сценаріїв, щоб бути готовими до різних векторів розвитку подій. Вона також розповіла про сценарії деокупації східних територій.

За тих умов, коли на звільнених територіях існує стан цілковитої безпеки, там зможуть функціонувати традиційні органи публічного управління.

Водночас тоді, коли існують значні ризики на деокупованих територіях, можуть бути присутні агресивні впливи з боку сусідньої держави, тому “вкрай важливо продумувати наперед модель взаємодії місцевих органів влади”. На думку Колтун, ймовірно, це будуть моделі військово-цивільних адміністрацій.

Фото: Нацполіція Донеччини

– Щойно на деокупованих територіях буде відновлено державний лад України, ми повинні побудувати ефективну модель взаємовпливів, коли органи держвлади здійснюватимуть, передусім, владу державну, з пріоритетом на безпеку, – каже вона.

Водночас Вікторія Колтун вказує, що громадськості буде не тільки вкрай важливо долучатись до процесу відновлення територій, але й безпосередньо брати участь в ухваленні відповідних управлінських рішень.

Читайте також
Підтримка харків’ян і відновлення енергетики: Зеленський зібрав спецнараду
Ілля Нежигай редактор стрічки
Категорії: Україна