26 серпня 2024 року російські війська атакували енергетичну інфраструктуру України.
Факти ICTV дізнавалися, що буде, якщо росіяни зруйнують дамбу Київської ГЕС і чи можливий такий сценарій.
Який удар може витримати Київська ГЕС
Керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко у Telegram спростував інформацію про серйозні пошкодження Київської греблі.
– Зруйнувати її ракетами неможливо. Порівнювати з Херсонщиною не варто – там був підрив ізсередини, – зазначив Коваленко.
За його словами, російська пропаганда намагається використати ситуацію для дестабілізації обстановки в країні.
Київська ГЕС, як і інші великі гідротехнічні споруди, спроєктована з великим запасом міцності та стійкості. Вона має витримувати значні навантаження, включно з погодними умовами, сейсмічною активністю та іншими природними явищами.
Щодо прямого влучання ракети, то ситуація складніша. Усе залежить від типу ракети, точки влучання та сили вибуху. Теоретично, потужна ракета може пошкодити металеві затвори греблі або інші конструктивні елементи. Однак повністю зруйнувати масивну бетонну споруду ракетою дуже складно.
Що буде, якщо вдарять по дамбі Київського водосховища
У пресслужбі Укргідроенерго запевняють, що Київська ГЕС обладнана спеціальними приладами, які постійно відстежують її стан. Ці прилади підключені до комп’ютерної системи, що цілодобово контролює всі важливі показники роботи станції. Така система дозволяє вчасно помітити будь-які зміни і запобігти аваріям.
Дамба побудована з міцних матеріалів і розрахована на значні навантаження, тому ракетний удар навряд чи призведе до її повного руйнування. У разі пошкодження металевих елементів греблі можливий поступовий витік води, що може спричинити тимчасове підтоплення окремих районів. Проте масштаби такого підтоплення будуть обмеженими, а місцеві жителі будуть попереджені про небезпеку.
– У разі ж пошкодження металевих затворів греблі, може відбуватися поступовий неконтрольований витік води з Київського водосховища, внаслідок чого відбудеться короткочасне підтоплення деяких територій в нижньому б’єфі гідровузла. Зони підтоплення будуть незначними і відомі службам ДСНС та місцевим органам влади, тому місцеві жителі будуть повідомлені завчасно, – зазначають у пресслужбі Укргідроенерго.
Київська ГЕС спроєктована так, щоб витримувати значні пошкодження. Станція була побудована з урахуванням безпеки і постійно контролюється.