Території України важливо захистити від російської армії не лише тому, що вона може піти далі на захід, а й тому, що у нас є важливі рідкісноземельні копалини, які не повинні дістатися ворогу.
Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв’ю британському виданню The Guardian.
Спільне видобування рідкісноземельних металів
За словами президента, зараз Росія безкоштовно займається видобутком наших корисних копалин на окупованих територіях.
– Путін захоплює наші території і просто безкоштовно отримує безцінні корисні копалини на тимчасово окупованих територіях. Ми знаємо, як вони знищували можливості видобутку і перероблення, вони знищували, розпилювали цілі заводи, затоплювали шахти. Це і екологічна катастрофа, але передусім це те, що належить українському народу, – зазначив глава держави.
Президент зауважив, що територію України треба захистити, бо, наприклад, у центральній частині розташовані поклади рідкісноземельних металів, як от титану, урану чи марганцю.
– Наприклад, у кримському напрямку у нас є території, які ми контролюємо, є видобуток і газу, й нафти. Але у нас є шельф в Чорному морі, й сьогодні він під окупацією. Це наша земля і це великі гроші. Сьогодні це під окупацією російської армії. Це для нас дуже дорого, – наголосив президент.
За його словами, Україна спільно з американськими компаніями може займатися видобутком корисних й рідкісноземельних копалин. Це буде вигідно обом країнам, адже це й дохід, і робочі місця. Але про це треба буде предметно говорити з американською стороною.
Очільник держави наголосив, що саме Україна має найбільші в Європі поклади титану та урану. А тому дуже важливо, щоб росіянам це не дісталося. Бо тоді РФ цілком може поділитися цими покладами зі своїми союзниками: Іраном, Північною Кореєю чи Китаєм.
– Як приклад, щодо урану або титану ми найбільші, як мінімум, в Європі в таких напрямах. Це важливо захистити, щоб не дісталось безкоштовно росіянам або іншим, кому росіяни можуть віддати – Ірану або Північній Кореї – за борги, за якусь підтримку, Китаю тощо. Ми не готові просто так це віддавати, – наголосив президент Володимир Зеленський.
Раніше президент США Дональд Трамп заявив, що хоче домовитися з Україною про доступ до рідкісноземельних матеріалів в обмін на продовження підтримки Америки у відбитті російської агресії.
Україна має близько 20 тис. родовищ із видобутку 116 типів корисних копалин.