Законопроєкт № 6233 про управління російським заарештованим майном в Україні був визнаний президентом Володимиром Зеленським як невідкладний, однак під час розгляду Верховною Радою для його схвалення не вистачило 8 голосів. На основі цього документа було зареєстровано законопроєкт № 10069, який стояв на порядку денному 8 травня, однак того дня його зняли з розгляду.
Про ключові моменти законопроєкту № 10069, що дасть Україні його схвалення та коли його можуть погодити парламентарі – Факти ICTV розпитали у голови Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) Олени Думи та одного з ініціаторів законопроєкту та нардепа Олександра Ткаченка.
- Що відомо про законопроєкт № 10069
- Чому законопроєкт досі не ухвалили
- Коли можуть ухвалити законопроєкт
- Куди будуть спрямовані активи РФ
Що відомо про законопроєкт № 10069
Головна мета законопроєкту № 10069 – врегулювати управління корпоративними правами арештованих активів та їх реалізацію.
На сьогодні у реєстрі арештованих активів є понад 244 тис. записів про арештоване майно у рамках всіх кримінальних проваджень. 68,5 тис. цих активів перебувають в управлінні АРМА, а понад 1,1 тис. з них мають у 100% власності бенефіціарів РФ.
Однак, згідно з ч. 7 ст. 21 спеціального закону про АРМА, відомство має запитати згоди власника, щоб управляти цим активом.
– Водночас сама норма про погодження з власниками корпоративних прав, які є субʼєктами (обвинуваченими) в кримінальних провадженнях, є антидержавницькою, – зазначає Олена Дума.
Друга норма законопроєкту дозволить АРМА реалізовувати ті санкційні активи, які одночасно є арештованими в рамках кримінальних проваджень та вже є в управлінні Нацагентства.
– Це дасть змогу не переривати ланцюг надходження грошей до бюджету та не витрачати кошти іншим державним органам (ФДМУ) для їх повторного огляду, оцінки та оголошень конкурсу, – наголошує голова АРМА.
Вона висловлює переконання в тому, що чим більше органів зможуть реалізовувати санкційні активи – тим більше надходжень отримає бюджет країни.
– А монополізація за одним органом є дискримінаційною та створює в міжнародних партнерів запитання до України щодо виконання нами вимог антикорупційного законодавства. Також доцільно розуміти, що агентство розшукало ці активи, сформувало справи та володіє повним обсягом інформації щодо них, – додає вона.
Чому законопроєкт досі не ухвалили
Законопроєкт № 10069 наразі погоджений усіма міністерствами, відомствами, зокрема силового блоку та профільним антикорупційним комітетом.
На засіданні профільного Комітету всі питання було врегульовано та ухвалено рішення щодо взяття цього законопроєкту за основу. Зокрема, було погоджено, що тимчасове управління санкційними активами, які не арештовані у рамках кримінальних проваджень, повинні бути предметом іншого законопроєкту.
– Наразі його перенесення не має ніяких юридичних підстав. Законопроєкт залишається невідкладним та вкрай потрібним для держави, – говорить Олена Дума.
Зі свого боку Олександр Ткаченко каже, що наразі відбувається погодження з усіма фракціями Верховної Ради України, що потребує певного часу.
Коли можуть ухвалити законопроєкт
Олена Дума сподівається, що законопроєкт буде розглянуто найближчим часом. Однак коли саме це відбудеться – наразі не зрозуміло.
Куди будуть спрямовані активи РФ
За розпорядженням КМУ, підсанкційні активи (рухоме та нерухоме майно, яке було арештовано) передаються в управління або для реалізації АРМА. Після цього агентство, відповідно до чинних повноважень та функцій, здійснює реалізацію чи управління цими активами.
– Через недосконалість законодавства наразі АРМА не може управляти цими активами, що напряму впливає на результативність роботи агентства й гальмує надходження до держбюджету, які країна зможе використати на свою обороноздатність. Такий довгостроковий розгляд законопроєкту дає можливість ворогу, колаборантам та злочинцям управляти своїми активами або зберігати їх за собою, – говорить Олександр Ткаченко.
Ткаченко й Дума кажуть, що активи, здобуті злочинним шляхом, мають працювати на благо України, а не на ворога, тож вірять, що найближчим часом цей законопроєкт буде схвалено Верховною Радою.