Скільки засуджених служать у ЗСУ: як закон змінив ситуацію на фронті

кого звільняють з військової служби у 2025 році

depositphotos

8 травня 2024 року Верховна Рада України ухвалила закон, який запроваджує інститут умовно-дострокового звільнення засуджених для їхньої участі в обороні України, захисті її незалежності та територіальної цілісності.  

Таким чином багато колишніх в’язнів опинилися на передовій, де вони пліч-о-пліч з іншими захисниками стоять на захисті нашої країни. 

Факти ICTV дізнавалися, скільки засуджених служать у ЗСУ. 

Скільки ув’язнених служать у ЗСУ

Станом на початок квітня кількість засуджених, які служать у Збройних силах, становила понад 8 тис. чоловіків і жінок, і ще близько 900 заявок перебувають на розгляді.

Про це повідомив начальник Департаменту з питань виконання покарань Мін’юсту Євген Горобець у коментарі для Укрінформу. 

Він нагадав, що після ухвалення у травні 2024 року закону про умовно-дострокове звільнення засуджених для участі в обороні країни, перші добровольці з місць позбавлення волі потрапили до бойових підрозділів уже в серпні того ж року. 

Переважно ці бійці поповнили ряди 1 окремого штурмового батальйону “Да Вінчі”, 225 окремого штурмового полку, 92 окремої штурмової бригади, 93 механізованої бригади “Холодний Яр”, 95 окремої ДШБ, Третьої штурмової бригади та інших спеціальних підрозділів Сил безпеки і оборони. 

За словами Горобця, ця програма дає людям шанс не лише спокутувати провину, а й довести свою відданість Україні на передовій, де потрібен кожен боєць. 

За словами Горобця, вони постійно співпрацюють з командуванням підрозділів, у яких служать колишні засуджені. Це дозволяє їм розуміти актуальні потреби фронту – які навички, спеціалізації та компетенції найбільш затребувані. Також вони отримують інформацію про підготовку бійців, їхні майбутні посади та ставлення до них у підрозділах. Це важливо під час рекрутингу в установах виконання покарань, щоб ув’язнені ухвалювали усвідомлене рішення про службу в ЗСУ. 

За його словами, багато колишніх засуджених вже відзначені державними та відомчими нагородами за бойові заслуги. 

За словами Дмитра Кулика, заступника командира 1-го окремого штурмового батальйону імені Героя України Дмитра Коцюбайла (Да Вінчі), колишні засуджені не просто добре воюють, а виявляють справжній героїзм. Він зазначив, що як чоловіки, так і жінки, які приєдналися до них із установ виконання покарань ДКВС, є його підлеглими. 

Кулик також підкреслив, що мотивація після мобілізації засуджених надзвичайно висока. Він заявив, що такого рівня відданості вони не бачили з перших місяців повномасштабного вторгнення, тому вони особливо бережуть “спецконтингент”, як і всіх своїх бійців без винятку. Разом із ДКВС вони активно залучають колишніх ув’язнених та засуджених до свого підрозділу. 

Мобілізація засуджених у 2025 році

У Департаменті з питань виконання покарань наголосили, що адміністрації пенітенціарних установ відіграють ключову роль у цьому процесі. Вони забезпечують первинні медичні огляди, супровід добровольців під час проходження військово-лікарської комісії у цивільних медзакладах, а також організовують комісії за участю представників ТЦК та бойових підрозділів, до яких бажають приєднатися колишні засуджені. 

Важливим аспектом є також оперативне оформлення документів для суду, який ухвалює рішення про умовно-дострокове звільнення. У день ухвалення такого рішення колишній засуджений набуває статусу військовослужбовця ЗСУ та отримує практично ті самі права й обов’язки, що й інші захисники. 

Читайте також
Скільки служать мобілізовані під час воєнного стану: відповідь адвокатів
Джерело: Скільки засуджених служать у ЗСУ: як закон змінив ситуацію на фронті | Факти ICTV
Марина Терюханова редакторка стрічки
Категорії: Україна