Громадянин, призваний на військову службу під час мобілізації, вважається військовослужбовцем з моменту відправлення у військову частину, а не з дня складання військової присяги.
Таке рішення ухвалив Касаційний кримінальний суд у складі Верховного суду, розглянувши справу № 233/2667/23, повідомляє сайт ВС.
Служба розпочинається з моменту відправлення до частини
У межах кримінального провадження суди попередніх інстанцій визнали військовослужбовця винним за ч. 4 ст. 402 Кримінального кодексу України.
Він відмовився виконати наказ командира, який вимагав прибуття на визначене місце для обладнання інженерних споруд і підготовки запасних вогневих позицій на взводному опорному пункті. Це могло призвести до прориву російських військ на цій ділянці оборони.
У касаційній скарзі захист обвинуваченого наполягав, що його мобілізація була незаконною, оскільки він не складав військової присяги та не проходив належної підготовки. Відтак, на його думку, він не мав зобов’язань виконувати бойові накази командира.
Суд відхилив аргументи захисту
Верховний суд залишив без змін попередні рішення, підкресливши, що службове розслідування підтвердило категоричну відмову обвинуваченого скласти присягу. Такі дії підривають боєготовність підрозділу та негативно впливають на авторитет ЗСУ.
Крім того, суд зазначив, що обвинувачений сам спричинив свою недостатню військову підготовку, оскільки не виконав наказ отримати зброю і прибути на полігон для навчальних стрільб.
Відповідно до ст. 24 закону України Про військовий обов’язок і військову службу, початок проходження військової служби не залежить від складання присяги.
Для мобілізованого громадянина особливий період починається з моменту його відправлення у військову частину з відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.