Міністерство закордонних справ України надало розпорядження закордонним дипломатичним установам відновити консульські послуги для чоловіків призовного віку за кордоном з 18 травня.
Консульські послуги для чоловіків за кордоном – що заявили в МЗС України
За інформацією МЗС України, технічна пауза у прийманні нових заяв на надання консульських послуг від окремої категорії громадян добігає кінця.
Закордонні дипломатичні установи з 18 травня почнуть знову приймати заяви на надання консульських послуг чоловікам призовного віку, які призупинили 23 квітня.
Фахівці МЗС актуалізували нормативні документи та внесли зміни до алгоритмів інформаційно-комунікаційних систем, що дозволило узгодити консульську діяльність згідно з новим законом про мобілізацію.
У МЗС України пояснили, як тепер діятиме новий порядок отримання консульських послуг згідно з чинним законодавством.
Як надаватимуть консульські послуги чоловікам призовного віку
З 18 травня чоловіки віком від 18 до 60 років, які перебувають чи проживають за кордоном, можуть подати заяви на отримання консульських послуг.
Згідно з новим законодавством, у переліку повинен бути військово-обліковий документ у паперовому (ВОД) або електронному вигляді (е-ВОД).
У МЗС зазначили, що паперовий документ можна буде подавати лише до початку роботи електронного кабінету призовника, в якому кожен зможе самостійно сформувати цифровий документ.
Паперовий військово-обліковий документ – що це таке
Паперовим військово-обліковим документом є посвідчення про приписку до призовної дільниці, військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
Такі військово-облікові документи діятимуть лише до моменту запуску електронного кабінету призовника.
Після його запуску діятимуть цифрові військово-облікові документи, які кожен заявник зможе самостійно сформувати онлайн в електронному кабінеті.
Електронний військово-обліковий документ – як працюватиме
Електронний військово-обліковий документ відображатиметься у мобільному додатку на смартфоні користувача та міститиме перевірені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Його можна буде сформувати самостійно після актуалізації інформації в електронному кабінеті призовника з 18 червня.
Такий електронний документ має бути сформованим не раніше ніж за три дні до звернення до консульської установи.
Якщо документ старіший за три дні, тоді вас попросять заново сформувати його в електронному кабінеті призовника.
Завдяки скануванню коду зможуть у режимі реального часу отримати підтвердження актуальності військово-облікових даних, щоб надати консульську послугу.
Що робити, коли не працює електронний кабінет і немає ВОД
Українці можуть стати на тимчасовий консульський облік та подати заяву, не маючи електронного чи паперового військово-облікового документа.
Тоді не потрібно робити окремий запис в електронній черзі на подання документів для взяття на тимчасовий консульський облік.
Це діятиме лише до моменту, коли в електронному кабінеті призовника з’явиться можливість самостійного формування цифрового документа.
Потім прийняття на облік або оновлення даних консульського обліку вже не зможе замінити вимогу надання електронного військово-облікового документа.
Коли можна не подавати військово-обліковий документ
Паперовий чи електронний військово-обліковий документ для отримання консульських послуг можна не подавати у трьох випадках.
Серед них – оформлення посвідчення особи на повернення в Україну (так званий білий паспорт).
Військово-облікові документи не потрібні, коли консульська дія вчиняється в інтересах дитини, другий з батьків якої є іноземцем або особою без громадянства.
Якщо за консульською послугою звертається арештований або позбавлений волі заявник, тоді теж не потрібно надавати військово-обліковий документ.