НАТО хоче узяти на себе координацію військової допомоги Україні, щоб забезпечити країні довгострокову підтримку в майбутньому.
Про це заявив генсек блоку Єнс Столтенберг.
НАТО координуватиме допомогу Україні
За його словами, на засіданні Ради НАТО – Україна союзники обговорять, як забезпечити підтримку України протягом тривалого часу.
– Ви всі бачили в останні місяці затримки в наданні військової допомоги Україні, що мало наслідки на полі бою. Але союзники знову посилюють свою підтримку… Я очікую, що на цій зустрічі затвердять план, який займатиметься координацією системою безпеки та навчанням, – сказав генсек.
Столтенберг нагадав, що Контактна група з питань оборони України (або Рамштайн) – це очолюваний Сполученими Штатами захід. Але в НАТО хочуть перебрати на себе практичну реалізацію допомоги в гарантуванні безпеки та навчанні України, яка буде окремо від Рамштайну.
Журналістка The Washington Post поцікавилася у Столтенберга, як допоможе захиститися від Трампа передання функцій Контактної групи з питань оборони України новій структурі. Раніше Дональд Трамп неодноразово заявляв, у разі його перемоги на президентських виборах, він припинить допомогу для України.
Столтенберг розповів, що Група сприяння безпеці для України (SAG-U) є доволі великою організацією, яка допомагає збирати пакети допомоги Україні та координувати більшість навчання українських військових.
Зараз її очолює генерал Крістофер Каволі на посаді командувача військ США у Європі. У майбутньому цим також керуватиме генерал Каволі, але вже як командувач сил НАТО в Європі, SACEUR.
– Та різниця в тому, що тоді це будуть спільні зусилля союзників у НАТО. Ми також будемо використовувати структуру командування та загальне фінансування військового блоку для організації та сприяння роботі SAG-U.
Це один із прикладів того, як ми, використовуючи НАТО, можемо створити надійнішу та передбачуванішу структуру в поєднанні із зобов’язанням виділяти щонайменше 40 млрд євро на рік. Це забезпечить більш довгострокову, більш передбачувану підтримку України, – зазначив Столтенберг.
Що довше триває війна в Україні, то більше НАТО потребує передбачуваності та відповідальності.
Столтенберг зауважив, що допомога США та всіх членів НАТО є безпрецедентною. Водночас усі побачили, що Сполучені Штати витратили шість місяців на погодження додаткової допомоги Україні, а деякі обіцянки від європейських союзників не були виконані.
Зустріч міністрів оборони НАТО 13-14 червня
Міністри країн-союзників також обговорять заходи щодо подальшого зміцнення оборони НАТО. Генсек заявив, що витрати на оборону в усьому Північноатлантичному блоці йдуть по висхідній траєкторії.
На зустрічі міністри мають обговорити й розробити нові зобов’язання в галузі оборонної промисловості, які потім затвердять на саміті у Вашингтоні. Таке рішення в підсумку повинно збільшити обсяги військового виробництва і дати сигнал промисловості, що потреби будуть довгостроковими.
У межах зустрічі з міністром також відбудеться засідання Групи ядерного планування, на якому союзники обговорять поточну адаптацію ядерного потенціалу НАТО.