МАГАТЕ здійснило ротацію на ЗАЕС через окуповані території України – реакція МЗС

ЗАЕС в Енергодарі

Фото: Getty Images

На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції МАГАТЕ здійснило ротацію свого персоналу. Проте це було зроблено без погодження з Україною – через захоплені Росією території.

Оновлено о 14:25. У МЗС засудили порушення територіальної цілісності нашої країни з боку МАГАТЕ, заявивши, що Росія цілеспрямовано створює штучні перепони для діяльності міжнародних організацій в Україні.

МАГАТЕ провело ротацію на ЗАЕС без погодження з Україною

Російська служба Інтерфакс, посилаючись на Росатом повідомила, що у складі 27 команди спостерігачів МАГАТЕ три інспектори, завдання яких – “спостереження та оцінка стану безпеки станції, як експлуатаційної, так і фізичної”.

Також ідеться, що маршрут вперше було здійснено через повністю окуповані території України, а спостерігачів МАГАТЕ супроводжували солдати Росгвардії.

Конкретну дату не уточнюють. Ротація інспекторів мала відбутися місяць тому, але її двічі переносили.

28 лютого журналіст Радіо Свободи Рікард Йозвяк писав про чутки щодо планів МАГАТЕ провести ротацію своєї місії на ЗАЕС виключно через окуповані землі. Він зазначав, що це, ймовірно, відбудеться через територію АР Крим.

– Без згоди України та всупереч попередженням ЄС. Зухвалий крок для Гроссі, який прагне стати наступним генеральним секретарем ООН, – писав він.

Реакція МЗС України на ротацію МАГАТЕ

МЗС засудило порушення співробітниками МАГАТЕ суверенітету та територіальної цілісності України внаслідок російського шантажу та системних спроб нав’язати міжнародним організаціям незаконні та суперечливі механізми діяльності на тимчасово окупованих територіях.

— Росія цілеспрямовано створює штучні перепони для діяльності міжнародних організацій в Україні, змушуючи їх порушувати українське законодавство, двосторонні угоди з Україною, а також нехтувати резолюціями генасамблеї ООН, – йдеться у повідомленні.

У відомстві наголосили, шо ситуація на окупованій росіянами ЗАЕС стала особливим прикладом шантажу РФ, адже країна-агресор фактично змусила співробітників МАГАТЕ перебувати на станції без ротації 80 днів, що значно перевищує запланований термін.

Зазначається, що Москва фактично позбавила міжнародних експертів свободи пересування та використовувала їх як інструмент політичного тиску на міжнародну спільноту.

– Україна неодноразово пропонувала безпечний і законний маршрут ротації через підконтрольну територію. Однак Москва систематично відмовляла МАГАТЕ у наданні гарантій безпеки за цими умовами. Кремль навмисно блокував безпечний виїзд фахівців через підконтрольну Україні територію, змушуючи Агентство погодитися на російські умови, – додали в МЗС.

Україна розцінює дії МАГАТЕ не як ротацію експертів на ЗАЕС, а як гуманітарну евакуацію в умовах загрози життю та здоров’ю людей, які є співробітниками Агентства. Також керівництву МАГАТЕ було направлено ноту протесту.

У МЗС повідомили, що винесуть питання російського шантажу на засідання Ради керуючих МАГАТЕ найближчими днями.

Нагадаємо, експерти МАГАТЕ працюють на ЗАЕС із 1 вересня 2022 року. Раніше Україна неодноразово заявляла, що армія РФ використовує ЗАЕС для зберігання військової техніки та дислокації своїх військовослужбовців.

У лютому Запорізька АЕС вкотре опинилася на межі блекауту, оскільки через обстріли росіян знову було пошкоджено одну з двох ліній електропередачі, які живлять станцію.

Читайте також
На безпеку укриття ЧАЕС уряд спрямував понад 1,5 млн грн – Шмигаль
Марія Степанюк редактор стрічки, журналіст, оглядач
Категорії: Україна