Академія наук вищої школи України звернулася до президента Володимира Зеленського із закликом ветувати закон про скасування переходу на літній час.
Звернення голови академії, доктора фізико-математичних наук, професора Олександра Наконечного опублікувало видання Новинарня.
Звернення Академії наук вищої школи України
У пояснювальній записці закону зазначається: Такий сезонний часовий стрибок призводить до зміни біологічних ритмів людини… Після переведення годинникових стрілок у громадян погіршується самопочуття, знижується працездатність, спостерігається значне загострення хронічних хвороб.
Члени Академії наук вищої школи України наголошують, що на сьогодні немає авторитетних визнаних світовою науковою спільнотою досліджень, які б засвідчували серйозний негативний вплив сезонного переведення годинників на фізіологічний і психологічний стан людини.
– І це є цілком зрозумілим: адже десятки мільйонів людей, регулярно подорожуючи по всьому світу, змінюють годинні зони не двічі на рік, а значно частіше, й не на одну годину, а на більший часовий інтервал. Це справді призводить до певного тимчасового дискомфорту, але не тягне тривалих негативних наслідків і зовсім не є підставою для відмови від подорожей за межі своєї годинної зони, – йдеться у зверненні.
Науковці нагадали, що ідею сезонної зміни часу вперше висловив у 1784 році американський учений і політик Бенджамін Франклін. Та вже на початку XX століття низка країн почали втілювати цю ідею в життя.
Варто зауважити, що на території УНР літній час запровадили з 14 квітня по 14 вересня 1919 року, щоб повніше використовувати світловий час у літні місяці.
Переведення на літній час
Науковці Академії наук вищої школи України наголошують, що у країнах світу питання зменшення енергетичних витрат на освітлення залишається актуальним. Це, до речі, зафіксовано у рекомендаціях Європейської економічної комісії ООН. Тому провідні держави світу далі практикують переведення годинникових стрілок на годину в літні місяці.
Так роблять майже всі штати США, провінції Канади, у Великій Британії і всіх без винятку державах ЄС. Натомість відмовилися від використання літнього часу Росія, Білорусь і Китай, йдеться у зверненні.
За словами науковців, з ухваленням законопроєкту № 4201 Україна відійшла від європейської та світової практики обчислення часу й ухвалила варіант, характерний для тоталітарного світу.
– Таке рішення важко пояснити з погляду будь-якої політичної логіки, – наголошується у зверненні до Зеленського.
Рано світатиме і рано темнітиме
За словами науковців, ухвалення законопроєкту означатиме, що наприкінці червня в Києві світатиме вже о 3:00, а сутенітиме о 20:00 (зараз – о 4-й і о 21-й відповідно). Це значно збільшить витрати на електричне освітлення у вечірні години навесні, влітку та восени.
Натомість зранку сонячне світло буде витрачатися марно. Тож владі доведеться запровадити гнучкий графік початку робочого дня в різних регіонах держави.
Науковці Академії наук вищої школи України наголошують, що у законопроєкті прописані суто формальні експертні висновки міністерств, але без глибоких фахових висновків наукової спільноти, зокрема НАН України, НАМН України, провідних університетів тощо.
Саме тому Академія наук вищої школи України закликає Зеленського накласти вето на шкідливий для економіки і антиєвропейський по суті законопроєкт № 4201 і доручити створити робочу групу з фахівців-науковців для опрацювання обчислення часу в Україні.
Раніше Факти ICTV розповідали, як пережити перехід на літній час у 2024 році.