В усіх навчальних центрах Збройних сил України триває впровадження п’ятої редакції програми базової загальновійськової підготовки (БЗВП) з акцентом на психологічну стійкість.
В Міноборони розповіли, що змінилося у програмі з урахуванням пропозицій елітних бойових частин, яка набуває чинності 10 лютого.
Оновлена програма базової військової підготовки ЗСУ
Там пояснили, що з програми прибрали застарілі елементи, зосередившись на практичних навичках, психологічній стійкості та інших критично необхідних функціях на сучасному полі бою.
Загальна тривалість навчання не змінилася – тобто 1,5 місяця (372 навчальні години), з яких 41 добу відведено на заняття, 6 – на відпочинок та 1 – на адміністративні питання.
Ключові новації програми БЗВП:
- Впроваджено так званий нульовий день / день перезавантаження (адаптація цивільного до військового середовища).
- Нарощено зміст психологічної підготовки.
- Вивчення програмного забезпечення Кропива.
- Розширено курс з домедичної допомоги.
- Додано так звану маршеву підготовку (фізичні тренування) для формування витривалості військовослужбовців.
Також оновлена програма передбачає удосконалені стрілецькі вправи з індивідуальної зброї на короткі дистанції (бій в безпосередньому контакті з противником до 100 м) та на швидкість, на що виділятимуться додаткові боєприпаси.
Крім того, передбачено підготовку з психологічної стійкості військовослужбовців шляхом переглядів фільмів віртуальної реальності Перший бій.
Програма БЗВП складається з чотирьох основних блоків:
- ознайомчий курс – 8 годин;
- курс індивідуальної підготовки – 107 годин;
- навчання дій у складі підрозділу – 209 годин;
- комплексне тактичне заняття – 48 годин.
Після завершення навчання військовослужбовці отримуватимуть сертифікат та класну кваліфікацію за ВОС-100 стрілець.
Наступним етапом будуть фахові курси відповідно до визначених посад у бойових підрозділах. Там військові здобуватимуть поглиблені знання та навички за конкретною спеціальністю.
На початку лютого головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив про плани масштабувати експериментальний проєкт із навчання військових, який передбачає проходження підготовки безпосередньо на тилових полігонах бойових підрозділів.
За його словами, це зменшить кількість випадків самовільного залишення частин (СЗЧ) і покращить рівень підготовки особового складу.