РФ продовжує скоювати воєнні злочини та придушувати українську ідентичність — звіт Human Rights Watch

повернення українців з полону

Фото: Зеленський

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала звіт за 2024 рік, в якому звертає увагу на те, що Росія продовжує терор України: обстрілює міста, гатить по енергосистемі, вбиває мирних мешканців, зокрема й дітей.

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, з лютого 2022 року до листопада 2024-го в Україні внаслідок війни загинуло 12 162 і поранено 26 919 цивільних. Щонайменше 6,7 млн українців виїхали за кордон. Ще мільйони залишаються внутрішніми переселенцями.

Обстріли України у 2024 році

У 2024 році російська армія вчинила численні атаки на українські міста, що призвело до великої кількості жертв та поранених, зруйновано та пошкоджено багато житлових будинків, лікарень, шкіл, об’єктів культурної спадщини та іншої інфраструктури.

Лише у липні щонайменше 219 цивільних осіб загинули й 1 018 отримали поранення. Цей місяць став найсмертоноснішим для цивільного населення за останні два роки. Так, 8 липня внаслідок російських ударів по кількох містах загинуло щонайменше 43 людини, зокрема 5 дітей, і щонайменше 190 отримали поранення. Пошкоджено дитячу лікарню Охматдит у Києві.

Human Rights Watch та інші організації закликали розслідувати удар по Охматдиту як воєнний злочин.

4 березня в Одесі від російських ударів загинуло 12 людей, зокрема 5 дітей, ще 20 отримали поранення.

4 вересня РФ вдарила по Львову. Внаслідок атаки загинуло 7 людей, зокрема 4 людей з однієї сім’ї, ще 66 людини отримали поранення. У вересні у Віролюбівці, Донецька область, загинули 3 співробітників МКЧХ (Міжнародного комітету Червоного Хреста). З січня до жовтня було вбито 9 гуманітарних працівників.

З січня до грудня зафіксовано щонайменше 459 атак на інфраструктуру та персонал системи охорони здоров’я: поранення отримали 119 співробітників і 50 пацієнтів. З 24 лютого 2022 року до грудня 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) задокументувала 2 195 атак на медичні заклади в Україні, в результаті яких загинули або були поранені щонайменше 900 медичних працівників і пацієнтів.

Читайте також
Наказав обстріляти Охматдит та ЖК у Києві: генералу РФ повідомили про підозру

Атаки на енергосистему України

У період з березня до серпня росіяни щонайменше 101 раз атакували енергетичну інфраструктуру України в 17 регіонах. Пошкодження та руйнування об’єктів призвело до масових вимкнень світла по всій країні.

Тиск російської влади на окупованих територіях

Російська влада на окупованих територіях продовжує запроваджувати російське законодавство, адміністративні структури та судовий контроль. Призначення федеральних суддів в окупованих регіонах України є порушенням міжнародного гуманітарного права. Окупанти залякуваннями, переслідуваннями та погрозами тиснуть на українців, змушуючи їх отримувати російські паспорти.

Російська влада продовжує придушувати українську мову та нав’язувати російську навчальну програму та російську мову у школах. Крім того, росіяни намагаються мобілізувати українських цивільних до своєї армії.

Читайте також
Удар балістикою по Одесі: жертв уже 10, серед них – поліцейські та медик

Переслідування у Криму

У Криму російська окупаційна влада продовжує переслідувати та затримувати членів кримськотатарської громади, журналістів та інших осіб, які критикують дії Росії в Криму. Так, із грудня 2023 року до вересня 2024 року у Криму засудили 254 особи за начебто дискредитацію російської армії.

Росіяни відмовляють кримським татарам та іншим, кого затримали за політично вмотивованими звинуваченнями, у медичній допомозі.

У 2024 році Україна домоглася звільнення з російського ув’язнення двох кримськотатарських активістів: заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла, заарештованого в Криму у 2021 році за сфабрикованими звинуваченнями в диверсії; і Леніє Умерову, активістку Кримської солідарності, заарештовану в Росії у 2022 році за неправдивими звинуваченнями в шпигунстві.

Читайте також
Забирають досить швидко: в Україні розкрили пріоритети РФ в обміні полоненими

Військовополонені

За даними російської влади, в російському полоні залишаються понад 6 000 українських військовополонених. За даними Human Rights Watch, росіяни без суду і слідства стратили щонайменше 15 українських солдатів і, можливо, ще 6 , коли вони намагалися здатися в полон у період з грудня 2023 року до лютого 2024 року.

Україна розпочала 53 кримінальні провадження за фактами страти 177 українських військовополонених з 2022 року. З грудня 2023 року до серпня 2024 року Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) задокументувала страту 34 українців.

Крім того, росіяни продовжують знущатися з українських військовополонених та цивільних. Людей утримують у поганих умовах, без належного лікування та харчування. Комісія ООН стверджує, що росіяни застосовують тортури проти українських цивільних і військовополонених, що є злочином проти людяності. Близько 80% колишніх військовополонених повідомили про сексуальне насильство.

ММПЛУ задокументувала випадки катувань і жорстокого поводження з російськими військовополоненими на початкових етапах полону, які здебільшого припинилися після їхнього прибуття до офіційних місць утримання. Умови тримання російських військовополонених в українських слідчих ізоляторах і трьох спеціальних таборах загалом відповідали міжнародним стандартам. Вони могли підтримувати зв’язок зі своїми сім’ями, мали доступ до адвокатів і регулярні візити незалежних спостерігачів.

З лютого 2022 року до грудня 2024 року в російському полоні померли щонайменше 169 українських військовополонених і 15 цивільних. Хоча реальна кількість загиблих може бути вищою.

Читайте також
Окупанти стратили чотирьох військовополонених ЗСУ: реакція прокуратури та Лубінця
Марта Бондаренко редакторка стрічки
Категорії: Україна