Україні передадуть $50 млрд з заморожених активів РФ, хоча збитків завдано на майже $500 – комюніке G7

Україна отримає $50 млрд до кінця року від заморожених активів РФ – рішення G7

Фото: Ursula von der Leyen

Лідери країн Групи семи (G7) нададуть Україні $50 млрд фінансування внаслідок доходів, які отримують від заморожених російських активів. Кошти підуть на оборону, бюджет та відновлення.

Водночас Росія має виплатити Україні щонайменше $468 млрд через свою агресію.

Про це йдеться в тексті підсумкового комюніке лідерів G7 за підсумками саміту, опублікованому на сайті головування Італії в п’ятницю.

Росія має виплатити Україні $468 млрд

Також в підсумковому документі Групи семи йдеться про те, що Росія має покласти край своїй агресивній війні та заплатити за завдані нею збитки Україні, які оцінюються в майже $500 млрд.

Лідери G7 заявили, що російські активи залишаться заморожені доти, доки РФ не припинить війну в Україні й не виплатить збитки Києву. Або ці кошти будуть передані Україні для відновлення.

За даними Світового банку, наразі сума завданих збитків Україні оцінюється в $486 млрд. Однак з кожним днем ця сума збільшується.

– Неправильно, коли Росія вирішує, чи буде і коли вона платити за збитки, завдані Україні. Зобов’язання Росії згідно з міжнародним правом щодо сплати завданої нею шкоди зрозумілі, і тому ми продовжуємо розглядати всі можливі правові шляхи, за допомогою яких Росія змушена виконувати ці зобов’язання, – сказано у тексті заяви.

Надання Україні заморожених коштів РФ

– Ми, як і раніше, сповнені рішучості розвіяти будь-які хибні уявлення про те, що час на боці Росії, що руйнування української інфраструктури та засобів для існування не має жодних наслідків для Росії або що Росія може здобути перемогу, привівши Україну до економічного краху. З метою підтримки поточних і майбутніх потреб України в умовах тривалої оборони від Росії G7 запустить кредити для прискорення надзвичайних доходів (ERA) для України, щоб надати Україні додаткове фінансування на суму близько $50 млрд до кінця року, – йдеться в документі.

Відповідно, лідери G7 ухвалили рішення, яке дозволить без шкоди для можливих інших внесків надати фінансування, яке обслуговуватиметься і погашатиметься майбутніми потоками надзвичайних доходів, що виникають унаслідок заморожених активів РФ, які перебувають у ЄС та інших відповідних юрисдикціях.

– Для цього ми працюватимемо над отриманням дозволу в цих юрисдикціях на використання майбутніх потоків цих надзвичайних доходів для обслуговування та погашення кредитів. Ми підтверджуємо, що згідно з усіма застосовними законами і нашими відповідними правовими системами суверенні активи Росії в наших юрисдикціях залишатимуться знерухомленими, допоки Росія не припинить своєї агресії і не заплатить за шкоду, яку вона завдала Україні. Ми зберігатимемо солідарність у нашому прагненні надати цю підтримку Україні, – додається в тексті в комюніке.

Разом з тим, країни Євросоюзу вказують, що хочуть розподілити фінансування за кількома каналами, що дозволить розподілити кошти на оборонні потреби України, державний бюджет, а також українське відновлення.

– Що стосується реконструкції, ми також зміцнимо Міжвідомчу платформу координації донорів для України, щоб допомогти координувати виділення коштів і забезпечити їх відповідність найпріоритетнішим потребам України такими темпами, які вона зможе ефективно освоїти. Це відіграє ключову роль у просуванні реформ України її європейським шляхом. У світлі вищевикладеного ми доручаємо нашим відповідним міністрам і посадовим особам вчасно реалізувати ці зобов’язання, щоб ERA почала виплати до кінця року, – йдеться в документі.

Додаткові $50 млрд: реакція України

На рішення лідерів G7 відреагував міністр фінансів України Сергій Марченко, який привітав кредит на $50 млрд, який гаситиметься коштами Росії.

– Рішення лідерів G7 є потужним сигналом єдності демократичного світу. Росія має відчути ціну агресивної війни проти України та заплатити за свої протиправні дії, – зазначив урядовець.

За його словами, використання прибутку від заморожених активів – один із перших кроків, а зазначені $50 млрд дадуть змогу забезпечити “найнагальніші потреби України у 2025 році та посилити стійкість в умовах широкомасштабної війни”.

Фото: Ursula von der Leyen

Ілля Нежигай редактор стрічки
Категорії: Україна